Chat

Pozor, přístup přes webchat je někdy kvůli spamu blokován, proto nejspolehlivějším přístupem je použití XMPP/Jabber klienta.


Chcete si v reálném čase poklábosit s mediky? Využijte našeho chatu... Po kliknutí na následující budete přesměrováni na webové rozhraní k místnosti medik.cz na serveru jabbim.cz. Zde stačí zadat přezdívku, pod kterou chcete vystupovat a potvrdit a zanedlouho už si můžete povídat s dalšími mediky... Tedy samozřejmě pokud teď nějací další budou mít také chuť a čas se tímto způsobem bavit. Je možné, že v místnosti právě nikdo nebude. Zkuste nalákat vaše spolužáky, ať je v místnosti živěji...

Nyní ještě stručně k tomu, jak chat vzniknul a pár technických detailů pro ty, které by to snad náhodou zajímalo.

Během léta roku 2006 se začaly hromadit prosby o zprovoznění chatu pro mediky. Fórum na starých stránkách asi nebylo dostatečně "on-line". Hlavními požadavky byla možnost rychlého chatování a technická nenáročnost pro uživatele. A zároveň pohodlí pro mě. :-)

Nejprve jsem experimentoval s IRC a webovou bránou. Webová brána ale zrovna neoplývala rychlostí. Proto jsem se rozhodl zkusit Jabber. Jabber je moderní komunikační protokol pro posílání krátkých zpráv, které možná znáte z programů jako ICQ, MSN Messenger nebo Yahoo Messenger. Narozdíl od těchto zmíněných programů jsou ale specifikace tohoto protokolu dostupné pro kohokoliv a tudíž kdokoliv může naprogramovat vlastního klienta, tudíž nejste vázáni na jeden program. Po světě existuje více Jabber serverů, celá síť je tak decentralizovaná a pokud přestane fungovat jeden server, neznamená to výpadek celé sítě.

Jednou z věcí, které protokol Jabber umožňuje, je tzv. Multi User Chat. Což je přesně to, co jsem potřeboval. :-) Pokud si chcete "pokecat" s dalšími mediky, máte v zásadě dvě možnosti. Buď použijete Jabber klienta (to je program, který si nainstalujete do svého počítače, podobně jako třeba již zmíněné ICQ) a připojíte se do místnosti medik.cz na konferenčním serveru conf.netlab.cz. Pokud se vám nechce nic instalovat (nebo nemůžete/nesmíte), můžete prostě použít webovou bránu, která vám umožní přístup prostřednictvím webového prohlížeče.

Pokud by vás zajímalo, co se v chatu dělo, když jste zrovna nebyli přihlášeni, konverzace se automaticky ukládá a můžete si prohlédnout její záznam. No a jestliže se chcete dozvědět něco více o Jabberu, třeba jakého si vybrat nativního klienta, jak ho nainstalovat a nastavit, doporučuji vám například stránky www.jabber.cz.