Novinky - 28. října 2001 (I)

Pomalu se blíží konec října a já jsem tu opět s pár novými informacemi.

Takže nejprve věc, na kterou se mně lidé ptají asi nejčastěji. Počítačové učebny. Nejprve učebna na Ústavu lékařské informatiky. Opravdu se jedná o pavilon U (ten prý zatím jako pavilon U není označen). Díky doktorce Feberové z ústavu tady mám dokonce tuto mapku:

Mapka areálu FNM s vyznačeným umístěním Ústavu lékařské informatiky (asi 32kB)

Otevřeno je skoro každý den někdy od dopoledne asi do 16 hodin. Ve středu otevřeno není a v pátek se myslím zavírá o něco dřív. Přesné časy od kdy se otevírá a kdy se končí v pátek si teď nepamatuji, ještě to zjistím a umístím sem.

Učebna na Plzeňské už také zahájila oficiální provoz pro veřejnost (tedy přesněji pro studenty 2. LF). Kde se nachází, by už měli vědet i všichni prváci (v rámci biofyziky nebo chemie už tam určitě byli). Otevřeno by mělo být každý den od 14 hodin, v pátek snad dokonce od 11 hodin. Během týdne by minimálně do 18 hodin měl v učebně někdo být, ale většinou je otevřeno až do 20 hodin. A někteří demonstrátoři často zůstávají i déle (limit je asi 23.45 hodin, aby se dal stíhat poslední autobus na kolej :-). Tyto večerní seance ale závisí na vůli demonstrátorů, tudíž mimo uvedené časy (14-18, resp. 20 h) nemůžeme zaručit, že nebudete na dveře učebny bušit marně. Ale zkusit to můžete (třeba i dopoledne), za to nic nedáte.

Další téma, které by mohlo mnohé zajímat - stravování mediků v závodní jídelně Fakultní nemocnice Motol. Tato otázka se již v minulosti párkrát řešila, žel se nevyřešila. Naposledy celá situace šla až tak daleko, že se fakulta rozhodla najít ve svém vlastním rozpočtu prostředky, kterými by toto dotovala. Získat peníze od organizace "Koleje a menzy Univerzity Karlovy" bylo totiž nereálné (zástupci této organizace se snad o celé záležitosti kompletně odmítali bavit). Světe div se, peníze se v rozpočtu fakulty dokonce i našly, nakonec však bylo rozhodnuto, že se využijí pro vyplácení stipendií. Ale nevěšte hlavu, o řešení celé situace se bude opět jednat. Teď na začátku listopadu má naše proděkanka, paní docentka Bartůňková, jednat se zástupcem KaM - už jenom ochota k jednání je velkým pokrokem. Nic ještě není jisté, ale už teď bych rád vyjádřil poděkování paní proděkance za její angažovanost v této záležitosti.

A teď pár věcí, na které jistě netrpělivě čekají studenti 3. ročníku. Zkušební otázky z mikrobiologie, neurověd, imunologie, patologické fyziologie a patologie by se už měly nacházet v odpovídající sekci (Zkouškové otázky). Otázky z klinické propedeutiky se ke mně zatím ještě nedostaly.

Na mikrobiologii také přibyl jeden test. Minulý týden jsme totiž k velkému překvapení všech zůčastněných (samozřejme kromě pana asistenta :-) test psali. Kdybyste někdo náhodou měl další testy, určitě se ozvěte. Pokud ne, budu je sem stejně dávat, snad to pomůže aspoň dalším generacím.

Rád bych zde ještě poděkoval svému kolegovi Aleši Lukšovi, který otázky z mikrobiologie přepsal do počítače. Zbytek jsem musel přepsat sám, kromě otázek z imunologie, které se naštěstí na webu už nachází.

Také je zde pár poznámek, opsaných z materiálů, které nám dali vyučující v rámci propedeutiky, snad to někdo využije (pokud už to nemáte od někoho okopírované). Tím pádem jsem založil nové sekce - Interna a Pediatrie. Snad se v nich časem objeví víc.

Jistě jste také zaregistrovali současné dění kolem financování vysokých škol. Na naší fakultě se v úterý 23. října dopoledne konalo setkání akademické obce, z něho vzešlo prohlášení akademické obce, které naleznete třeba tady:

http://www.lf2.cuni.cz/Aktuality/0110/prohlaseni.htm

Ve středu 24. října se od 19.30 konal v Karolínu už 41. komorní konzert Kociánova kvarteta. Celý konzert byl tentokrát laděn ve velmi veselém duchu, čemuž odpovídal i úvodní proslov pana děkana Kouteckého. Jeho slova často vyvolávala bouře veselí mezi posluchači. A při samotném hudebním vystoupení se tu a tam také ozýval smích. Bravo. :-)

Mám pro vás také jeden tip - pokud se aspoň trošičku zajímáte o historii (jakožto studenti medicíny, tedy budoucí elita národa, byste měli mít trošku přehled :-), nenechte si ujít výstavu Poklady, která se koná ve Státním ústředním archivu na Chodovci. Mimo jiné si můžete prohlédnout například originál Zlaté buly sicilské. Výstava byla původně plánována do konce října, ale pro velký zájem byla prodloužena do poloviny listopadu. Otevřeno je každý všední den do 18 hodin. Areál Státního ústředního archivu se nachází v Archivní ulici (jak příznačné :-). Dostanete se tam například autobusem ze stanice metra Chodov (linka 115, jedna stanice, asi 3 minuty). Nebo linkou 213 ze stanice metra Želivského. Můžete to také pojmout jako takový výlet při cestě z tělocviku (tedy Hostivaře). Z Gercenovy je pak asi nejvýhodnější jet 273 na Háje a tam nasednout na 213. Do půl hodiny tam jste...

A ještě něco - mám tu v elektronické podobě dvě celkem zajímavé věci. Za prvé - skripta z Histologie a embryologie ve formátu T602 (když tak možno i s prohlížečem tohoto obskurního formátu pod Windows 95/98/ME/NT/2k/XP). Dále pak skripta Speciální patologie ve formátu MS Word. Rád bych tyto materiály umístil přímo ke stažení zde na stránkách, ale tím by s největší pravděpodobností došlo k porušení autorských práv. Ačkoliv mám na tuto věc svůj názor (pro výukové účely by se tyto materiály měly šířit zdarma a ne aby na nich nehorázně vydělávaly různá nakladatelství), nechci tyto zákony porušovat. Takže - kdybyste někdo o něco z toho měl zájem, kontaktujte mně osobně nebo e-mailem a nějak se dohodnem, není problém nahrát co potřebujete třeba na disketu, nebo poslat e-mailem. Za to mně snad nikdo nezavře (a pokud ano, měli by pozavírat každého, kdo si kdy nechak oxeroxovat nějaká skripta, protože nějakému nakladatelství se už nevyplatilo je znovu vydávat).