Novinky - 11. listopadu 2001

Vítejte po skoro dvou týdnech u dalších novinek. Předně bych rád poděkoval za vaši přízeň - návštěvnost se celou tu dobu drží rekordní úrovni (rekordní pro tyto stránky) - bývá to někdy až 30 unikátních přístupů za den. Kdyby se měřily i klasické "page views", to by teprve byla čísla. :-) Také mi udělalo velkou radost, s jakou rychlostí se počítadlo přetočilo přes to krásné kulaté číslo - 3 000. Jen tak dál! :-)

A teď k tomu, co se za ty dva dny stačilo udát, popřípadě co se mi povedlo sehnat. Už minulý týden jsem doplnil další testy ze speciální mikrobiologie. Bohužel se ale zdá, že jsme asi jediný kruh, který tyto testy píše. Jiné kruhy mají nějaké jiné testy, pokusím se je sehnat taky. Kdybyste někdo něco měl, dejte vědět.

Taky jsem se konečně oficiálně ubytoval na Kajetánce - takže pokud byste mně někdo potřeboval sehnat na koleji, mrkněte do sekce Kontakt, jsou tam bližší informace. Jediné, co nám tam teď chybí, je pevné připojení na internet - snad do měsíce. :-) A proč sem tuto informaci vůbec dávám - stejně jako vloni bych měl být k dispozici, pokud budete mít problémy s připojením k inernetu na Kajetánce. To znamená různé konfigurace síťového nebo modemového připojení etc.

K odkazu na Prozatímní text z interní propedeutiky který jsem uvedl minule: Těm z vás, kteří se na stránky zkoušeli dostat odjinud než ze sítě naší fakulty (doména lf2.cuni.cz) se to pravděpodobně nepodařilo - mohli se setkat chybovou hláškou serveru číslo 403 - Forbidden. Je tomu opravdu tak - tyto materiály jsou zatím přístupné pouze ze sítě naší fakulty a nejsou zatím určeny veřejnosti. Mimo jiné je to i proto, že se na nich stále pracuje. Do budoucna se s přístupem i z vnějšího internetu počítá...

Díky Daně Maňaskové jsem se také dostal k jednomu staršímu odkazu, který by mohl zajímat prváky, protože právě Ti teď mají biofyziku. Jedná se o nějaké učební texty od doktorky Heřmanské. Naleznete je na stránkách Ústavu biofyziky. Přímý odkaz (který funguje i mimo fakultu, před chvílí jsem to zkoušel):

http://bfu.lf2.cuni.cz/cz/inka.html

Dana mi kromě téhle stránky poslala i jiné věci. Takové stručné přehledy pár věcí souvisejících z histolou - někde jsem k tomu vyhrabal i něco, co jsem si kdysi vypisoval sám. Vše naleznete v nové sekci Histologie. Třeba vám to k něčemu bude. Pokud ještě někdo něco budete mít, sem s tím. :-)

Při studiu histologie by se taky spoustě lidí mohly hodit nějaké histologické atlasy v elektronické podobě. Přeci jen, shánět to jako knížky je asi mimo finanční možnosti většiny studentů. Sám jsem kdysi viděl nějaké doplňkové preparáty na CD k jedné cizí učebnici histologie (myslím, že k Weather's Functional Histology). Tam bylo dost vidět, že by se k tomu hodila i ta knížka. Ale slyšel jsem, že kolují i jiné, avšak podobné, věci. Kdybyste někdo o něčem věděl, dejte vědět, třeba kde se to dá sehnat, kolik to stojí. Informace by se pak mohla dát sem. Případně pokud budete sami něco shánět, ozvěte se na mail, můžu se pokusit zjistit, kde se co dá sehnat.

Pro třeťáky tu mám také něco zajímavého. Existuje totiž histopatologický atlas v elektronické podobě. A to dokonce česky. Jsou u toho pěkné popisky - vlastně i celkem dost textu, že by se z toho dalo docela pěkně učit. Bližší informace naleznete zde:

http://www.mikroskopy.cz/atlas/index.htm

Zřel jsem a velmi se mi to líbilo, je to opravdu moc pěkné... :-) Tedy - víte jak to asi myslím... Také jsme ze začátku dost zírali, když nám na patologii ukazovali nějaký totálně vyhnilý flák masa se slovy: "Vidíte tu krásnou (nádhernou/úžasnou/úchvatnou) gangrénu?" Musíte to brát s rezervou, všechna ta adjektiva se samozřejmě vztahují na didaktickou hodnotu daného materiálu, ne že by se to někomu nějak zvlášť líbilo. I když tradují se zkazky o tom, že i tací prý na patologii existují...

Ještě jsem přidal jednu další sekci - Informační servis. V ní by se měly postupně objevovat záležitosti související s jedním zajímavým projektem - zatím si můžete přečíst, o co by vlastně v projektu mělo jít. Projekt je prý už naší fakultou schválen. Tady možná půjde o jeho elektronickou verzi.

Uvažuji i o přidání další sekce - pozvánky. Šlo by o upozorňování na různé zajímavé akce - konzerty, závody... Spousta takových věcí se objevuje na nástěnkách, ale občas zase některé někdo strhne... Pár kolegů už vyjádřilo přání, zda-li bych na takové akce nechtěl upozorňovat i tady. Že mi prý k tomu pošlou podklady. Tak jestli něco takového máte taky, sem s tím...

Jak jste si už doufám všimly, zkušební otázky pro třetí ročník už by tu měly být úplně komplet (jednu dobu mi u otázek z propedeutiky chybělo posledních asi 20 otázek, pozor na to, jestli jste si je nestahovali právě v onu inkriminovanou dobu). Otázky povětšinou pochází od minulých třeťáků. Ve většině případů se asi nic měnit nebude, ale konkrétně co se týče patologie se prý údajně měnit budou, tak je neberte moc závazně.

Tak a to je pro dnešek asi vše, jsem už nějaký unavený (pozdní noční hodiny), tak omluvte případnou nekonzistenci předchozího textu. :-)