Novinky - 19. listopadu 2001

Tentokrát přejdu rovnou k událostem nejaktuálnějším - právě dnes se na Palachově náměstí konala protestní akce studentů vysokých škol (v tomto případě asi pouze studentů UK), jejímž cílem bylo upozornit na současnou situaci na vysokých školách a to především na otázku financování, potažmo školného. Ke mně se první informace o akci dostaly již někdy minulý týden - díky motolské e-mailové konferenci, kam informaci přeposlal Michal Pelíšek.

Začátek byl původně plánován dokonce již snad na 14 hodinu, nakonec vše začalo až tak kolem 15.00. Již před tím se však na Palachově náměstí nějací studenti shromáždili a s nimi i hejno novinářů a samozřejmě i pár příslušníků našich pořádkových sil (tzv. groSSmani :-). Novinářů zpočátku byla proti studentům dokonce přesila, nakonec však studenti úspěšně naproliferovali a policejní přesilovku (alespoň početně) zlomili. Odhaduji, že v dobách největší slávy a rozkvětu se celé demonstrace mohlo zúčastnit tak 200-300 lidí.

Organizátory bylo zřejmě pár studentů z Filozofické a možná i Právnické fakulty. Ti ještě před zahájením poskytovali interview novinářům (možná i proto se začátek tak posunul). V úvodu pak všem přítomným vysvětlili, co je cílem shromáždění. Skoro už se mi to ani nechce pořád omílat - vysoké školy sice 2 miliardy navíc vybojovaly, ale situace stejně není ideální - a co je nejhorší, sílí hlasy pro zavedení školného. A jak na to upozornit zainteresované a veřejnost? Jasně, vyjděme do ulic! :-)

Kromě jiného byly zmíněny i argumenty proti školnému - některé z nich stojí za zvážení. Tak třeba jeden, který mně docela zaujal - při zavedení školného by toto školné byli schopni platit jen studenti dobře zajištění - třeba studenti bohatých rodičů a podobně. Ti "chudší" by si museli brát půjčky. A tím pádem by navíc platili i úroky z těchto půjček. V konečném důsledku by tak platili víc, než studenti z lepších materiálních poměrů. S tím, že by na nich ještě vydělávaly nějaké banky, nebo dokonce stát... To trošku koliduje s rovným přístupem ke vzdělání, proklamovanému Listinou základních lidských práv a svobod, nemyslíte? :-)

Mezi další argumenty patří fakt, že samotné školné by situaci stejně nevyřešilo - aby bylo ještě sociálně únosné, nesmí být moc vysoké - a jako takové bude v rozpočtech vysokých škol znamenat zanedbatelný zlomek. A navíc - pokud by školné nakrásně i bylo, nejspíš by to neznamenalo zvýšení celkového rozpočtu vysokých škol, ale promptní snížení dotací do školství ze strany ministerstva... O tom, že ministr školství, pan Eduard Zeman, je právě takový vykuk, jsme se už měli šanci přesvědčit v minulosti (ostatně to asi platí o většině ministrů současné vlády).

Součástí demonstrace byly i pokusy o menší kulturní vložky - pár černě odděných studentů vyvleklo z budovy Filozofické fakulty dívku, jež měla představovat Sofii, bohyni moudrosti a vzdělanosti, ta byla následně umístěna do černé rakve. Zřejmě se tak mělo symbolizovat pohřbívání vzdělanosti naším státem. Ale rakev nebyla symbolická, to byl nejspíš pravý dub. :-) Schromáždění se pak proměnilo v průvod, jež zamířil i s rakví na Staroměstské náměstí. Samozřejmě s nezbytným policejním doprovodem... :-) Asi deset groSSmanů, kteří nosí své kolty a Nokie proklatě nízko, se celý ten hlouček pokoušelo obklíčit a snažilo se mu navíc "rozrážet" cestu. Občas tomu dopomáhali i policejní vozy. To nebylo od věci, jinak by asi studenti třeba Kaprovou ulicí tak snadno neprošli, ale i tak docházelo k jistým lokálním poruchám cirkulace aut. Počet studentů se pak ale výrazně zmenšil, takže když pak kolem rektorátu procházelo tak něco mezi padesátkou a stovkou studentů, říkal jsem si, že by si dokázali klestit cestu i sami. :-) To byl ostatně jeden z těch milých okamžiků - kdy při cestě kolem rektorátu, rektorovi pod okny, studenti skandovali: "Školní nic neřeší!", "Vzdělání pro všechny!" etc. :-)

Studenti se jistě stali zajímavou atrakcí pro zahraniční turisty, kteří chudáci ani nevěděli, co se děje, ale jak viděli rakev v čele průvodu, okamžitě svoje hi-tech kamery přemířili z orloje na onu rakev. Průvod se také neobešel bez remcání pár vozků, jež na Staroměstském náměstí vozí za těžké peníze turisty a tyto "pouliční performance" asi příliš narušovali poklidné provozování jejich živností...

Celé procesí se nakonec vrátilo na náměstí Jana Palacha, kde byl dav oficiálně "rozpuštěn". K žádným incidentům nikde nedošlo a tak je pravděpodobné, že se podobné akce budou opakovat - organizátoři akce apelovali na všechny přítomné, ať tlačí i právě na jejich akademické senáty, ať se více angažují...

Pravdou je, že z naší, tedy 2. LF, jsem tam zrovna moc lidí neviděl. Jestli vůbec někoho. Ono taky nemůže být divu, když někteří měli výuku. Akce se ani moc neúčastnili zaměstnanci UK, ačkoliv prý vyjádřili svoji podporu (jak? kteří?).

Své názory mohli projevit i lidé z davu. Bouři veselí vyvolal jedinec, který na konci svého projevu prohlásil, že chce kandidovat na prezidenta. V úplném závěru na úsměvy reagoval: "...a kdo se teď směje, směje se vlastní blbosti!" To vyvolalo ještě bouřlivější reakci - řečník se pak docela rychle vypařil, snad i se slzou v oku... A ještě než vyrazil průvod, předvedla se skupina "Fronta na banán". Možná se původně počítalo s delším koncertním vystoupením, ale když organizátoři viděli, jak začíná lidí ubývat, radši to utnuli a odstartovali průvod, aby na něj vůbec někdo zbyl. :-)

No a to by bylo asi tak všechno. Snad ještě pár poznámek k tomu, jak celou věc prezentovala média. Viděl jsem zpravodajství TV Prima a následně pak reportáž v hlavním zpravodajství České televize. Zatímco v prvním případě šlo o celkem věcnou a objektivní reportáž (dokonce jim zbyl i čas na to, aby se zeptali pár přítomných studentů na jejich názory), v případě druhém - tedy ČT - se novináři příliš nevyznamenali. Je vidět, že právě reportéři ČT se z místa vypařili jako první. Hlavně že do reportáže dali třeba záběr na nějakou studentku s načerveno obarvenými vlasy a pak tvrdili, že většina demonstrantů byli anarchisté... Ano, nějaké anarchisty jsem tam zahlédl, ale bylo jich jen pár, ne většina a určitě celé akci nedominovali... Pánové a dámy z České televize - styďte se za takové zpravodajství. Kéž by vám to ta Rada zatrhla - to už pak jsou opravdu objektivnější i reportáže komerčních stanic...

A co tu máme dál? Některé z vás bude určitě zajímat situace kolem stravování mediků v motolské závodní jídelně. Mluvil jsem na toto téma minulý týden s Michalem Pelíškem, což je jeden z členu studentské komory akademického senátu, kdybyste nevěděli. Tak předně - donedávna se celou problematikou zabývala proděkanka pro rozvoj, paní dr. Bartůňková. Nyní prý byla vytvořena nová pracovní skupina, v které má být tajemnice naší fakulty, dále pak ředitel závodní jídelny FN Motol a nakonec ředitel KaM. Tito by měli opět jednat - a to tento týden. Většina zúčastněných je tomuto záměru nakloněna, dokonce i ředitel jídelny. Michal mluvil i s kvestorem, ten prý také nemá nic proti. Takže jediný potenciální zádrhel by mohl být v řediteli KaM, panu Höfferovi.

Hlavní problém spočívá v tom, že dotace na stravování mediků dostávají přímo KaM. Právě od této organizace by se část prostředků musela vyzískat a z nich by se dotovalo naše stravování v motolské jídelně. A záleží právě na vedení KaM, jestli se budou chtít o dotace s někým dělit. Podle mně ale v zájmu studentů je, aby se všechny zúčastněné strany dohodli - a komu jinému, než studentům, má organizace KaM sloužit? Takže pokud budou nějaké problémy, víte, kam můžete směřovat vaše dotazy, námitky, dopisní bomby a anthraxy? :-)

Posledním věcí, kterou bych chtěl dnes zmínit, jsou volby do Akademického senátu Univerzity Karlovy. Pro úplnost, volby do senátu naší fakulty jsou jednou za dva roky, tudíž za rok. Volby do senátu univerzity jsou každý rok, volí se vždy třetina senátorů a probíhají právě teď. Resp. zatím proběhlo první, tedy návrhové, kolo. V něm šlo o to, aby zástupci akademické obce napsali jména, která jim připadala jako dobře znějící pro budoucí senátory. :-)

Jelikož se našlo pár dobrodinců, kteří pravděpodobně už v tomto návrhovém kole napsali i moje jméno, dalo by se očekávat, že (pokud to přijmu) budu jedním z kandidátů v kole druhém... No, jestli si opravdu pár lidí myslí, že bych byl dobrý senátor, proč to nezkusit. :-) Jestli se do druhého kola dostanu, ukáže čas - určitě tady dám vědět. Vlastně bych mohl tyto stránky využít i k určité předvolební agitaci, že? :o) Já vím, asi byste radši pivečko a klobásu, ale asi se budete muset jen s tím, co je... ;-)