Novinky - 1. prosince 2001

I když je to trošku se zpožděním, mám tu dnes pro vás jednu specialitku šéfkuchaře - fotografie z protestního schromáždění, o kterém jsem psal posledně.

Protestní akce studentské iniciativy 19. listopadu 2001
(Klikněte na obrázek pro zvětšení náhledu)
Náměstí Jana Palacha, krátce po začátku schromáždění (50,6 kB) Deflorace Kaprovy ulice, novináři si nabíjejí své zbraně, příslušníci již mají nabito (67,7 kB) Ovocný trh - ani značka studenty nezastaví... (62,5 kB) Před rektorátem UK - slyší nás někdo? (53,4 kB)

Fotografie jsem pořizoval sám - takže se nebojte, že byste mně na nich náhodou viděli. :-) Světlo bylo na fotografování divné, tak se nedivte, že takové jsou i ony fotografie (aneb chyba není na vašem přijímači, resp. vám nesedí řádný šotek na chiasma opticum).

Nedávno jste zde mohli nalézt odkaz na Prozatímní text z interní propedeutiky. Mnozí z vás už jistě zaregistrovali, že na tuto adresu se dostanou pouze v rámci fakultní sítě. Nejde o chybu, ale o záměr tvůrců. Projekt ještě není hotový a stále se na něm pracuje. S tím, že bude přístupný z celého internetu se ale počítá. Buďte tedy prosím trpěliví.

Snad jste také zaregistrovali, že proběhlo i druhé kolo voleb do senátu UK. Zde mi to nedá a musím si také trošku rýpnout do naší fakulty - na vlastní oči jsem viděl studenty, kteří ani nezaregistrovali, že se nějaké volby konali. Ne úplně dokonalý je i systém, kterým se volí - vše má prý fungovat tak, že se z každého kruhu vybere jeden zástupce, kterému se pošlou hlasovací lístky pro celý kruh. Postup výběru je asi takový, že se vezme abecední seznam kruhu a najde se první člověk, který bydlí v Praze. Tento systém má ale několik rizik - daný člověk může být třeba nemocný a tak se ani nedostane do školy, aby lístky předal dalším studentům. Navíc jsem viděl několik dalších selhání - například hlasovací lístky pro šestý kruh byly zaslány studentce, která již na začátku akademického roku přestoupila do kruhu pátého. Nebo v případě osmého kruhu prý snad lístky byly zaslány někomu, kdo už ani nestuduje... Takže právě třeba osmý kruh ani nevěděl, že nějaké volby vůbec jsou...

Další pochybení - na internetových stránkách fakulty měl být k dispozici seznam všech studentů fakulty. Aby vůbec lidé věděli, koho můžou volit. Seznam tam opravdu je - ale není mi jasné, proč třeba ze 3. ročníku asi třetina lidí chybí. Konkrétně - z třetího ročníku seznam obsahuje jen asi 90 lidí. A při tom prý nás je v ročníku přes 130. Ptal jsem se na tuto záležitost na studijním oddělení, ale nebylo mi uspokojivě odpovězeno. To bylo někdy minulý týden. Tento týden, kdy mělo probíhat druhé kolo však stále nebylo nic opraveno...

Další věc, která mně překvapila ve čtvrtek odpoledne, když jsem odjížděl z koleje (Kajetánka 2). U vrátnice se nacházela krabice - pravděpodobně urna na volební lístky. Je fajn, že tentokrát dali něco na hlasování nejen na Kajetánku I, ale i na Kajetánku II. Akorát mi je trošku divné, že se zde tato krabice nacházela ještě ve dvě hodiny odpoledne. Myslel jsem, že uzávěrka voleb je ve 12.00... Nebo že by jí tam někdo nechal úplně?

Těchto několik věcí můj celkový dojem z celých voleb celkem kazí. Škoda.

A ještě něco k volbám - posledně jsem se zmiňoval, že prý jsem byl dotázán, jestli chci přijmout kandidaturu do druhého kola. Z toho jsem (zřejmě nesprávně) usoudil, že jsem se do něj opravdu dostal. Zřejmě ne... No, třeba se aspoň někdy dostanu k výsledkům prvního kola, abych viděl, kolik lidí mi dalo hlas (a kolik mi chybělo :-).

Tenhle týden jsem se také byl náhodou podívat na ČVUT. Pro mediky asi nic zajímavého, ale musím se o tom zmínit. Právě tam totiž také probíhají volby do akademických senátů. Vše ale vypadá úplně jinak než u nás. Přímo ve vchodu do školy stojí nástěnky - studenti do nich doslova narážejí - takže nehrozí, že by někdo ze studentů ani nevěděl, že jsou nějaké volby. Mohou hlasovat buď přímo na vrátnicích svých fakult (takže žádné problémy s nějakými lístky, které se ani nedostanou do správných rukou), případně mohou hlasovat prostřednictvím jakéhokoliv počítače připojeného k internetu - tzn. například pěkně v pohodlí a klidu domova či koleje. Myslím si, že díky všem těmto opatřením budou mít tyto volby daleko vyšší účast, než volby u nás. Když už o tom mluvím, celkem by mně pak zajímalo z výsledků voleb i to, kolik studentů se vůbec zúčastnilo... On to musí být velmi fajn pocit, když víte, že zastupujete několik set studentů, z nichž na váš mandát jich přispělo tak 10. :-)))

Snad ale i ty naše volby nakonec nějako dopadnou a do senátu se dostanou ti, kteří v něm mají co říct a mají zájem řešit problémy nejen naší fakulty. Budu novým senátorům držet palce. A taky budu pozorně sledovat jejich počínání a případně si tu do nich na těchto stránkách jemně rýpnu. :o)

Tak a teď něco pro třeťáky. Povedlo se mi získat ve formátu MS PowerPoint několik prezentací, které odpovídají některým přednáškám z mikrobiologie z poslední doby. Konkrétně jde o všechny přednášky z virologie od MUDr. Evy Žampachové z nemocnice v Českých Budějovicích. A pak také jednu přednášku o mykózách od pana doktora Nyče z našeho Mikrobiologického ústavu. Vše jsem zatím umístil aspoň na tuto adresu:

http://sweb.cz/xmat

Někdy jsem plánoval převést přednášky z onoho divného formátu MS PowerPointu třeba do HTML, aby se daly lépe prohlížet přímo na internetu nebo eventuálně i vytisknout. Ne že by to takhle nešlo, ale moc pohodlné to není - navíc proprietární formáty firmy Microsoft si nemůžou prohlížet všichni...

Doporučuji vám si přednášky nejprve stáhnout k sobě na disk a teprve potom otvírat v PowerPointu - obvzlášť u těch mykóz je to na místě - obsahuje spoustu obrázků a díky tomu má asi 6 megabajtů. Internet Explorer, pokud máte PowerPoint nainstalovaný, vám je schopný přednášku zobrazit i přímo, ale nejprve si jí musí stejně celou načíst... A jak tedy přednášku předem uložit? Zkuste na odkazu na daný soubor s přednáškou kliknout pravým tlačítkem myši a v menu, které se pak otevře, vybrat něco jako "Uložit na disk...".

Rád bych na tomto místě poděkoval jak paní doktorce Žampachové, tak i panu doktorovi Nyčovi za poskytnutí těchto materiálů.