Novinky - 30. prosince 2001

Po téměř měsíční odmlce jsem se konečně dostal k tomu, abych trošičku zapracoval na těchto stránkách. :-) Trošičku jsem se vrtal ve způsobu, jak fungují právě tyhle aktuality - to mimo jiné znamená, že s tím budu mít o něco méně práce, tak bych možná mohl psát i o něco častěji. Někdy bych si to sice celé představoval s využitím databázového serveru, ale tohle bude nějakou dobu taky stačit.

Tak a od technických záležitostí, které určitě nikoho kromě mně nezajímají přejděme k něčemu jinému, co by vás třeba zajímat mohlo...

Posledně jsem vás mimo jiné zval na dvě akce. Tou první byla diskuse o biologických zbraních. Ten den byl sice hektický, ale zúčastnil jsem se, tak vám o tom můžu podat alespoň stručnou zprávu. Hosti dorazili všichni, studentů zpočátku méně, ale nakonec se černé obavy pořadatelů nenaplnily. Pár minut po začátku dorazila významná posila ze současného druháku (je vidět, že Tomášova propaganda v jeho ročníku byla silnější, než moje v mém ročníku - a tak se lidé nejspíš hned ze spárů Ústavu histologie a embryologie vrhali nahoru do posluchárny v nemocnici).

Akci zahájil úvodním slovem Tomáš Tvaroh, který v podstatě stojí i za jejím zorganizováním. Posléze každý z hostů (PhDr. Miroslav Belica - Odbor mezinárodních organizací Ministerstva zahraničních věcí, MUDr. Jiřina Hobstová, CSc. - primářka Infekčního oddělení FN Motol, Doc. MUDr. Roman Prymula, Csc. - prorektor Vojenské lékařské akademie JEP v Hradci Králové a MUDr. Michael Vít - hlavní hygienik ČR) pronesl své úvodní slovo. Údajně jim bylo předem sděleno, že by nemělo jít o žádnou přednášku a ať si "nic moc extra" nepřipravují. Ale zrovna pan prorektor Prymula tohoto nedbal - donesl si vlastní notebook i s dataprojektorem a i přes počáteční technické problémy (spíše "mechanického" než čistě "počítačoidního" rázu) tak mohli všichni zúčastnění obdivovat opravdu pěknou prezentaci v Power Pointu. V ní se přeci jen trošičku rozebrala tematika biologických zbraní - a bylo vidět, že od člověka, který do celé problematiky v naší republice asi vidí víc než kdo jiný. Mimo jiného bylo součástí prezentace i krátké video, na němž byla ukázána jedna velmi speciální loď US Navy, prošpikovaná biologickými laboratořemi a operačními sály, třeba právě pro případ ohrožení biologickými zbraněmi. Další hosté se snažili doplnit to, co se ještě neřeklo - takže třeba pan Belica z Ministerstva zahraničních věcí nám sdělil, ke kterým "nestabilním" zemím asi tak směřují obavy ministerstva, případně jak je to v současné době s biologickými zbraněmi různě ve světě (jako že oficiálně se všechny státy zavázali, že je nikdy, ale opravdu nikdy, nepoužijí :-). Pan doktor Vít řekl něco málo o tom, jak to vypadá přímo v naší republice. A paní primářka na úvod řekla jen to, že jí řekli, že si nemá nic moc připravovat a ať se jí pak tedy ptáme na to, co by mohla vědět. :-)

Další dění již se odehrávalo v rovině diskuse. Kdo měl co na srdci, mohl se ptát. A odborníci na slovo vzatí odpovídali... Z toho nejzajímavějšího, co asi z diskuse vyplynulo se pokusím vybrat alespoň pár věcí, které jsem si zapamatoval. Tak za prvé - naše republika se prý něčím takovým jako je vývoj biologických zbraní nezabývá. A prý tomu tak nikdy nebylo ani v minulosti. Výzkum na tomto poli se tu sice dělal (a dělá), ale z důvodů obranných. Naše republika prý měla docela pěknou sbírku různých patogenů. Ani ne tak proto, aby tím rozšířila svůj arzenál, ale spíše kvůli vývoji očkovacích látek proti nim. Bohužel, když našemu ministerstvu obrany zrovna šéfoval známý hvězdopravec Baudyš, vzala tato sbírka za své. A dnes prý se takové věcičky horko těžko shání (žádný stát vám je jen tak nedá).

Všichni zúčastnění se také shodli, že současná aféra s anthraxem je spíše jen nafouknutá bublina. Pořád asi ve Spojených státech zemře víc lidí na chřipku než na sněť slezinnou. A přenosné z člověka na člověka to také zrovna není. To už i ten mor by byl lepší... Ale jsou zde daleko horší věci, pokud ty by byly použity, sbohem lidstvo... Možná... Zmiňovány byly takové chuťovky jako Ebola. Ale kdo ví, jaké chiméry se skrývají v některých laboratořích?

Dále jsem z diskuse pochopil, že kdyby se nějaký takový útok objevil u nás, naše zdravotnická síť by na něco takového asi moc připravená nebyla. Pár nakažených - to ještě snad. Otázka je, kolik zdravotníků by se od nich nejdřív stačilo nakazit, než by někomu došlo, že jde o nějaký podobný útok.

Co jsem ale vyrozuměl od pana prorektora Prymuly - takové ty katastrofické vize podporované různými americkými filmy (jako že město, v kterém by se objevila Ebola by bylo kompletně obklíčeno armádou a kdokoliv by se pokusil utéct z takové "karantény" by byl picnut z M-16 do hlavy a sesmahnut plamenometem na škvarek) nejsou až tak nereálné. Prý i u nás už existují scénáře pro podobné situace... Takže až bude ve vašem městě řádit nějaká chřipka mutovaná s HIV, radši seďte na zadku u televize, aby si vás náhodou nějaký voják nespletl s běžícím terčem... :-)

Další akcí, kterou jsem posledně zmiňoval, byl další z řady Karolinských konzertů. Ten jsem také stihnul - ale co bych k němu napsal? Ty zážitek s hudby - to se asi nedá takhle předat. :-) Snad jen - oproti tomu předešlému velmi veselému konzertu z října byl tento opět poněku konzervativnější. A to ať už co se týče projevu pana děkana, tak i volby hudby. Jo, v tom říjnu, to se někdo opravdu odvázal - a bylo to znát i na občasných vlnách smíchu v obecenstvu. Ale i tento konzert byl něčím zajímavý. Aspoň mně to překvapilo. V závěru si celé Karolinum zazpívalo za doprovodu jednoho dudáka jednu vánoční koledu. Působivé a stylové zakončení. :-)

A teď jednu věc, kterou nemůžu opominout. :o) Další číslo Control Animal. Pokud jste zabrousili k nástěnkám našeho (tedy 3. ročníku), jistě jste zaregistrovali. :-) V Control Animal také zaregistrovali. A totiž to, že jsem se o ně trošku otřel 30. října zde, na stránkách Medical Underground...

Musím uznat, že mojí zdrcující kritiku ustáli celkem dobře. Já ten jejich protiútok také (když jsem to četl, několikrát jsem se smál - na to existují i svědci :-). A to mně někdo dokonce obvinil, že nemám smysl pro humor... Ne ne - mně se jinak Control Animal líbí, ale prostě si myslím, že když už si dělat srandu, měl by tam být aspoň trošku reálný podklad. A i když někdo někoho naštval, nemělo by se mu přisuzovat něco, co není pravda. Možná jsem to posledně mohl napsat trošku "něžněji", ale stalo se. Snad se na mně Control Animal moc nezlobí - já na ně určitě také ne, takže bych do budoucna rád uvítal vztahy spíše kolegiální než nepřátelské. Když už nic jiného, děláme si aspoň vzájemnou reklamu, ne? :o)

Na závěr jedna otázka - mám sice tušení, kdo za Control Animal asi stojí, ale jistý si nejsem a nějaký mail na ně nemám - je Control Animal někde na webu? Že bych sem hned hodil odkaz. :-) Když tak se ozvěte (aspoň anonymně :-)...

A ještě jsem chtěl něco... Jo už vím. Jelikož mně teď čeká zkouška z imunologie, sháněl jsem si ke studiu i nějakou tu literaturu. A o pár zkušeností se zde musím prostě podělit.

Rád bych se teď zmínil o dvou knihách: Imunologie - minimum pro praxi (Jiřina Bartůňková a Anna Šedivá) a Základy imunologie (Václav Hořejší a Jiřina Bartůňková).

Předně o peripetiích se sháněním. Paní doc. Bartůňková se na jedné z přednášek na začátku semestru zmínila, že se připravují Základy imunologie v dalším, doplněném a opraveném vydání. A že by tato kniha tedy měla být v listopadu na trhu. Až do poloviny jsem se po této knize ptal v knihkupectví H&H přímo v Motole. Byl jsem pevně rozhodnut si ji koupit - v naší fakultní knihovně se tato kniha nachází asi v 5 exemplářích - tudíž počítat s tím, že by si jí člověk půjčil (zvlášť teď před zkouškou) je dost nereálné. Podle paní, která v onom knihkupectví ale kniha pořád ještě ani nevyšla (to mi tvrdila i v polovině prosince). Když už jsem se tam několik týdnů chodil soustavně ptát (skoro každý den), rozhodl jsem se nakonec koupit si aspoň již zmíněné Minimum pro praxi.

Jde o celkem sympatickou malou knížečku. Někteří lidé dokonce tvrdí, že tato knížka postačuje ke zkoušce z imunologie. Já to radši zkoušet nebudu. :-) Ale zpátky k této knize. Nenechte se zmást obrázkem zde - formát je dvakrát tak menší než u Základů imunologie. Rozsah je také příjemný - asi 90 stránek. Tomuto rozsahu však podle mně neodpovídá cena - která v knihkupectví H&H (a pravděpodobně i všude jinde) činí téměř sto korun. Jakmile je u nějaké knihy vyjde jedna stránka dráž než na korunu, přijde mi to podezřelé. Pochopím to u knih, kde jsou třeba obrázky (obvzláště ty barevné), v tomto případě mi to ale přijde líto. V knize není obrázek ani jeden, navíc ani toho textu na jedné stránce moc není (jde o formát přibližně A6). Navíc - v knize je také pár reklam. Nejen na zadní obálce, ale i přímo v knize. Myslel jsem, že takovéto reklamy pomáhají cenu (zvláště u podobných nízkonákladových publikací) snižovat, něco jako forma sponzoringu. Bohužel, v tomto případě se jim to nepovedlo... Je mi jasné, že dneska nikdo nebude vydávat knížky úplně zadarmo - ale když jsou cílovou skupinou studenti, je znát každá koruna...

A měl bych ještě jednu výtku k této knize - na to že jde o již 3. vydání ("doplněné" a "opravené") bych čekal, že v něm už nebudou chyby. Takže mi třeba trošičku nešlo do hlavy, že mezi makrofágy patří i oligodendroglie. Zvlášť když nám paní profesorka Konrádová tak důrazně vtloukala do našich študáckých hlav něco o mikrogliích. Teď v tom mám trochu zmatek. :-)

Ale dost kritiky. Musím uznat, že cíl, který si autorky vytkly v prologu, totiž poskytnout jakousi základní kostru a úvod do celého oboru imunologie, na kterou je pak možné "nabalovat" další a podrobnější znalosti, se jim celkem povedl. Opravdu - přístup k učení "od jednoduššího ke složitějšímu" se mi zatím docela dobře osvědčuje (no ještě uvidíme po zkoušce :-). Takže resumé? Až na nějaké asi 2-3 chyby (kterých si určitě všimnete taky, když jsem si jich všimnul i já - a tudíž Vás to snad nezdeformuje jako budoucí lékaře) a relativně vyšší cenu, mohu tuto knížečku vřele doporučit. Líbila se mi (už jen kvůli té LSD-like obálce =o).

Nyní ale zpátky k Základům imunologie. Zatímco pro motolské knihkupectví H&H tato kniha ještě nevyšla, tak v jiných knihkupectvích po Praze už byla údajně skoro rozebrána. Naštěstí jeden kolega z kruhu (thanx, Juraj :-) se rozhodl vydat se knihu shánět do centra. No a jednoho večera (shodou okolností jsme ten den měli zrovna s kruhem takovou menší vánoční besídku) přijdu na kolej a co to neleží na mé posteli? Překvápko - nové vydání Základů imunologie. :-) Nevím, kde to nakonec sehnal, ale prý v knihkupectvích v Lípové a Celetné byla tato kniha opakovaně spatřena. Tak to můžete zkusit, pokud jí budete shánět také...

Nejdřív opět trošku kritiky, ať pak ten závěr může vyznít pozitivně. :-) I tady jsem narazil na jednu chybu - naštěstí zatím jen na jednu. Dovolím si menší citaci...

... V první fázi se při extravazaci neutrofilů uplatňují interakce mezi adhezivními proteiny endotelií, tzv. selektiny, a sacharidovými strukturami přítomnými ve velkém množství na povrchu neutrofilů...

Pro neznalé problematiky - jde o to, že na jedněch buňkách mají být selektiny (proteinové struktury) a na druhých muciny (polysacharidové struktury). A jedněmi z těch buněk jsou endotelie a druhými neutrofily. A zatímco v textu je to uvedeno tak jak je to v citaci, v doprovodném obrázku (o stránku dál), je vše obráceně. Domyslel jsem si, že správně bude to, co je na schématu - a naštěstí se mi to potvrdilo i o pár kapitol dál. Ale zůstává tu stejná výtka jako u předchozí knihy - myslel jsem si, že v dalších vydáních jedné a té samé knihy by podobné chyby měly být opraveny...

Jinak ale musím uznat, že kniha v novém vydání prodělala změny hlavně k lepšímu (srovnával jsem se starší verzí jednoho kolegy). K tisku byly tentokrát použity dvě barvy (kromě klasické tiskařské černi navíc uklidňující modrá). Modrá byla použita na nadpisy (podobné barevné schéma jako na těchto stránkách :-) a také v obrázcích. Tu a tam by to možná chtělo předělat popisky k obrázkům (kde se odkazuje na šedou, která byla v novém vydání nahrazena modrou), ale jinak tím obrázky opravdu získaly.

Poslední výtkou je opět cena. Ta činí 280 korun. Pokud by Vás zajímal rozsah - jde o asi 250 stran. Peněz zatím nelituji, mám pocit, že se učím opravdu z moderní učebnice (jedna zajímavá věc v tiráži, která mně zaujala - jako rok vydání je tam uvedeno 2002 - nakladatelství Triton se tak povedlo vytvořit temporální paradox - doufám, že tím nenaruší rovnováhu časoprostorového kontinua - a koneckonců kdo ví - možná, že s o záchranu světa pokouší právě v motolském knihkupectví H&H, pro které tato kniha ještě neexistuje :o). A učí se mi z ní zatím dobře. Další zkušenosti sdělím po zkoušce. :o)

Tak a to je asi tak všechno to důležité, o čem jsem chtěl napsat. Možná, že jsem během uplynulého měsíce chtěl napsat o více věcech - ale prostě dřív nebyl čas - a asi ty další věci nebyly tak důležité, když jsem na ně zapomněl - tudíž můžete být rádí, že s nimi nebudu zdržovat. Pokud byly důležité, tak si snad do příště vzpomenu. :-)

Šťastné prožití vánočních svátků jsem už z těchto stránek popřát nestihl. Doufám alespoň, že jste je všichni ve zdraví přežili (ona taková tracheostomia rybí kostí z faryngu nemusí být zrovna příjemná) a že na vás byl Ježíšek patřičně štědrý (a nadělil vám pod stromeček třeba nějakou tu drahou učebnici, abyste za ně nemuseli utrácet peníze, které máte na jídlo :-).

K čemu ale ještě popřát stihnu - k Novému roku. Tak tedy - přeji všem návštěvníkům těchto stránek dostatečně bujaré oslavy Silvestra (ale dejte si bacha, ať se neproberete intoxikovaní někde na záchytce nebo na ARO) a hlavně - hodně úspěchů, štěstí, zdraví, lásky, kamarádství etc. do Nového roku! A když už je to určeno hlavně studentům - hodně štěstí a pevné nervy v tom, co nás čeká už tak brzo - dalším zkouškovém období. Zvláště to přeji všem prvákům, které toto martyrium čeká na naší fakultě poprvé...A aby to přání bylo stylové pro Medical Underground, trošku jsem si zopáknul dělání krvavých nápisů... :-)