Novinky - 10. listopadu 2002

Posledních pár týdnu se zřejmě odehrává ve znamení voleb - kolem voleb komunálních (a někde i senátních) toho již bylo jinde napsáno mnoho a většině z vás jistě neunikly. Volilo se ale i u nás na fakultě - konkrétně šlo o volbu nového děkana. Kandidáti byli tentokrát pouze dva a o výsledku rozhodl akademický senát odpoledne ve středu 6. června - vítězem se stal současný děkan, prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc. Tímto blahopřeji a přeji mnoho energie a úspěchů do dalšího funkčního období.

Tak a teď pár docela důležitých informací pro studenty 4. ročníku...

První věc se týká výuky farmakologie. Konkrétně hned tohle následující pondělí má být jedna změna - místo jedné přednášek mají být hned dvě po sobě, takže se začíná už od osmi hodin. Další týden by měla začít praktika pro kruhy 5, 6, 7 a 8. A bude u nich nějak posunut začátek, že ty kruhy, které je mají mít ráno od osmi je budou mít asi o půl hodiny dřív, ale ještě to radši ověřím a dám vědět. Posunuta by pak měla být asi i přednáška.

Dále pak by asi všichni měli vědět, že bylo vypsáno 5 přednášek z interny pro celý ročník. Důvodem je prý nedostatek času během blokové výuky - a tato témata jsou prý natolik důlěžitá, že nemohou být vynechána... No, jestli si zde můžu dovolit prezentovat svůj vlastní názor - resp. spíš domněnku - mám takový pocit, že nejde ani tak o nedostatek času v rámci blokové výuky (studenti, kteří už nějakou tu internu mají za sebou dokonce potvrzují, že se čas pro výuku vyhrazený nevyužívá úplně), ale spíše o úsporu času přednášejících, kterým se asi nechce některá témata opakovat za celý rok osmkrát... Snaha je to jistě legitimní, mně by také nebavilo se opakovat a v tomto případě jde zřejmě o osoby, které mají i spoustu jiných povinností, než nám přednášet. Jen mně ale trochu zmátl ten zastírací manévr. :-)

Abych nezapomněl - tyto přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 14.00 v Motole. Je jich tedy pět a ještě pro úplnost alespoň témata těchto přednášek (jména přednášejících jsem zatím nestihl opsat, pokud bude zájem, doplním):

  • Onemocnění cév dolních končetin (čtvrtek, 14. listopadu 2002)
  • Vrozené srdeční vady v dospělosti (čtvrtek, 21. listopadu 2002)
  • Základy antikoagulační terapie (čtvrtek, 28. listopadu 2002)
  • Získané srdeční vady (čtvrtek, 5. prosince 2002)
  • Onemocnění perikardu a endokardu (čtvrtek, 12. prosince 2002)

Ještě poznámku k poslední přednášce z této série - na papíru, který visí v Motole na nástěnce a který o těchto přednáškách informuje, je právě poslední název uveden jako "Onemocnění perikarda a endokarda". No, opravil jsem to, snad je to tak dobře, ale jen abyste to věděli a neříkali, že zkresluji záměrně informace. :-)

Tak a poslední informace se týká povinně volitelného předmětu Geografická medicína. Příští dvě přednášky se měly konat vždy ve čtvrtek, místo obvyklé středy. Jenže - to koliduje právě s přednáškami zmíněnými výše. Takže muselo dojít k přesunu (aneb názorná ukázka, jak zájem menšiny - tzn. těch asi 25 lidí, co jsou na geografickou medicínu zapsáni - je převálcován zájmem celého ročníku). Jen by mně zajímalo, kolik lidí se opravdu zúčastní obého a ocení, že to tedy díky vstřícnosti pana doktora Kočárka nekoliduje. Asi budu muset jít taky na obojí, abych to mohl spočítat. :-)

A teď tedy zpět k tomu přesunu. Tento týden se přednáška z geografické medicíny koná v úterý od 14.15 ve stážovně Ústavu imunologie - tedy 3. patro, část G (po třeťáku byste měli vědět, kde to je, ale pro jistotu: vlezete do modrého baráku, blok A, vyjedete do třetího patra a od výtahu půjdete směrem, jakobyste chtěli jít do dětské části - no a "po přechodu" jste vlastně na Ústavu imunologie - stážovna je na pravé straně, tuším hned za ní je sekretariát). A další týden opět v úterý od 14.15, ale tentokrát tzv. "Na plechárně". Pokud již máte za sebou epidemiologii, jistě víte, kde to je. :-) Něco, co se dá nazvat opravdovým "motolským undergroundem". Ono to tedy úplně pod úrovní země není, ale klesnete při tom určite nejhloub, co jste zatím při studiu klesli. :-) Pro ty, co epidemiologii neměli - půjdete jakoby k velké posluchárně. Ale před ní po schodech dolů. A ještě dolů. To budete v patře, kde jsou malé posluchárny... Ale teď pozor - opět hloub a hlouběji... Poslední schody už nejsou "cik-cak", ale pokoušejí se s pomocí pravých úhlů kopírovat strukturu alfa-helixu a prostě další schody níž už by tam být neměli. Měli byste tam vidět jednu stěnu, která se od jiných zdí odlišuje - ty ostatní si totiž hrajou na to, že jsou bíle, ale tahle je od přírody šedá. A taky plechová. Tak půjdete podél ní (nebrnkat :-), chodba se stáčí doleva a dojdete ke dveřím... Doufám, že popis byl dostatečně podrobný...

Tak a to je pro dnešek asi všechno. Na co se můžete těšit příště? Pustil jsem se do přepisování nějakých testů ze zobrazovacích metody. Ty se prý budou měnit, takže to bude asi spíš pro inspiraci, ale aspoň něco. A taky se chystám na testy z epidemiologie. U zkoušky jsou pak ale otázky vybírány z většího souboru (navíc je tam infekční epidemiologie), ale na ukázku to snad bude někomu užitečné.

Úplně na závěr pak upozornění pro ty, kteří by snad chtěli v úterý odpoledne navštívit počítačovou učebnu na Plzeňské. Díky tomu, že se budu sám nacházet na přednášce z geografické medicíny, nemůžu být zároveň jako služba v učebně, takže otevřeno bude pravděpodobně až později odpoledne (16.30?) - pokud neotevře někdo jiný, kdo má klíče...

Toť pro dnešek asi úplně vše a jestli pak už u vás taky padá sníh? :-)

* * *

MaT