Jak se vybavit studijní literaturou?

Podobně jako v předchozích letech, množí se touto dobou dotazy studentů nastupujících do prvních ročníků, jakým způsobem si mají zajistit učebnice a skripta. Spolehnout se na knihovnu, na starší spolužáky, nebo vykrást banku a nakoupit za deset tisíc, nebo i víc, všechno, co se dá? Pokusím se vám v následujícím článku situaci ohledně studijní literatury trochu objasnit a zpřehlednit.

Skripta vs. učebnice

Nejprve si zrekapitulujme některé základní pojmy. Jaký je vůbec rozdíl, mezi učebnicemi a skripty? Co to vůbec jsou ta skripta? S učebnicemi jste se jistě setkávali již na nižších úrovních škol, nejde o nic jiného, než klasickou knihu. Aby byla výroba taková knihy alespoň trochu ekonomická, je zapotřebí náklad minimálně 1000 výtisků. Na univerzitách a vysokých školách jsou ale i takové obory, o které se zajímá řádově menší počet lidí. Jako nakladatel sice můžete knihu vydat a doufat, že jí budete prodávat postupně, i v dalších letech. Jenže to může znamenat také 10-20 let. A to je pro většinu nakladatelství příliš dlouhodobá investice. Poznatky v některých oborech se za tu dobu mohou stát obsolentními.

Jak se k tomuto staví autoři a nakladatelství? Odpovědí jsou právě skripta. Ta jsou mnohem úspornější, je možná je vydávat i v nákladu v řádu stovek kusů. Často si je vydávají přímo vysoké školy a pokud jde o některé méně žádané tituly, částečně je i sponzorují. Univerzita Karlova má dokonce vlastní nakladatelství - jmenuje se Karolinum a vycházejí v něm především skripta. Z důvodů úspory nejenom finanční, ale i časové (a čas jsou peníze :-) text skript často prochází jen minimálními redakčními úpravami, například jazykové korektury se vynechávají úplně (popravdě řečeno, při pohledu do některých učebnic, které údajně ano, vám možná přijde, že je to stejně k ničemu :-).

Skripta od učebnic obvykle rozlišíte podle ceny (řádově 100-200 Kč) a nemívají pevnou vazbu. Pověstná byla některá dřívější skripta vydaná v nakladatelstvi Karolinum, z kterých stránky vypadávaly už když jste je nesli z obchodu. Naštěstí dnes již je stav lepší, některé publikace se tisknou v tiskárně v Pelhřimově - např. Biochemie pro studující medicíny - a ty prý zatím drží. Dalším podstatným rozdílem bývá fakt, že skripta obvykle nemají rejstřík.

Někdy je hranice mezi skriptem a učebnicí neostrá - před lety existovala sada skript (12 dílů) z anatomie, jejichž hlavním autorem byl profesor Petrovický. Tenké sešity, jejichž lepidlo brzy povolilo, žádný rejstřík a žádná korektura. Po několika dalších letech po zmenšení formátu stejný obsah s doplněným rejstříkem posloužil jako základ pro vydání třídílné učebnice anatomie.

Vlastní vs. půjčené

Jak a kde si knihy či skripta opatřit? Prvním místem je knihovna. Kromě toho, že některé lékařské knihy naleznete v nejrůznějších obecných knihovnách, existují i knihovny specializované. V Praze je to například Národní lékařská knihovna, ale ta pro vás jako studenty obvykle až tak moc důležitá nebude. Snad každá lékařská fakulta má totiž vlastní knihovnu, která se mimo jiného přímo specializuje na půjčování studijních materiálů studentům. Někdy se tato pracoviště schovávají za názvy jako Ústav vědeckých informací, tak se nenechte zmást.

V knihovnách je obvykle výpůjční doba limitována například 6 týdny. Je jasné, že to je pro studenty často málo, proto v knihovnách lékařských fakult se počítá s tím, že některé tituly se půjčují na celý semestr či dokonce na celý rok. Hlavní výhodou knihoven je fakt, že knihy, které získáte odsud, vás nic nestojí. Nevýhodou je, že je také musíte někdy vrátit, žádoucí by navíc bylo, abyste je vrátili v původním stavu, v jakém jste je získali. Jsou známy i případy, kdy student vrací knihu v lepším stavu, než v jakém ji dostal - to když z knihovny dostane úplný "salát", který vyspraví pomocí lepící pásky. Nejčastěji bývá problém jinde - někteří lidé mají ve zvyku do knih a skript čmárat - a to se jim v knihovně při vracení obvykle nelíbí.

Další podstatnou nevýhodou je, že knihovna obvykle nemá dost knih pro všechny. Například na 2. lékařské fakultě bývaly za dob mých studií Anatomie od profesora Čiháka tak pro 60-70 lidí. A to byl tehdy jen 1. a 2. díl, které vyšly ještě v 80. letech. Třetí díl tehdy ještě nevyšel. :-) Studentů se tehdy přijímalo asi 160, je tedy jasné, že se nemohlo na všechny dostat. Dnes ty počty nebudou o mnoho jiné. A například na 1. lékařské fakultě se prý letos přijímalo asi 600 lidí, knihovna také nebude mít všechny tituly pro všechny studenty. Já měl třeba zrovna štěstí. Během roku pak vyšel i třetí díl, knihovna ho sice zakoupila, ale jen pár kusů, takže spousta lidí si tehdy kupovala vlastní knihu. A ti, na které se v knihovně s Čiháky nedostalo? Byly jim zapůjčeny například již zmíněná skripta od pana profesora Petrovického. Nebo ještě starší skripta profesora Čiháka. To jsou ta, která si "zahrála" ve známém filmu Jak básníci přicházejí o iluze:

– "Tak hele, co je červeně podtržený, tak na tom bazíruje profesor. Co je zeleně podtržený, to chce slyšet Sejkora a co je modře podtržený, tak na tom bazírují asistenti."
– "No jo, ale tady je podtržený úplně všechno!"
– "No správně, je vidět, že seš docela chápavej."

Na tomto místě je také vhodné podotknout, že ne všechny učební materiály budete potřebovat po celý rok. I když se vám spousta přednášejících bude snažit tvrdit, že právě ten jejich předmět je tím úplně nejdůležitějším, že je pilířem celé medicíny, pravdu mají jen někteří. Jsou předměty, na které je nutné se opravdu systematicky připravovat po celý rok, jsou ale i takové, kde učebnici poprvé otevřete týden před zkouškou a po zkoušce jí zase zahodíte.

Pokud se z něčeho máte učit celý rok, je dobré to mít také k dispozici. Mohlo by se zdát, že právě u těch "méně důležitých" předmětů by knihovna mohla být ideální volbou. Jenže pozor - stejně bude uvažovat více lidí a tak se vám během zkouškového období může stát, že kniha, kterou právě budete potřebovat, bude kompletně rozpůjčovaná a studenti se nestihnou všichni vystřídat. U některých knih je sice maximální doba výpůjčky třeba 2 týdny, ale může se stát, že někdo i za cenu pokuty knihu nějakou dobu nevrátí - typické je, když u nějaké zkoušky, ke které má učebnici zapůjčenou, neuspěje a chce to za dva týdny zkoušet znovu - i když původně počítal s tím, že knihu hned po zkoušce vrátí.

Pokud na vás v knihovně "nevybude", obvykle vám nezbývá nic jiného, než si knihy obstarat jinde. Dále si lidé často pořizují knihy, které vyšly teprve nedávno a v knihovně je ještě ani nemají. Dalším důvodem investice do knihy je, když si jí budete chtít nechat i po zkoušce. Třeba právě anatomie se mohou hodit lidem, kteří se chtějí někdy v budoucnu věnovat některému z chirurgických oborů.

Nové vs. "ojetiny"

Pokud už se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete zahrnout nějakou knihu či skriptum do svého osobního vlastnictví, existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Prvním a nejjednodušším je, vypravit se do nejbližšího knihkupectví. Ale pozor, některé speciálnější tituly nemusí mít běžná knihkupectví na skladě. Proto existují i specializované prodejny. Nejznámější je asi knihkupectví pana Wimmera v Lípové ulici, kousek od děkanátu 1. lékařské fakulty s asi nejširší nabídkou tohoto typu literatury. Přímo v hlavní budově 3. lékařské fakulty se také nachází také specializovaná prodejna, pokud je mi známo, jedná se o další pobočku prodejny v Lípové ulici. A ani studenti 2. lékařské fakulty nepřijdou zkrátka, neboť přímo v motolském areálu se nachází prodejna nakladatelství H&H, ve které je možné kromě jejich vlastní produkce zakoupit i tituly dalších nakladatelství.

Pokud vám nové knihy připadají drahé a chcete co nejvíce ušetřit, nejvýhodnější cestou může být zakoupení knihy od někoho, kdo jí už nepotřebuje. Nástěnky na fakultách a kolejích jsou během začátku akademického roku plné nejrůznějších inzerátů. V poslední době také studenti začínají více využívat možnosti inzerovat na internetu, což sebou nese několik výhod. Váš inzerát pak není omezen místně, Praha je veliká a lékařské fakulty tu máme hned tři a medici jsou roztroušeni po nejrůznějších pražských kolejích. Nyní už i tyto stránky nabízejí možnost inzerce.

Pokud se vám knihu nepovede sehnat od starších spolužáků a přesto chcete ušetřit je tu ještě jedna možnost - objednat si knihy někde, kde se dají sehnat levněji, k čemuž vám tyto stránky také poskytují možnost (k zachování objektivity tuto možnost uvádím až jako jednu z posledních :-). Ušetřit můžete až 20 % z doporučené ceny knih.

A ještě je tu jedna možnost - některá nakladatelství (pravidelně například Grada) pořádají občas přímo na fakultách prodejní akce. Úspora z doporučené ceny je obdobná jako v předchozím případě. Oproti předchozí možnosti je nevýhodou to, že je se podobné akce konají třeba jen jednou za rok. Nemusíte mít u sebe zrovna potřebnou hotovost, také ne vždy hned na začátku roku víte, co všechno budete potřebovat. Pro někoho může být také docela problém dát najednou dohromady peníze třeba na všechny díly Anatomie od Čiháka. Proto na závěr ještě jednou připomínám možnost objednat si knihy na těchto stránkách, kterou můžete využít během celého roku. A jak už tu také párkrát zaznělo - podpoříte tím mimo jiné další fungování těchto stránek. :-)