Očkování - jeho rizika a hranice účinnosti

Před několika dny mi přišla pozvánka na jednu "diskusi". Rozhodl jsem se, podělit se o tuto pozvánku i se čtenáři těchto stránek.

Dobrý den,

rádi bychom vás upozornili na přednášky OČKOVÁNÍ - JEHO RIZIKA A HRANICE ÚČINNOSTI australské vědkyně Viery Scheibner Ph.D., které konají 22.10. v Praze a 23.10. v Brně.
Viera Scheibner se mnoho let zabývá očkováním a je jednou z jeho kritiček. Svoji kritiku opírá o respektované vědecké výzkumy. V České republice zatím chybí oboustranná diskuse o očkování a naší snahou je tuto diskusi pomoci otevřít.

Srdečně vás zveme

Caroline Kovtun,
Martina Suchánková
ROZALIO o.s.

Slovo "vědkyně" na mě docela zapůsobilo, proto mi to nedalo a začal jsem zjišťovat, co si pod tím mám vlastně představit. Jako první jsem zkusil Medline. Dva články. Jeden z roku 1993, pojednávající o vlivu in utero expozice kofeinu na potkaní mládě a jeho dechové vzorce v dospělosti. Druhý článek z roku 2003 je obhajobou proti prof. Peterovi McIntyrovi a dr. Julii Leaskové (a ti by se vzhledem k tomu, kde pracují a také podle počtu publikací za vědce myslím považovat mohli), kteří se do paní doktorky pustili právě kvůli její kritice vakcinace. Bohužel Medlinu tentokrát článek nestál ani za to, aby zaindexoval abstrakt. Možná paní doktorka opravdu vědkyní je, ale určitě to není v biomedicíně...

Pátral jsem dál. Paní doktorka, dnes už prý v důchodu, navíc není doktorkou medicíny (MUDr.), ale přírodních věd (RNDr.), konkrétně jejími obory jsou paleontologie a geologie. Přijde mi, že tyto obory mají k imunologii a infekční medicíně přeci jen trochu daleko.

Vzhledem k tomu, že za občanský sdružením Rozalio stojí zřejmě stejné osoby, jako za Hnutím za aktivní mateřství, obávám se, že diskuse s nimi nemá cenu. Argumentů by se jistě našla spousta, ale otázkou je, jestli by jim byli ochotní naslouchat. Pokud byste to někdo chtěl přesto zkusit, můžete zajít na tu pondělní přednášku s diskusi. K pozvánce ještě doplním, že se akce koná v pondělí 22. října 2007 od 17.00 v Tyršově domě (přesná adresa je Újezd 40, Praha 1). A také si připravte 200 Kč na vstupné (asi chtějí diskutovat opravdu na úrovni a nechtějí, aby se jim tam nějací bezdomovci přišli jen ohřát)...

Abyste měli představu o Hnutí za aktivní mateřství, zde je malá ukázka z jejich vyjádření ke kauze "neúspěšného" porodu v domácích podmínkách, která nedávno proběhla v našich médiích. Na jejich stránkách paní doktorka Lída Olšáková (shodou okolností také RNDr., ale neberte to, jako že bych proti lidem s tímto titulem něco měl, s jedním sdílím pracovnu a jeden se podílel na mojí výchově :-) napsala mimo jiné toto: "Konkrétně porod koncem pánevním je stále častěji řešen pouze císařským řezem bez možnosti výběru. Císařský řez v tomto případě není vždy nutný a prospěšný, výzkumy dokazují, že není bezpečnější ani pro matku ani dítě." Docela by mě ty výzkumy zajímaly, když jsem se na toto téma snažil udělat si vlastní rešerši, jako na potvoru jsem nacházel jen studie, které poukazovaly na fakt, že vaginální porod je u konce pánevního spojen s větší následnou morbiditou a mortalitou. Například tady je volně přístupný alespoň abstrakt jedné z těchto prací. Ale uznávám, je to "jenom" Lancet...

A co si o tom myslíte vy? Vyjádřete se třeba alespoň tady v diskusi pod tímto textem. A máte to dokonce zadarmo (pominu-li nutnost registrace, viz vysvětlení v předchozím článku.