Vítejte v akademickém roce 2008/2009

A je to tu. Rok se s rokem sešel a je tu začátek dalšího akademického roku. Pro ty z vás, pro které je to první rok studia na vysoké škole, je jistě příjemnou změnou to, že narozdíl od nižších stupňů škol vás nikdo nežene do škamen už od začátku září. Ale raději si na tento luxus zase tak moc nezvykejte, studentů, kteří pak během září dohání studijní povinnosti ještě z předchozího akademického roku se obvykle najde také dost. A někdy to mohou být pěkné nervy, ve srovnání s tím vám maturita bude připadat jako fraška...

Tímto článkem bych se ale rád obrátil nejen na prváky, ale též na na ostřílené mazáky. Tento příspěvek by totiž měl být výzvou, aby se do rozvíjení těchto stránek zapojili i další. Momentálně asi nejživější částí stránek je inzerce. Tuto funkcionalitu jsem spustil už někdy před rokem, tak doufám, že vám slouží dobře. Dokonce ani na diskusních fórech není tak mrtvo, jak někde pitevně, když tam nejsou medici.

Myslím, že ve fóru už se dají najít i docela užitečné informace například pro budoucí prváky - ohledně přijímacích zkoušek a podobně. Rád bych ale, aby takovéto informace nebyly jen roztroušené někde ve fórech. Proto pokud jste schopní napsat něco smysluplného o něčem, co by mohlo zajímat i někoho dalšího v rozsahu alespoň pár odstavců, určitě tak učiňte. Možností máte následně několik. Každý registrovaný uživatel těchto stránek si může psát blog. Pro ty z vás, které tato módní vlna zatím minula - jedná se o jakýsi internetový deníček. Myslím, že námětů, o kterých by se dalo psát, je spousta. V minulosti jsem již s pár lidmi probíral témata jako třeba jak se studuje studentům, kteří na medicínu přichází z jiných škol, než z gymnázií, jak se studuje studentům ze Slovenska... Toto všechno jsou totiž otázky, které tu ve fórech často padají.

Když vaše příspěvky budou zajímavé, objeví se přímo na hlavní stránce mezi ostatními články (a aspoň to tu nebude vypadat jak věčná one man show). Samozřejmě si nemusíte zakládat hned blog a můžete mi takový text poslat třeba e-mailem nebo přes kontaktní formulář a může se tu objevit rovnou jako článek.

Vítané jsou nejen zkušenosti ze studií, ale i to, kvůli čemu tyto stránky kdysi vznikly - to znamená studijní materiály. Ty můžete momentálně vkládat přímo do wiki. Časem bude tato wiki (momentálně na systému Mediawiki, který používá i Wikipedia) integrována rovnou do redakčního systému celého portálu, ale nebojte, přispívat můžete samozřejmě už teď, nic se neztratí. V případě, že máte nějaké studijní materiály alespoň v podobě nějakého souboru a nechce se vám je převádět do podoby vhodné pro web, nevadí, pošlete mi je tak jak jsou, budou k dispozici alespoň ke stažení.

Stránky mají i některé další zajímavé sekce, momentálně do nich mohu vkládat obsah pouze já, ale časem je nejspíše zpřístupním i dalším zájemcům. Pokud narazíte na nějakou zkratku, kterou neznáte, zkuste část Zkratky. Pokud zde danou zkratku nenajdete, určitě se mi ozvěte, rád jí přidám. Stejně tak zde bude sekce zábava, kde budu shromažďovat další vtipy a humorné texty s medicínskou tematikou. Spoustu vtipů zatím naleznete ve wiki, odkud budou tyto vtipy časem přesunuty přímo sem. Pokud máte nějaký vtip, které ve wiki není, můžete ho tam hned vložit, případně mi ho poslat, abych to za vás udělal já.

Když nic jiného, podívejte se alespoň občas do diskusních fór, jestli se tam třeba zrovna někdo neptá na něco, co vy víte, nebo s čím máte čerstvou zkušenost. Stručná odpověď vám zabere sotva pár minut a někomu to třeba hodně pomůže.

Kdo se zajímá o koupi učebnic, jistě si všiml i nově uspořádané nabídky levných učebnic ke koupi. Každá kniha má nyní vlastní stránku, někdy i s obrázkem. Formátování těchto stránek bude ještě třeba značně vylepšit, ale již nyní můžete ke každé knize psát vaše postřehy a komentáře.

Brzy se snad dočkáte i určitých úprav designu těchto stránek - nebojte, nic graficky přeplácaného, spíše možná půjde ještě o zjednodušení současného vzhledu, který nepovažuji za úplně ideální. Chtěl bych něco možná ještě jednoduššího, ale při tom elegantnějšího. Tak jen držte palce, ať se mi povede si na to najít čas...

To by bylo pro dnešek asi vše, co jsem měl na srdci. Nezbývá než popřát, ať se vám v novém akademickém roce vše daří podle vašich představ, případně i lépe.