Red Bull Paper Wings

Red Bull Paper Wings logo

„Křídla mají moc malou plochu, směrovky jsou příliš ohnuté,“ nebo „trup musí být kratší, aby letěla výš a dolétla dál.“ Tyto a další podobné připomínky znějí z vysokých škol z různých koutů světa již podruhé. Poprvé se nadšenci papírových vlaštovek sešli v roce 2006, aby bojovali o účast na světovém finále v hodu vlaštovkou v nadčasovém Hangaru-7 v rakouském Salzburgu.

Píše se rok 2009 a kvalifikace Red Bull Paper Wings jsou v 85 zemích po celém světě v plném proudu. Studenti se snaží zapojit své mozkové buňky, složit kus papíru tak, že se udrží co nejdéle ve vzduchu nebo najít takový způsob, aby vlaštovka udělala ve vzduchu několik lopingů a čistě dosedla na zem. Registrace Red Bull Paper Wings trvá zhruba stejně dlouho jako poskládat kus papíru a vytvořit z něj vlaštovku, tedy pár sekund.

Stejně jako před třemi lety se letos soutěží v kategoriích jako je délka letu, doba strávená ve vzduchu a akrobacie. Jen pro zajímavost, nejdelší doba po kterou se papírová vlaštovka udržela ve vzduchu v bezvětrném prostředí je udivujících 27,6 sekund a nejdelší let je 63,19 metrů. To je větší vzdálenost než délka prvního letu bratří Wrightů. Od mistrovství v roce 2006 se počet účastnických zemí téměř zdvojnásobil. Studenti si lámou hlavu nad novými tvary vlaštovek, avšak místo finále Red Bull Paper Wings zůstane nezměněno. Právě Hangar-7 je posledních několik let místem, kde se konají významné akce společenského i sportovního charakteru. Prosklená stavba funguje celoročně jako muzeum letadel (všechna letadla v Hangaru 7 jsou funkční a mohou létat) a zároveň jako prostor pro exhibice různých uměleckých stylů. Více na www.hangar-7.com.

Hangar 7, Salzburg, Rakousko

Studenti vysokých škol v České republice se mohou zúčastnit českých kvalifikací a se svou vlaštovkou se probojovat do rakouského Hangaru-7. Zde proběhne utkání o nejlepšího „vlaštovkáře“ světa mezi vítězi jednotlivých národních kol. Více na www.redbull.cz/vlastovky.

Cílem je létat, ne se válet na zemi

Tisíce studentů z osmdesáti pěti zemí. Po dvou letech se vlaštovky vracejí na univerzitní půdu. Světové finále Red Bull Paper Wings 2009 je za dveřmi. Hodnotit se budou tři kategorie - nejdelší let, nejdelší doba strávená ve vzduchu a akrobacie.

Od roku 2006, kdy se do soutěže kvalifikovali soutěžící ze 49 zemí dosáhlo mistrovství v hodu vlaštovkou o mnoho větších rozměrů. Letos je přihlášených 85 zemí z celého světa, na většině vysokých škol vrcholí přípravy na druhý ročník soutěže a studenti už naplno trénují taktiku hodu a techniku skládání.

Vše co je k soutěži potřeba, je kus papíru. Pak už stačí mít správný nápad, nebo oprášit znalosti ze skládání vlaštovek z dětských let a může se začít. Registrovat se může každý pomocí formuláře na www.redbullpaperwings.com nebo přímo na místě.

Zúčastnit se kvalifikace může kdokoliv po předložení studentského průkazu. Chcete si také zalétat? Myslíte si, že máte z dětství recept na to, jak hodit vlaštovkou co nejdál nebo udržet vlaštovku co nejdéle ve vzduchu? Jste kreativní a máte chuť ukázat všem, co dokáže ve vzduchu vámi složený kus papíru? Není nic jednodušího, než se zúčastnit jedné z kvalifikací Red Bull Paper Wings a možná se prolétnout až na světové finále do rakouského Salzburgu.

Více o českých kvalifikačních kolech na vysokých školách na www.redbull.cz/vlastovky.

Kryštof Kostroun
Mail: Students.media@cz.redbull.com
Web: www.redbull.cz/vlastovky, www.redbull.cz/student
Tel: +420 737 736 679