Děkujeme, odcházíme

Jsem mladý lékař a tento článek píši hlavně pro nelékařskou (a mnohdy situace lékařů neznalou) veřejnost.

Povolání lékaře je vysoce specializované, nenahraditelné, náročné, stresující, s extrémní zodpovědností, s nutností neustálého vzdělávání. V civilizovaném světě má proto lékař ke své práci vytvořeny potřebné podmínky a je také odpovídajícím způsobem za svou práci oceněn. Jak je to u nás?

Nemocniční lékař nemá pracovní dobu 40 hodin týdně jako jakýkoliv jiný zaměstnanec, jak stanovuje zákoník práce - ale pracuje zcela běžně 80 hodin týdně a i více. Služba pro lékaře neznamená, že přijde do práce a za 8 nebo 12 hodin jde domů - pracuje v kuse minimálně 32 hodin, velice často ale i 56 nebo 72 hodin nonstop. Po celou dobu se musí zcela soustředit, pracovat současně na několika místech v nemocnici, řešit více různých pacientů najednou a nést plnou zodpovědnost za vše. A k tomu být na všechny pacienty milý a trpělivý. Že je lékař zcela přepracovaný a permanentně pracuje na úkor porušování zákonů, to nikoho nezajímá. Lékař však není stroj, čím déle takto nezákonně musí pracovat, tím větší je riziko pro pacienty.

Mladí lékaři by se měli vzdělávat ve své specializaci, jenže systém vzdělávání je u nás rozvrácený. A ohodnocení práce mladého lékaře? 100 Kč hrubého na hodinu, mnohde ani to ne. Mnoho mladých lékařů je nuceno podepisovat nevýhodné „kvalifikační dohody“, někteří z nich dokonce pracují plné pracovní úvazky za desetinné mzdové úvazky. Po sdělení svého zaměstnání mladý lékař nedostane ani hypotéku.

Kvalifikovaný atestovaný nemocniční lékař s dlouholetou praxí, tedy člověk ve středním věku, začne vydělávat 120 až 150 Kč hrubého na hodinu. Všude uváděné vysoké platy lékařů jsou zavádějící, protože ve skutečnosti se jedná o 2 pracovní úvazky, které je lékař nucen vykonávat (tedy včetně nezákonného množství přesčasů). Plat za hodinu a celkový objem práce jsou účelově zamlčovány.

Nelze pracovat v nedůstojných podmínkách a být permanentně nucen k porušování zákonů. Spousta lékařů již odešla a další se chystají, v zahraničí jsou čeští lékaři žádaní. Nemocnice jsou personálně zdevastovány a o pacienty přestává být adekvátním způsobem postaráno. Nespasí to ani nábory lékařů s diskutabilní odbornou úrovní z východních nebo rozvojových zemí. Kdo je za tento vážný stav zodpovědný? Nechť se občané ptají politiků, manažerů nemocnic, zdravotních pojišťoven. Místo řešení situace se stále spoléhá na morální odpovědnost zdravotníků, ze kterých se stávají otroci systému. Medicínu západní úrovně nelze donekonečna provozovat za východních podmínek.

Pokud se na současném stavu našeho zdravotnictví nic nezmění? Tak děkujeme, odcházíme. A medici mohou rovnou říci: děkujeme, nenastoupíme.

MUDr. Roman Durdis

Přečtěte si rovněž Reakce na nejčastější argumenty veřejnosti.

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Temelín za 500 miliard nebo zdravotnictví za 2 miliardy

Dostavba Temelína prý má podle informací z léta 2010 stát asi 500 miliard Korun. To je 500 000 000 000 a při počtu 10 milionů obyvatel 50 000 na každého občana.
Kolik miliard je zapotřebí pro uržení chodu zdravotnictví? Jen 2 miliardy?
Co potřebují pacienti víc: Temelín za 500 miliard nebo zdravotnictví aspoň za 2 miliardy?

A proč jenom vy zdravotníci ,

A proč jenom vy zdravotníci , my hasiči a policisté jsme v tomto státě zbyteční ?