Reakce na nejčastější argumenty veřejnosti

Nedá mi to a předchozí článek ještě doplním reakcí na některé typické argumenty veřejnosti:

Vystudovali jste zadarmo a musíte to splatit!
Na to říkám, že lékaři nic nedluží, ale zcela naopak - stát dluží lékařům. Navíc nejsme jediní, kdo cokoliv studoval, že.

Povolání lékařů je poslání, chovejte se podle toho a nevyhrožujte odchodem!
Za své poslání však nic zadarmo nedostaneme… Jsme lékaři a nepotřebujeme za odvedenou práci mzdu, postarejte se prosím o naše rodiny, které celé dny ani nevidíme. Proč ostatní profese nekonají poslání (nemají snad pomáhat lidem?) a zcela svobodně mohou jít všichni tam, kde budou mít lepší podmínky? Lékař je (stále ještě) svobodný člověk a klidně může jít pracovat, kam bude chtít. Každý může produkovat a vyvážet své výrobky, zkušenosti, vědomosti, schopnosti, prostě cokoliv kamkoliv. Proč by tedy nemohl lékař, který chce důstojně vykonávat svou profesi nebo získat specializaci? Mimochodem, léčit pacienty (konat poslání) bude například v cizině stejně jako tady. Všichni lidé jsou si rovni, tak proč by se lékař nemohl postarat o pacienty o kus vedle, kteří to potřebují stejně tak. A obávám se, že po tolika nenávistných komentářích opravdu mnohý lékař raději půjde tam, kde si ho lidé budou vážit více.

Složili jste Hippokratovu přísahu!
To znamená vykonávat profesi "dle svých možností a dle svého svědomí". Nabízené možnosti práce lékaře v české nemocnici jsou katastrofální, tedy dle Hippokratovy přísahy nemůžeme adekvátně vykonávat svou profesi. Musíme jít tam, kde ji vykonávat dle přísahy budeme moci. Jinak pro pořádek, lékaři již tuto zastaralou přísahu neskládají. To říkám a za svědky volám Apollóna, Asklépia, Hygieiu, Panakín a všechny další bohy.

V zahraničí musíte umět jazyk, tak jak se tam chcete uplatnit?
Co jsme se museli všechno učit během studia (medicína je nejnáročnější škola), tak proč bychom nezvládli jeden cizí jazyk?

Berete si pacienty jako rukojmí!
Opět říkám, že lékař je svobodný člověk a může jít pracovat kam a jako co bude chtít. Lékaři se naopak chovají velmi slušně, protože svůj případný odchod avizují dlouho dopředu. Že by se do té doby nepostarali o pacienty jako doposud, je holý nesmysl. Nikdo žádné rukojmí nebere, lékaři nepořádají stávky, aby přestali pracovat a pacienty neošetřili. Že k vyřešení situace politici stále nic nedělají, to přece není vina lékařů. A lékař nebude zodpovědný za to, co se bude dít v nemocnici, ve které nepracuje.

Tak ať jdou, nepotřebujeme je tady!
Toto bývají v diskuzích nejkladněji hodnocené příspěvky. Na tyto už nemá smysl reagovat.

MUDr. Roman Durdis

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

souhlasné stanovisko

Vážený pane doktore. Je mi stydno za všechny občany této země , kteří s vámi nesouhlasí a tudíž si nevidí na špičku nosu .Vždyt každý z nás vidí ve svém oboru kudy nesmyslně utíkají finance , které by mohly být částečně vyplaceny na mzdách. mohli bychom mít všichni i trojnásobné platy . Vy jste se obětovali jako první , vydržte,brzy vystoupíme proti uměle nízkým mzdám všichni .Vydržte