Co nového na knižním trhu

Většinou informace o knihách, co vyšly, nebo naopak o knihách, které jsou zrovna vyprodané, píšu do aktualit, protože právě ty jsou na takové krátké jedno- až dvouvěté zprávičky úplně ideální. Obvykle k tomu ani není, co víc napsat... Dnes ale udělám výjimku, i vzhledem k tomu, že se tady těch článků zase tolik neobjevuje.

První, o čem bych se rád zmínil, je nové skriptum Lékařaská histologie 1 s podtitulem Cytologie a obecná histologie. Autory jsou motolským studentům jistě dobře známí doc. MVDr. Luděk Vajner, CSc., MUDr. Jiří Uhlík, PhD., a prof. MUDr. Václava Konrádová, DrSc. Zatím je to jen první díl, což dává tušit, že dílů bude víc. A až se tak stane, kdo ví, možná že tato řada nahradí známou "žlutou bibli" - totiž knihu Funkční histologie od stejných autorů - ale tehdy ještě v jiném pořadí.

Kdo jste čekal na dotisk Základů anatomie 5 (Atlas krajin těla) od profesorů Grima a Drugy, tak už naštěstí dále čekat nemusíte. I když podle původních plánů měl dotisk vyjít až v lednu, naštěstí v nakladatelství Galén změnili názor a dotisk už je nyní opět skladem.

Čeho se ale bohužel asi během října nedočkáme, je dlouho očekávaná kniha Langmanova lékařská embryologie od Sadlera, která měla již během října vyjít v nakladatelství Grada. Bohužel, překlad a redakční příprava této knihy se ještě zdržela, takže zatím to vypadá, že možná kniha nebude ani během listopadu. Ale objednávky na tuto knihu již eviduji, pokud byste o ní měli zájem - a smíříte se s tím, že to bude ještě nějakou dobu trvat - tak klidně objednávejte. Jakmile kniha bude k dispozici, budete kontaktováni.

Další titul, na který si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, je Anatomie 1 od prof. Radomíra Čiháka. Ta už je sice na trhu nějakým rokem a všichni jí jistě dobře znáte, ale bohužel od října je kniha vyprodaná. A i když dotisk Čihákových anatomií je obvykle docela rychlý (v řádu týdnů, někdy si toho se svými zásobami ani nevšimnu, že byly vyprodané), tentokrát se dotiskem počítá až na leden 2011.

Na co také někteří netrpělivě čekají, je dotisk titulů Histologie a buněčná biologie a Funkční histologie. Zde bohužel nemám přesnější informace - snad jen "dotisk už měl být". A v nakladatelství H+H si s dotisky někdy dávají opravdu načas...