Grada opět zdražuje

Všichni jste si už asi všimli, že se nám opět zvýšila číslovka, kterou píšeme na konci data. Ale to není jediné číslo, které se zvýšilo. Zvýšila se i výše snížené sazby DPH. DPH má základní sazbu, která zůstává na 20 %, ale existuje i sazba snížená, která se týká právě například knih. A tato se zvýšila z 10 % na 14 %. Určitě vás zajímá, jak se tato změna projeví u vašich nákupů studijní literatury.

Zatím se zdá, že většina nakladatelství se do přeceňování pouštět nebude. Jsou to především ta nakladatelství, která nezdražovala ani při posledních zvyšováních této snížené sazby - například Galén. Jak jsem ale právě zjistil, přeceňovalo se v Gradě. Většinou o víc, než by odpovídalo jen změně DPH. Najde se i několik knih od Grady, které zlevnily, ale to možná už během minulého roku. Asi nějaké "ležáky".

Když se zvedne cena, za kterou v Gradě knihy nakupuji, musí se bohužel patřičně upravit i cena, za kterou pak knihy prodávám. Ale když už jsem se musel pustit také do přeceňování, rozhodl jsem se konečně ještě k jednomu kroku. Doteď byla moje sleva na tituly z Grady 18 % oproti doporučené maloobchodní ceně. Nyní se tato sleva zvětšuje na 20 %. Dále platí, že ceny jsou obvykle zaokrouhleny na nejbližší pětikorunu nahoru, takže ceny jako 999 Kč u mně většinou nenajdete, nejsem Baťa...