V kolikátém ročníku si medici vybírají zaměření?

V žádném. Tohle je nějaký podivný mýtus, s kterým se v posledních letech setkávám až podezřele často. Snad na všech lékařských fakultách v ČR medici absolvují šestiletý studijní program "všeobecné lékařství". V rámci něj žádná diferenciace na jednotlivé obory neprobíhá. Státní zkoušky z interny, chirurgie, pediatrie, gynekologie a porodnictví musí stejně složit všichni medici.

Jediné, co si můžete vybrat (aspoň konkrétně na 2. LF, ale předpokládám, že na jiných LF je to podobné), jsou povinně volitelné předměty. Na 2. LF si ve 4. ročníku musíte vybrat minimálně 2, v 5. pak aspoň 1. Nic vám nebrání, vybrat si jich víc, pokud se časově nekryjí. Pro vaši další kariéru to ale neznamená nic. Jen jeden z mnoha předmětů, které během studia absolvujete. Pokud byste se například chtěli věnovat neurologii, mohl by vás zaujmout předmět "Akutní stavy v neurologii". Pokud ho ale neabsolvujete, nijak vám to nebrání se po promoci ucházet o místo na nějakém neurologickém oddělení či klinice. Ale pokud jste něco takového absolvovali, určitě to napište to CV, pokud ho po vás někde budou chtít - pokud si budou vybírat z více uchazečů o zaměstnání, je každý bodík dobrý. :-)

Určitá diferenciace je až věcí dalšího postgraduálního vzdělávání a praxe. V zásadě se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou cest. Buď se stanete postgraduálním studentem (stále se statutem studenta), což znamená spíše dráhu věděckou či akademickou, nebo prostě budete shánět místo v některé z nemocnic - a na jakém oddělení či klinice, to záleží na tom, co byste chtěli dělat a zároveň co seženete. Poté se můžete nechat zapsat do oboru. Kromě toho, že tím postoupíte v platové tabulce o jednu tarifní třídu výš to také znamená, že se začnete připravovat k atestaci z daného oboru.

Atestace je v podstatě takovou velkou zkouškou z daného oboru. Ale před tím, než se k ní zapíšete, musíte také absolvovat určitou praxi - to se v rámci jednotlivých oborů docela dost liší, jak obsahem, tak také celkovou dobou. Například pro atestaci z vnitřního lékařství musíte za sebou mít šestiletou praxi. Na neurologii vám stačí roků pět.

Oborů je v současné době 83 a snad si z nich vyberete.

Komentáře

Re: V kolikátém ročníku si medici vybírají ...

Dobrý den,
jsem ve třetím ročníku gymnázia a uvažuji o budoucím studiu na lékařské fakultě. Chtěl bych se zeptat jak náročná je fyzika při přiímacích testech a poté při samotném studiu. Děkuji.

Re: V kolikátém ročníku si medici vybírají zaměření?

Chtěla bych se zeptat jestli jsou někde zobrazeny všechny obory na které se lze v medicíně zaměřit?

Re: V kolikátém ročníku si medici vybírají zaměření?

No pokud jsou myšleny obory na atestaci, dá se k nim proklikat na stránkách IPVZ, ale dával jsem je před časem i na tyto stránky. Máme těch atestačních oborů prý snad nejvíc v rámci Evropy, asi se budou redukovat...

medicína

Prosim,moc by mě zajímaly bližší info k atestaci a taky se chci zeptat,jak je to na medicíně s chemií na střední škole s ní moc nekamarádím, ale jsem ochotna se jí prokousat..je hodně těžká?

Re: medicína

Pokud jsi zatím na střední, tak si s atestacemi radši nedělej starosti, protože než to pro tebe bude aktuální, může se to všechno zase ještě několikrát změnit...

Co se týče té chemie (resp. spíše biochemie) - nějaké ty základy to chce mít, ale myslím si, že to nebude v rámci studia medicíny ten největší oříšek...