Platové podmínky

Dobrý den, mám pro většinu z Vás povrchní dotaz - jaká je v současné době platová situace ve zdravotnictví? Vím, že medicína je poslání, ale jako uchazeče o studium mě docela děsí co se dočítám. Po absolvování 6 let náročného studia se hrubá mzda pohybuje okolo 20 000,-? A to po dlouhou dobu pěti let než si udělám atestaci a ani pak to nebude o mnoho lepší? Děsí mě příhody co čtu, že lidé po založení rodiny zkrátka s platem nevyjdou a končí jako farmaceutičtí reprezentanti. Nikde jsem nesehnal věrohodné informace. Nejlepší jsou diskuze, kde čerství absolventi píší o 16 000,- a naopak zřejmě laici s předsudky vyvolávají desetitisícové až statisícové částky. Člověk v dnešní době musí myslet i na zabezpečení rodiny, proto prosím někoho, kdo tuto problematiku zná o nějaký souhrn informací. Co mohu očekávat po absolvování fakulty a co po atestaci a jak rychle se tradičně postupuje platově.
Děkuji za Váš čas.

S pozdravem Zdeněk.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Re: Platové podmínky

Nastupni plat se pohybuje okolo 17000 hrubeho. Plus minus 500. Zalezi taky na tom, zda jsi zarazen v oboru. To je o par stovek navic.

Re: Platové podmínky

Tohle záleží především na tom, jestli je to příspěvková organizace, nebo ne. Jinými slovy - nemocnice zřizovaná státem - třeba fakultní nemocnice - se musí držet platových tarifů (tzv. tabulky). V nich je opravdu nástupní plat lékaře absolventa v současnosti myslím asi 17 tisíc hrubého. Po zařazení do oboru se člověk automaticky dostává o třídu výš, což znamená pár stovek navíc. Do další třídy se dostane až s atestací...

V soukromých nemocnicích (obvykle akciovky) se těchto tarifních tabulek držet nemusí, takže člověk může dostat více, ale klidně také méně. Můžou pak třeba rozlišovat podle toho, jak je kdo šikovný. Mohlo by se zdát, že ve státním to možné není, ale i tam k tomu je cesta prostřednictvím tzv. osobního ohodnocení. To je něco nad rámec tarifního platu. Ale je spousta nemocnic, kde nikdo žádné osobní ohodnocení nedostává.

Ve státním by vám teoreticky neměli dát méně, než je tabulkový plat, ale v praxi se to obchází tak, že vám nedají celý úvazek. Třeba vám dají jen půl úvazku - tím pádem poloviční plat, ale makat tam máte jak šroub od rána do večera. Někde vám dokonce dají úvazek jen 0.1, nebo třeba 0.025. Případní zájemci o práci mají být rádi, že mají šanci se někde něco naučit a mají je asi vydržovat rodiče... Dokonce jsem slyšel i o případu, kdy po absolventce chtěli sponzorský dar v řádu stovek tisíc, prý aby jí měli z čeho vůbec vyplácet mzdu.

Re: Platové podmínky

Základní plat je mizerný, hluboko pod úrovní mezd libovolných jiných profesí, je to 16-17 tisíc hrubého. Plus počítej s tím, že všechny přesčasy jsou samozřejmě zadarmo. Vydělat víc si lze službami - jenže to je pak člověk zase pořád jen v práci (a to za ty peníze podle mě kolikrát ani nestojí - k čemu se honit za vyšším výdělkem, když osobní a rodinný život tím pak trpí...).
MUDr. Roman Durdis

Geografické dělení

A je v těch tabulkách taky rozdělení podle lokality? Protože na Ostravsku je 20 tis. relativně ok, ale v Praze to vystačí sotva na nájem.

Bohužel, cenový rozptyl

Bohužel, cenový rozptyl nákladů na živobytí v různých regionech do toho zakalkulován není. Tento faktor se může projevovat u smluvních platů v soukromých zařízeních...

Tariní tabulka

Pokud by to někoho ještě zajímalo, povedlo se mi najít aktuálně platné tarifní tabulky:

http://www.mpsv.cz/files/clanky/7239/NV_201_2009.pdf

Jen doplním, že lékař před zařazením do oboru je v 11. platové třídě, po zařazení do oboru ve 12. a po atestaci ve 13.