Jak se připravit na přijímačky na 2. LF UK

Zdravím,

bylo by možno mi poradit jak se dostatečně naučit na přijímačky na 2. LF UK, když jsem měl biologii, fyziku a chemii naposledy na základní škole? V září mi začne čtvrťák na střední, takže mám nějákých 10 měsíců na přípravu. Prosím o napsání nějáké doporučené literatury. Na motoláku mi poradili Nový přehled biologie a Genetiku od Kočárka, ale ten přehled biologie má přes 600 stránek a to se obávám, že se za 10 měsíců nedá naučit. Nebo poradit na které témata biologie a genetiky se zejména zaměřit.

Děkuji za odpověď

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Pokud naposledy na základní

Pokud naposledy na základní škole, tak by to mohl být trochu problém. Přijímací zkoušky jsou stavěné hlavně na znalostech ze středoškolské chemie, biologie a fyziky. Sice se dá říct, že na gymnáziích se berou velmi podobné věci, co před tím na základních školách, ale přeci jenom víc do hloubky.

Ta střední škola - jaký obor to konkrétně je?

Drtivá většina lidí jde na lékařské fakulty z gymnázií - existují samozřejmě i výjimky, tedy lidé, co před tím studovali něco jiného - nejčastěji třeba nějakou střední zdravotnickou školu (z té třeba aspoň somatologii využijí - i když třeba fyziku tam zase asi nemají vůbec). Ale občas se objeví někdo třeba i z průmyslovky. Někdy do toho ti lidé jsou tak zapálení a připravují se na přijímačky tak pečlivě, že předstihnou i leckteré gympláky. Někteří gympláci jsou děsní flákači (vlastní zkušenosti :-).

Jak obvykle lidem moc nedoporučuji takové ty přípravné kurzy ("nulté ročníky"), v tomhle případě by možná nebylo od věci do nich investovat. Existují takové kurzy, na které se jezdí během víkendů (a člověk tedy může ještě dokončovat ten poslední ročník střední školy). Pak i takové, kam se chodí normálně ve všední dny - to má smysl asi hlavně pro ty, co ty přijímačky jednou neudělají a chtějí to další rok zkoušet znova.

A 600 stránek na 10 měsíců není pro medika nic zase tak překvapivého. Jak by se pak měl v prvním ročníku naučit anatomii? A je tu spousta dalších předmětů, které jsou také hodně rozsáhlé a je na ně ještě méně času...

Pravda je, že zrovna ten Přehled středoškolské biologie je zkondenzovaný opravdu z celé té středoškolské biologie - takže je to něco, co gympláci normálně probírají 4 roky - a podobně to bude i s chemií a fyzikou (také na ně existují takové "Přehledy středoškolské X" - kde X je fyzika, chemie...).

Ad poslední otázka - z biologie je samozřejmě do budoucna nejdůležitější biologie člověka. Ale vzhledem k tomu, že to je z té středoškolské biologie náplň na jeden rok a některé fakulty mají asi pocit, že by toho k přijímačkám bylo moc málo, tak se v testech občas vyskytují i otázky z jiných oblastí (mnou spíše méně oblíbené "kytičkologie" a "zvířátkologie"). Konkrétně na otázku "na co se v biologii zaměřit" bych určitě odpověděl "na genetiku". Na otázku, na co se zaměřit z genetiky (středoškolské) je odpověď stejná - tedy "na genetiku". Napsal jsem to jasně? :-)

Ahoj, já si myslím, že by to

Ahoj,
já si myslím, že by to nemusel být problém pokud máš silnou vůli.
Já jsem třeba šla na matematickou vysokou školu a pak jsem se rozhodla jít na medicínu, takže si dovedeš představit, že jsem se na střední učila spíš matematiku. Co bych doporučila - nadrtit se modelovky, test z nich vychází tak na 98%. Já jsem jela podle modelovek a postupně jsem se učila to, co jsem potřebovala. V chemii a fyzice máš na konci takový přehled. Internet je věrný pomocník, všechno co potřebuješ zde najdeš. Také jsem si půjčila zpracované maturitní otázky od spolužáků, ale ty najdeš také na internetu. Na test všeobecných předpokladů se naučit stejně moc nedá a na pohovor také ne :)