Rok 2005 - část 1

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Mate, jo ten posledni, kde je ptk...

no jinak ja myslim argumentuju vecne; Katka z Jednoty praveze neni, ale moc mi o tobe vypravela

nerada bych se stala predmetem diskuze :-))))

Mate, jo aha oba = ja a ptk.. tyjo jsem dneska uz fakt preuceny :)

Katko a ted te hezky s MaTem prodrbem :))

MaTe, jestlipak vis, kolik mela Katka na gymplu jednicek ? :)

Ne, nevím a ani mně to nijak zvlášť nezajímá...

MaTe, to je skoda, ze te to nezajima :))

a rikej mi PANE DOKTORE :))))))

vcera jsem udelal posledni statnici - z gyndy

Gratuluju, pane PROGRAMATORE. :-)

Mat, moc dik :-)

su tie otazky na prijm. na 2LF stejne jak v tych brozurkach ? Viete niekto témy na ustnu cast. thx za odpoved

Já dělal přijímačky ještě v době, kdy žádné modelové otázky nebyly. Ale co jsem slyšel od lidí, kteří je dělali potom, tak snad by otázky v testech měly být vybírány z těch modelových (tak to měli na 1. LF). No a kdyby ne, tak tam změní třeba čísla... Hlavní je přeci chápat a ne se učit otázky na zpaměť, ne? :o)

A co se týče těch témat k ústní části - něco tady v minulosti myslím proběhlo chatem, to co jsem si tak sám pamatoval je v sekci "Pro budoucí studenty". Asi nato udělám stránku na wiki.medik.cz, ať každý, kdo si vzpomene, co měl, to tam mohl přidat...

Ja som robila prijimacky na 2.LF minuly rok. Otazky boli vyhradne z brozurok. Biologiu som urobila na 100%, protze som si vsetky otazky presla, z chemie som mala zle len dve otazky a kedze som fyziku uz vidiet nestihla..tak ta dopadla hrooozne. Ale okrem toho je na 2.LF este test vseobecnych vedomosti, ten je tiez v prvom kole. Takze byt tebou okrem B,F,CH sa naucim este nejake typy uloh na proestorovu predstavivost. Az potom je nejake druhe kolo..... :-))))

Nieco ako v Brne, ten test studijnich predpokladu? A jak sa ti lubi na dvojke . Je to lepsie jako jednicka ci aninemoc ? Skus sa rozpisat, rad citam dlhe txty na forach. :)))

Rozpisat sa sice mozem, ale aby si nebol sklamany. Nestudujem na 2.LF, ale na 3.LF. No, asi nieco take ako v Brne.... Ale nie je to o doplnani viet a ciselnych radov. Je to cisto len o priestorovej predstavivosti. Doplnit vyrez, zistit ako je zmotana snura v kocke a podobne. Ja som sa na 2.LF nedostala, prave kvoli fyzike, ktoru som neurobila ani na 50%, takze body na postup som mala, ale prijimacky z fyziky som neurobila. Ak budes chciet mozem Ti napisat na akej senzacnej fakulte studujem teraz....Nemozem si ju vynachvalit...K.

A co sa tyka jednicky, radsej no comment. lebo ich tam je vela a aby ma neukamenovali :-)))) ale jednicka je skostnatela fakulta s tradiciou, ale aj "tradicnymi" skostnatelymi vyukovymi metodami.....

diky za odpoved

neni zac

Asi takhle - na 1. LF nadavají docela často i lidé, co tam sami chodí. :-) Oni nejlépe vědí, jaké má studium tam nevýhody, takže jim v tomhle věřím. :o)

PLACENA BRIGADA - Ahoj, možná to sem uplně nepatří. Sháním zdravotníka na letní dětský tábor v jižních Čechách(20.7.-8.8.). Je třeba mít dokončený alespoň třetí ročník, zdrávku nebo záchranářský kurs. Mladý kolektiv, večer hry, ohýnek, zábava. Peníze taky docela slušný. Díky za pomoc. Tomas hosoj@seznam.cz

Klidně sem podobné nabídky dávejte, alespoň do doby, než konečně naprogramuji nějaký systém na inzeráty. A to teď moc nestíhám, asi nejdřív v létě... Aspoň to tu nebude úplně mrtvé. :-) A podobné nabídky sem lidé dávaly už v minulých letech a celkem se to ujalo...

Sic nerad,ale přidám se ke kritice 1lf,byť jí studuji. Je to spíš továrna na doktory, nikdo se s nikym nepáře,na nikoho neni čas. Opradu s individuálním přístupem v malých skupinkách,jak říkali v onom nově natočenym filmečku o 1lf ( http://lf1.wz.cz/index.php?sekce=film.php ) to opravdu nemá nic společnýho.

Ale neni to tak zlá fakulta, člověk si přivykne a začne to mít i docela rád.

Nevim,jak je to u vás.

studuji 1lf a neni to zas tak hrozny,studenti z jinych lekarskych fakult me pred vstupem na tuto fakultu odrazovali, ale chtela jsem skolu s tradici, vecnym kritikum 1lf neverte, je to vsude stejny...

Ok, takže jdeme vyvrátit první mýtus. Škola s tradicí? Co si pod tím mám představit? Jako že 1. LF má delší historii než třeba 3. LF a 2. LF? A jaké to má konkrétně výhody? :-)

Tak mi dovolte případné pochybovače vyvést z omylu. 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy je v podstatě pokračováním Fakulty všeobecného lékařství. A ta byla založena nařízením vlády ČSSR z roku 1953. Současně ale byla založena Fakulta dětského lékařství (která se později stala 2. lékařskou fakultou) a Fakulta hygieny (dnešní 3. lékařská fakulta). Takže jak to chápu já, historie těchto tří fakult trvá úplně stejný počet let. :o)

A ano, všechny tři fakulty v podstatě vycházely z původní jediné Lékařské fakulty Univerzity Karlovy - to znamená kontinuitu už od roku 1348. Ale proč si vždycky jen lidé z 1. LF myslí, že jde o fakultu s "nejdelší tradicí"? Proč zrovna 1. LF by měla být pokračovatelkou původní Lékařské fakulty a všechno ostatní jen nějaká "pochybná novota"...

Když jsme u toho, kde je řečeno, že co je nejstarší, je nejlepší? Výuka medicíny se za posledních 100 let pořádně změnila. Nejvíc "inovovaný" studijní program má například 3. LF...

Nechci, aby tu z toho byl nějaký flame na téma která fakulta je nejlepší. Většina studentů asi bude stát právě za tou svojí fakultou. :-) Ale stejně tak se na každé fakultě najdou lidé, kteří právě tu jejich alma mater budou hanět. Ale to je teď fuk. Já chtěl jen zbořit jeden z klasických mýtů, který jsem v minulosti vyvracel už mnohokrát...

A stejně si ještě trošku rýpnu - že je to všude stejné? V posledních letech jsem byl v kontaktu s docela dost velkým počtem studentů (odborně se tomu říká "reprezentativní vzorek" :-) ze všech 3 pražských fakult. A samozřejmě s nimi obvykle pár slov prohodím - no a vybavuji si dost z nich, z 1. LF, kteří si posteskli, jak by byli radši na 1. LF. Znám dokonce takové, kteří z 1. LF na 2. LF přešli, nebo si po prvním ročníku dali prostě znova přihlášku a radši se dostali na 2. LF. Nevím o nikom z 2. LF, kdo by chtěl přejít na 1. LF. Jednoho přeběhlíka znám, ten k tomu byl donucen tak, že z 2. LF byl odejit a na 1. LF mu aspoň něco uznali, tak nemusel začínat úplně od píky. Znám i lidi ze 3. LF, co šilhají po 2. LF (ne každému super progresivní režim výuky může vyhovovat). Taky znám osobu, co po jednom roce na 3. LF radši znova dělala přijímačky a šla na 2. LF. Prakticky všichni studenti 2. a 3. LF co znám se ale shodují na tom, že by nechtěli na 1. LF (a někteří s ní mají dokonce osobní zkušenosti :-). Tak co si o tom myslet? :o)

BTW do pole jméno pište jméno, pokud chcete svému příspěvku dát nějaký titulek, napiště ho třeba na první řádek...

Po přečtení těchto řádků se musím přidat k diskusi. Jsem studentkou 1.lf a musím zcela upřímně konstatovat, že je to hrůza. Obrovský počet studentů zcela znemožňuje kvaltní výuku. Celé studium je hlavně o shánění testů, ke kterým ovšem nemá každý přístup (nebýt jich, studovalo by tak 20 studentů). Takže ve studiu úspěšně pokračuje několik málo géniů a hlavně velká většina nemyslících opic.

I já si myslím, že 1. lékařská fakulta je fakulta s NEJLEPŠÍ tradicí, i když vznikla současně s ostatníma. Prostě ti, co studují 2. nebo 3. LF si to nedokážou přiznat. Ale když se někde ve světě objeví žadatel o práci z 1.,2. nebo 3.LF, komu ji dají, he? Je to prostě všeobecně známo, povídá se to, říká se to, mluví se o tom... a vy ( studenti 2. či 3. ) s tím nic neuděláte. Tečka. Děkuji.

Ahoj, tady furt samá 1. 2. 3. lf. A co třeba ostatní fakulty? Je tu někdo z Plzně? Co si myslíte?

Okey, btw gratulujem k majstrom. A kladiem otazocku, ci si niekto spomina jak to je z časom, ktorý mas na sprijmackach na 2lf. jednotlive testy a ci si niekto nespomina konkretnejsie na tie intelektove otazky ohľadom fajcenia, interupcii a promiskuite v 2hom kole, thx za odpoved.

A co je na 1.LF take uzasne? Ja studujem na 3. LF a mam za sebou dva predmety, kde sa praxovalo v nemocnici, predmet komunikacia s pacientom a podobne. Nie je mi zname, ze by nieco take bolo na 1.LF a o co nam vsetkym ide? Histologiu, fyziologiu, anatomiu...tou si prejde kazdy jeden medik na kazdej fakulte. Je otazkou v akych podmienkach. Ale ide predovsetkym o pacienta. Bude si vediet absolvent 1.LF vediet vazit sestricky? My mame povinnu sestersku prax. A po 6 mesiacoch na fakulte som vedela co je medicina v nemocnici. Nie co je budova nemocnice. Viem napichnut zilu, kanylovat, sit, pouzivat skalpel. Zaujimalo by ma, kolko ludi z 1.LF to vie na konci prveho rocnika. Zaujimalo by ma, ktory studen 1.LF vie medziodborovo prepajat histologiu, anatomiu, embryologiu, bichemiu. Zaujimalo by ma, kolko inegrovanych klinickych konferencii absolvovali studenti 1.LF. Nemam nic proti danej fakulte, ale mne osobne vyhovuje viac 3.LF, prave preto ze s pacientom som od druheho tyzdna studia mediciny....

Katka: Neboj se, i student medicíny jednou bude umět napíchnout žílu. Možná o rok později, ale to je snad fuk, ne? Umět to bude...

Katka: Mimochodem, tak to už jsi hotová doktorka.

to si nemyslim, ze bych bya hotova doktorka, ale mne by nebavilo dva nebo tri roky koukat jen do teorie, sla som na medicinu prave kvoli tomu aby som mohla byt co najviac v nemocnici, proste tak v tom, co sa ucim vidim vacsi zmysel, akusi motivaciu, alepokial niekomu vyhovuje iny styl nic nenamietam...mne osobne to ale vyhovuje takto...

pekna argumentacia, respekt, ale mna by zaujimalo este ci si nespominate na ponuknute casy zo strany 2LF na jednotlive prdmety }fy,che,bio avseob predpoklady) na prijimackach a nazvy tem v druhom kole. Sorry za neodbytnost :)))

Lidičky, nechcete se podepisovat aspoň nějakou přezdívkou? Takhle v tom bude pěkný bordel...

A dovolte mi otázku - co to je "nejlepší" tradice? V čem je nějaká tradice lepší než jiná? Nechápu...

Ad pracovní příležitosti - tohle je taky pěkný blud. Co myslíš tím "ve světě"? Co si tak pamatuji, tak se dost dlouho lidé z 1. LF pořád chlubili, že právě jejich fakulta má akreditaci v USA (tzn. že tam její absolventy uznávají jako lékaře). Ale to absolventy z 2. LF přeci taky... Pokud má ve světě nějaká instituce jméno, tak je to Karlova univerzita. I když se v různých žebříčcích neumisťuje nikde nahoře (a to málokterá z evropských univerzit), tak si pořád myslím, že dobrou pověst má a její absolventi taky... A nějaké konkrétní fakulty jim jsou ve světě ukradené...

Ad ostatní fakulty - myslím, že třeba takový Hradec Králové má taky docela dobrou pověst. O Plzni moc informací nemám, možná už to nebude tak aktuální, ale dřív tam šla dost lidí, které odjinud vyrazili a v Plzni to dodělali bez problémů. :-) I když zase z jiných zdrojů jsem slyšel, že tam docela vykosťují na fyziologii... Jinak budu rád, když se tu někdo o zkušenosti z plzeňské fakulty pochlubí...

Ad přijímačky - projeď si tenhle chat trochu nazpátek, řeší se to tu skoro každý rok, třeba ještě pár témat najdeš... A časy už si přesně nepamatuji. To by snad ale v nějakých propozicích k přijímacímu řízení mělo být napsáno, ne?

ad tradice 1.Lf a USA- jedine studijni program 3.LF je kompatibilni s tim v USA, takze driv nez by tam chteli nekoho z 1.LF vemou toho z treti... v evrope nevim....

Tuhle "kompatibilitu" oceníš v případě, že chceš během studia přestoupit. Ale když už má člověk diplom, tak je to myslím jedno, jestli dělal zkoušku "z anatomie" nebo "z modulu"... Navíc nám letos poprvé budou k diplomu dávat i nějaké dodatky, kde budou všechny absolvované předměty a zkoušky - prý pro možnost dalšího uplatnění a zaměstnání v EU...

Ahoj všichni,

docela s pobavením jsem si přečetl diskuzi na téhle stránce. Je zajímavé, jak pořád řešíte, která fakulta je lepší, resp. přesněji co je všechno na 1.LF špatné :) Já na ni studuju, a tak snad pochopíte, že mám tendenci ji tak trochu bránit. Nemyslím, že by byli na 1.LF všichni toho názoru, že jsou něco více než ostatní, naopak mám pocit, že většina lidí, které jsem tam za tři roky stačil poznat, jsou naprosto v pohodě a podobné věci neřeší. Spíše mám pocit, že je to otázka studentů jiných fakult. Občas mám dokonce pocit, že se jedná tak trochu o obyčejný komplex ze strany "dvojky" a "trojky". Irituje vás snad ta jednička v názvu ? Zajímalo by mě, jestli byste nás neměli rádi stejně, kdyby se 1.LF pořád jmenovala FVL...staré názvy přece jen dávaly nějakou možnost definovat se, vy jste byli dětské lékařství, my všeobecné...nevím, to si asi každý z vás musí zodpovědět sám za sebe...

Jinak (a to se vám asi nebude líbit, tak pardon předem) souhlasím s tím, že v podvědomí běžných lidí je 1.LF zapsána docela dobře. Jsem ze severní Moravy a tam když řeknete, že studujete medicínu, většina automaticky předpokládá, že v Olomouci, pak se ptají na Brno a nakonec na Prahu, kterou mají automaticky asociovanou s "kvalitou". Když řeknete, že jste z 1.LF, berou vás hned tak nějak jinak...Setkal jsem se s tím i v nemocnici na praxi... To prosím neberte jako nějaké rýpnutí nebo pokus o snížení 2. nebo 3.LF, ale jako fakt, který se vám nemusí líbit a který nemusí být samozřejmě nutně potvrzením kvalit 1.LF, ale třeba alespoň vypovídá o jisté "tradici této zkostnatělé instituce" :) Jistě také chápu, že někteří z vás nebudou hodnocení lidí z "regionu razoviteho" vnitřně brát jako relevantní :))))

Hm, ještě někde ve starší diskuzi jsem si přečetl, že vám vadí, že se 1.LF tituluje názvem nejstarší lékařská fakulta v Čechách, že vlastně všechny vznikly až na počátku padesátých let rozdělením původní lékařské fakulty. Myslím, že je samozřejmě nesmysl tvrdit absolutně, že 2.LF a 3.LF nemají k původní lékařské fakultě UK vztah, ale přece jen si myslím, že přesnější by bylo říci, že se 2.LF a 3.LF z původní fakulty vydělily. Původní ústavy, fakultní nemocnice a podstatná část lidí zůstala na FVL, ta naopak ještě vzniknuvším fakultám personálně pomáhala - viz historie 2.LF na vašich stránkách (myslím, že deficit jak budov tak snad i lidí na teoretických ústavech ostatních fakult je znát dodnes - viz např. návrat 2.LF do anatomického ústavu 1.LF + účast pedagogů naší fakulty na výuce tam). Proto si myslím, že si 1.LF takto svéhlavě nárokuje tuto tradici. Netvrdím, že jsem nějakým jejím nadšeným příznivcem, jen si myslím, že by tu měl zaznět i jiný názor.

Na druhou stranu, 2.LF má FN Motol, což je skvělá deviza, kterou vám určitě můžeme závidět. 1.LF tam sice také má některé kliniky, ale kdo někdy navštívil např. 1.chirurg.klinku VFN, určitě se upřímně zděsil z toho, v jakých podmínkách tam bezesporu kvalitní lidé pracují...

Takže, už nebudu prudit, všem vám přeju hodně štěstí zkoušek, ať jste na kterékoliv fakultě a ať se tady zase na podzim sejdeme ! Vždyť jsme všichni na stejné lodi :)) Tak hodně síly :)

dre: Díky za kvalitní příspěvek. Tomuhle říkám diskuse na úrovni. A ne jak tady někdo nepsal o pár příspěvků víc: "...1. LF je prostě nejlepší, vy z těch ostatních fakult s tím nic neuděláte, tečka...". To přeci nebyla žádná argumentace. :-)

Ahoj, reaguji na výzvu vzpomenout si na nějaké to téma od příjmaček. Já jsem si vytáhla integraci duševně nemocných a problematiku týrání dětí. Holky přede mnou se ptali jaké zná sekty a co je systém solidarity v rámci zdravotního pojištění. A ten kluk co šel hned za mnou měl alternativní medicínu. Tak moc si to už ale nepamatuju - přece jen, právě končím páťák, takže hodně vody uplynulo :-)

Diky moc Eva za tie temy, fakt diky. Kto by si nahodou este spomenul tak budem rad. diky

No a co vravis na 1LF vs 2LF, podla teba je to na 2LF lepsi ?

taky jsem si vzpomnela na otazky u prijimacek - prvni byla trest smrti a druha materska dovolena. docela dobra kombinace:)

Otázky k přijímačkám hledejte tady.

Pokud si někdo, kdo má už přijímačky za sebou vzpomene něco, co na tom seznamu není, tak to tam může klidně dopsat (určitě tím udělá někomu radost :-). Díky.

Ahoj, taky jsem si vzpoměla na otazky z přijímaček. Lékařská komora a zdravotní pojištění. jedno lepší nez druhy, co? :))

Super. Jak se tu něco objeví, tak to přidávám na tu stránku na wiki.medik.cz. Už tam je skoro 20 otázek. Jen tak dál. :-) Až se příště nějaký zájemce o studium zase zeptá, víme, kam ho poslat. :o)

tak diky moc, tolko ochotnych ludi sa tak casto nevidi. Cením.

a neviete este niekto kolko casu mam na fyz+chem+bio TEST a kolko na vseob predpoklady test? tí experti to nikde ani na webe, ani v pozvanke nepisu

Já už si to přesně nepamatuji, proto jsem to sem nepsal dřív. Snad se mi to neplete s testy na 1. LF - tam byly na každý test 2 hodiny. Na 2. LF mám pocit že ty testy byly jen na 1,5 hodiny. Ale není to nakonec jedno? :-) Ty testy jsou koncipované "tak akorát" - stejně tak i na 1. LF. Akorát v Hradci to tehdy byla děsná nestíhačka. :-) Jo a ještě nevím, jestli náhodou na 2. LF tyhle testy nejsou jen dva - jako že buď chemie s fyzikou, nebo něco jiného dohromady je jako jeden test... Ale taky nevím, jestli se to za ty roky nějak nezměnilo. Pokud to nikde není napsáno, doporučuji napsat mail buď na studijní oddělení a zeptat se, nebo někomu, kdo to přijímací řízení připravuje...

Ahoj,na otazky z prijimacek si pamatuju velice dobre(sem totiz v prvaku:-).Mela jsem nadorova onemocneni a druhou koureni.Od ostatnich vim jeste o:transplantece organu,vyvoj zivota, integrace postizenych,hospice,sexualni deviace, umele oplodneni,prvni pomoc,rodina a spolecnost.Doufam, ze to pomuze.

Snad někomu jo, alespoň podle toho zájmu, co o to každý rok je (bylo by zajímavé dělat třeba statistiky, kolik z těch lidí, co si tady dopředu přečte témata, pak skutečně udělá přijímačky :-). Každopádně je hezké vidět, jak to na té stránce přibývá. Už je jich tam skoro 30. Jen tak dál. :o)

Jinak pokud byste měli cokoliv, co si myslíte, že by medikům mohlo být užitečné a mělo by to být na webu, tak to do wiki klidně můžete zadat. A pokud je to na vás moc složité nebo s tím budete mít nějaké problémy, tak se ozvěte...

pro kastrolavareska :-)

2 LF je bezkonkurenčně lepší. Je to hlavně v přístupu vyučujících a svou roli hraje i menší počet studentů. Na 2 LF z tebe nikdo nedělá apriori pitomce. A věř mi, že to dělá hodně. Objem učiva je někdy takový, že se to dá ztěží nabušit do hlavy a když se k tobě ještě profesor chová jako k blbci, je to mnohem horší. Jsem z těch, kdo po prváku na 1 LF raději udělali příjimačky na 2 LF a raději jsem obětovala jeden rok, než tam na sebe dál nechat řvát a snášet buzerace typu, "kolegyně, jak to, že na praktika z histologie nemáte fialovou pastelku, jak chcete ty lymfocyty zakreslit, červenou barvou vám to opravdu uznat nemohu...." a podobně. Samozřejmě, že i studium na 2 LF má svá úskalí a i tady se dá občas narazit, ale ve srovnání s 1 LF je to úžasná škola.