Rok 2005 - část 2

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Pokud se pamatuju, tak ten test byl něco ve stylu doplň předložku, dej do minulého času... Pak tam bylo pár vět na překlad do češtiny a možná nějaký krátký článek. Poslech byl až u zkoušky. Ale mohli to změnit. Jsem ve čtvrťáku, takže jestli se nepletu, jsou to tři roky, co jsem to psala. Obavy jsou ale zbytečné. Když to zmastíš, hlavu ti neutrhnou. Na jazyky se u nás fakt nevyhazuje - aspoň tedy nevím o nikom, kdo by skončil nebo opakoval kvůli jazyku. Řekla bych, že taková histologie byla milionkrát horší :-)

No, to já slyšel jednu

No, to já slyšel jednu story o studentce, co opakovala 1. ročník kvůli latině... Jsem se docela divil. Ale prý snad šlo o problém s konkrétním kantorem. Asi už je to trochu zkreslené z vícero podání, ale údajně byla napsaná na zkoušku, přišla tam a ten daný učitel jí řekl, že na ní nemá čas... No a jelikož to bylo už v září, tak už další termín nedostala... Měl to být kantor, který tam za mě nebyl. Já pamatuju na jazyky lidi, co byli těžce v pohodě - jak na latinu, tak angličtinu nebo němčinu. A vím, že většina jich tam je ještě dnes, takže stačí si vybrat a jít k nim.

Jo vlastně ještě na jeden incident si pamatuji - to jsem se byl zapisovat na zkoušku z angličtiny a tehdy jí tam zkoušel i jeden takový učitel - no a sekretářka se ho ve dveřích (já stál za ní) ptala, jestli má taky nějaký termín (já si s angličtiny celkem věřil, takže mi bylo fakt jedno, kdo mě z toho bude zkoušet, spíš šlo o to, aby se mi hodilo datum mezi jinými zkouškami) - a tenhle člověk na nás vyjel takovým způsobem, že jsme radši zacouvali zpátky a já řekl, že si klidně ještě měsíc počkám, na nějaký termín uprostřed léta, u někoho normálního. A bylo to pak v pohodě... Jenže tenhle "divný" učitel už tam pro změnu zase dávno není.

Takže fakt - nedělejte si nikdo hlavu kvůli jazykům. Z fakulty vás na nich nevyhodí, opakovat ročník jenom kvůli nim, to se povede fakt vyloženému smolařovi. Většina vyučujících je tam v pohodě, když se vám nějaký nebude zdát, prostě na zkoušku půjdete k jinému...

Radši se bojte anatomie, histologie, patologie... Na těchto předmětech mnoho lidí pohořelo...

To Beruška a Mat-Teda dík za uklidnění!Asi by mě měla víc trápit anatomie a tak,ale ten jazyk mě fakt ležel v hlavě.Teď už se tam můžu těšit:-)

Prostě to chce si uvědomit, které předměty jsou tzv. klíčové. A liší se to i v jednotlivých ročnících... Takže až vám na přednášce z anatomie budou říkat, že anatomie je z celé medicíny to nejdůležitější, základní kámen všeho, tak hezky souhlasně přikyvujte hlavou a aspoň do úspěšného zvládnutí zkoušky z anatomie tomu i věřte. Pak to samé uslyšíte o histologii, biochemii, fyziologii, patologii...

No a pak jsou tady předměty, které slouží spíše jako "výplň". Nechtěl bych je nijak deklasovat, ale prostě nároky při přípravě na ně se s tím, co člověk musí ze sebe vydat, aby zvládnul třeba tu anatomii, nedají srovnávat. Ošetřovatelství, první pomoc, jazyky...

Nejširší nabídky bytů a pronájmů v Olomouci nejen pro studenty na:

www.profi-realityridky.cz

Ahoj lidi neni tu nekdo kdo zna nebo bydli na k. 17. listopadu???diky jarda

a take rad poznam nekoho kdo jde letos do prvaku...:o)

no tak lidi to sem nikdo nechodi???

beruška:díky beru za info.Vím že na tom testu svět nestojí ale přesto bych nerad ztrácel čas v začátečnících (podle toho testu se pak prý studenti dělí na začátečníky a pokročilé) když bych se mohl věnovat např. mikroskopu a histologii:-)

Charlie:Cau!Do třetího října to ještě pořád jde!:-)A co ty už si něco předčítáš?Nebude toho málo.Sejdem se v Dobronicích,Jedeš?Nebo na to kašleš...

to Kefas: ne nejedu, predcitam?..ne to je zbytecny, mozna v rijnu si neco zopaknu,ale ted to jeste kaslu,chemii fyziku a jazyk asi.Co ty ty se uz o neco zajimas predem?hele kdyztak jsem na icq 196-993-903, tak se kdyztak ozvi, s pozdravem jARDa

Jeje lidi, nezerte to tak, nebo se z toho pak zblaznite :)

Co se jazyku tyce, je uplne jedno v jaky budete skupine, stejne bude narocnost na urovni stredoskolsky obcansky nauky :))

Doporucuju Vam v ramci pripravy nemyslet na fyziku a chemii, ale na vodu a slunce :D

Michal, 5. rocnik UK 2.LF

Nazdar Michale, já jim to říkám pořád, ať si radši užívají možná poslední prázdniny v jejich životech. :-) A to se mě ptají i přes ICQ. Nějak moc to hrotí. :-)

Zdar.Tak já si jdu teda užívat sluníčka a vody.Ale zajímají mě záhady,tak bych rád věděl,kde dostanu číslo toho kroužku,abych se mohl registrovat do area 51.Chci vědět,co se skrývá pod povrchem:-)Všem pěkný prázdniny.

no slunicka moc neni a voda nam tepla netece a koupat se neda.. co dal?:o)

Charlie 16.22 6. 8. 2005

no slunicka moc neni a voda nam tepla netece a koupat se neda.. co dal?:o)

Cislo krouzku pokud si pamatuju, tak je az tesne pred zacatkem skoly. Stejne jako rozvrhy. Nema na to rozdeleni dokonce vliv ten test v Dobronicich? Nevim, ja ho nepsal a jsem v jednom krouzku i tak :)) Takze Area51 asi az po 3.rijnu ;)

to Charlie: tak to snad otevrit si anatomii nebo latinu :)))

V takovych povetrnostnich podminkach jsem si i ja precetl historii vnitrniho lekarstvi v nasich zemich (par stran na zacatku interny) :)) Jenze co ja, ja jsem uz deformovan tim nasim armadnim fakultnim systemem :D

Mejte se fine, mejte fine leto a vsem budoucim kolegum: gratulace, jste nejlepsi z nejlepsich, elita, procento z procenta spickovych studentu! :))

(dobry, ne? :)) )

tak cau, Michal, jo zas ja

charlie:Ahoj!!Hele nepodaří se mi dostat na icq!Nemáš mail?

Ahoj lidi!Vysvětlil by mi prosím někdo co je Area 51?Dik!

V zásadě by ti měly stačit ty informace, co se dočteš, když na odkaz Area 51 klikneš. Nebo je tam něco nejasného? Do budoucna bude stejně systém přístupu k citlivým datům trochu odlišný, takže kdo zatím nemá účet do Area 51, nemusí mu to být líto, protože Area 51 bude v podstatě zrušena a nahradí jí něco, kam si bude moci udělat přístupové konto každý a až na další úrovni se bude rozlišovat, kdo k čemu bude mít přístup...

A zase abych uklidnil stávající majitele účtů - až k tomu dojde, budete na to upozorněni, stávající účty se nejspíš převedou do nového systému, takže o nic nepřijdete.

Pro budoucí prváky: Nebuďte nervózní, že ještě nemáte číslo kruhu. :-) A pamatujte - kdo je zvědavý, bude brzo starý. :o)

Mozna ze sem tam sem neco napisu protoze me zrejme tento skolni rok taky cekaji prijimacky.pro zacatek: meni LF zadani prijimacek nejak razantne oproti modelovkam?mam posledni informaci z roku tusim 2003 ze nemenili ani cisla v zadanich tak jestli nekdo poradi jak to je aktualne...jasny ze je volovina si neco fixovat tupe zpameti ale alespon vedet to pro klid nebo neklid je fajn:)

Witek:Se ucit,se ucit,se ucit.A udelas to:-).Maturuj z fyziky a chemie.A zabijes dve mouchy jednou ranou.Jednak maturitu a jednak prijmacky.Co se tyka modelovek tak nejsou 100%:-)

Kefas: tak ted mas i muj mail a ozvi se

Witek: no co se tyce prijimacek na 2.lf tak otazky, ktere by byly totozne se vyskytujou celkem sporadicky,ale je tu urcita vetsi vyhoda se pripravit podle modelovek a co se tyce otazek na 1.lf, tak tam letos byly z 99 procent naprosto totozne otazky a loni bylo asi jen par z biologie(par = 4-5) jinych,ale to na celkovy pocet otazek je uplne zanedbatelny, co se tyce zadani prikladu, tak ano i cisla zustavali stejny a urcite to tak bude nadale, akorat poradi odpovedi je dost casto prehazeno.Ale podotykam jednu dulezitou vec, pokud se v tech tematech neorientujes tak otazkam stejne moc neporozumis a navic uceni zpameti ti akorat pak podkopne nohy...tak zdar vsem jARDa

krom toho že vás zdravím,nevíte náhodou někdo jestli ta "povinná literatura" je fakt povinná?(2.lf - 1.roč.),je toho strašně moc,např. z anatomie 12 knížek(i když včetně skript zřjmě),

Luk.-Asi to tak bude:-(Za ty knizky jenom na anatomii das peknej balik:-((anat. atlas+3krat Cihak=hustota(jenom atalas 2650,-)!!Ale snad neco pujde pujcit v knihovne nebo koupit od nekoho.

Zdravím budoucí spolužáky:-)To luk.:Do te anatomie stačí vybrat si jedno z toho.Byl sem v té Lipové ulici kde by všechno měli mít a ten hodný pan prodavač říkal,že nejlepší je koupit anatomii od Čiháka(1,2,3) a k tomu anatomický obrazový slovník.Jinak jestli máš v blízkosti nějakou nemocnici,tak vyzkoušej tamní lekařsku knihovnu.

Proc do Lipovky? Kdyz jste na strance nekoho, kdo Ty knizky ma jeste levneji? Jinak reknu vam svou zkusenost. Pred prvakem jsem si nasla doporucenou literaturu. A 90% z ni jsem shanela cele prazdniny. Pujcovala jsem si knizky, kopirovala jsem si je, a utratila jsem za knizky silene prachy. Ted mam temer po prvaku a muzu rict vsem jedno. Vyckejte nez vam reknou co si mate obstarat. Hodne usetrite a nebudte hloupi jako ja. Mam doma hodne knizek co jsem ani neotevrela.... Nechte si poradit, treba taky od Marka, co se kupuje, a z ceho se ucit. Harpr je draha knizka a verte, ja ji neotevrela. Misto toho je levnejsi Ledvina. A hooodne lepsi. Ganongova fyziologie? ne diky, spis Trojan. Fakt vyckejte....Verte mi...Ja uz se popalila :-))))

Luk : hele ty knizky fakt neres souhlasim s Katkou, no je taky otazka jak moc se z toho chces naucit.. pokud budes mit cas a bude te to zajimat tak se clovek muze ucit treba z 5 materialu ale pokud zkratka to chces prumerne umet staci ti samozrejme jedna kniha, jo Čihák je dobrej ale žádná kniha nenahradí to co uvidíš a to co si pak nakonec i zapamatuješ, co se týče Harpera není špatnej ale musí se to zkrátka umět ta chemie to je celej vtip:o), pak je to dobrá knížka ale opět... jedna knížka by nestačila.. člověk má dvě ruce a v každé tak může mít jednu knihu:o)... jestli platí čím víc jazyků tolikrát člověkem.. tak u medicíny to platí ještě podtrženě... ale je pravda někdy to s tou doporučenou literaturou moc přehánějí a tak opět souhlasím s Katkou .. je lepší si počkat co každej profesor a přednášející upřednostňuje...

Jak vás tu tak poslouchám... nenechte si radit, co na anatomii zrovna od někoho v Lípovce. Oni medicínu nestudovali...

A než tam něco koupíte, zkuste se zamyslet nad tím, jak ušetřit. Chytrému napověz, hloupého kopni... :-)

Já jsme v té Lipové nebyly nakupovat.Milionář nejsem:-)Ale je dobrý vydět co po nás chcou a kolik to normálně stojí.Pak má člověk věčí radost,když ví,kolik ušetřil:)Spousta věcí jde půjčit.Ale kdybyste sem někdo napsal,co je dobrý mít svoje(jako třeba do dalších let)bylo by to fajn.Díky*

No, něco na Anatomii skoro určitě - to je jeden z mála předmětů, co se člověk musí učit průběžně a v knihovně toho prostě nemají dost. Na každého se nedostane - a půjčit si to měsíc před zkouškou vám stačit nebude. No a jakou anatomii, toť otázka. Čihák je klasikou. Ale na 1. LF v poslední době dost lidí bere i Anatomii od Petrovického. Něco je v ní psané lépe, ale zase nemá takové pěkné obrázky.

Další věc, co se asi budete učit průběžně, je histologie. Na 2. LF je volba jasná - Funkční histologie od Konrádové je nutností (ale nestojí moc, já jí prodávám za 240 Kč). Leckdo si ale stejně kupuje ještě další literaturu (třeba podrobnější Junqueira), asi před rokem vyšel taky titul Histologie a buněčná biologie od Paulsena.

Taková Harperova biochemie se vám taky neztratí (v prváku na chemii, ve druháku na biochemii - aspoň na 2. LF, na 1. LF je prý Harper celkem nutnost), ale jak už tu Katka zmínila, Ledvina je psaný trochu lépe. :-)

No a další vyplyne časem. Na některé zkoušky fakt stačí knihy z knihovny - týden před zkouškou si to půjčit, přečíst, jít na zkoušku a nazdar. Jenže problém je, že ve zkouškovém období obvykle tu samou knihu chce půjčit velké množství lidí najednou a také to nemusí stačit... Typický příklad je třeba biofyzika. V knihovnách mají celkem dost starého Hrazdíry, jenže teď většina lidí dává přednost daleko novější učebnici - a té v knihovně bude málo - takže si jí stejně dost lidí kupuje...

tak ja treba pridam jeste svoji zkusenost...Zalezi na tom, jestli je nekdo jako ja a ma treba fotografickou pamet a musi pri uceni pouzivat zvyraznovac, jestli ne, tak pak je to jasne, Ancna, neco urcite, Histola taky. Janquiera je fajn, kvuli obrazkum, Kondradova, kvuli textu a co se Paulsena tyce...No, tam je to, strucne, jasne, prehledene, ale nemyslim, ze to, co je tam bude stacit na zkousku z histologie, je to tam dost kuse, ale skvele se to cte a opakuje se z toho.

Jak rikam, Harpra jsem neotevrela, prijde mi to psany dost...no na muj vkus komplikovane. Ledvina se mi ale libi mnohem vic.

Pak se vam urcite prida nejaka normalni fyziologie (i kdyz nevim jestli na 2.LF je fyziologie v prvaku)....biofyziku mame na 3.LF predepsanou a bylo dobre ji mit svoji (doc.Rosina) a taky imunologie od Bartunkove je na nekolik let. Obecna biologie od Necase, taky neni k zahozeni, je v ni toho hodne na vic predmetu....

Vic jsem asi nepotrebovala. Takova latina vpohode z knihovny, nebo prvni pomoc, nebo osetrovatelstvi, to se priznam, knizku jsem ani nemela a ani dodnes nevim, jakou jsme letos pouzivali...

No a osobne mam jeste jednu vlastni doporucenou literarturu...Vypracovane maturitni otazky z bio a che...neztrati se....:-)))

Myslím, že na jiných fakultách, než je 3. LF, je knížka "Základy imunologie" od Bartůňkové před třetím ročníkem celkem zbytečná. Navíc je to natolik dynamický obor, že kdo ví, co do té doby, než se takový prvák dostane do třeťáku, vyjde za nové a aktualizované vydání (už to co je na trhu teď, je třetí vydání). Imunologie je dynamický obor...

A fyziologie je pokud vím při normálním curriculu (tzn. na všech fakultách kromě 3. LF) až ve druháku. Harpera využijete asi taky (na 1. LF určitě, na 2. LF si na něj taky celkem potrpí), pokud s ním budete frustrováni, vždycky si za ty asi 3 stovky můžete koupit ještě Ledvinu...

ahoj vsem budoucim studentum 2.lf:-) take ja nastupuji letos do prvaku...Mohl by mi nejaky starsi a zkusenejsi kolega poradit na co si dat pozor ,pripadne cemu venova tvetsi pozornost a cemu naopak mensi:-) a take by me zajimalo jakje to s biofyzikou(narocnost,vyhazuje se na ni????) Dekuji

Dominik: tak to jsme dva, ale te biofyziky bych az tak neresil...ale take me zajimaji nazory, no kazdopadne brzy navidenou na prvni prednasce

Chcete rady? :-) Tak fajn, aspoň některé vám dám, další třeba s postupem času. Až něco ze studia okusíte, vaše dotazy pak třeba budou trochu konkrétnější a bude se na ně lépe odpovídat...

Když to vezmu hodně ze široka - na některé předměty je opravdu nutné si dávat pozor a to hned od začátku - konkrétně v prváku je to určitě anatomie. Jestli nic jiného, tak tu budete muset studovat průběžně. Velmi podobné je to s histologií, i když je toho na objem učiva méně. To jsou prostě předměty, na které když budete celý rok kašlat, tak to pak o prázdninách nemusíte dohnat. Pak jsou tady ty "ostatní" předměty. Ty už spousta lidí před vámi prošla tím stylem, že na to celou dobu kašlali a když se přiblížil čas zkoušky, tak se na to prostě na plno vrhli (někdy tedy ještě na zápočet - ale ten se u těchto předmětu často řeší stylem "cvičená opička se naučí nazpaměť nějaký hezký testík a dostane banán - tedy zápočet"). Dříve to bylo i o lidech, na které je třeba si dávat pozor, ale ty už tu teď nemá cenu zmiňovat, protože co se ke mě doneslo, někteří z nich už odešli úplně a nebo aspoň jsou "obejitelní".

Samozřejmě pokud budete mít průběžně čas i na studium jiných předmětů, než jsou ty stěžejní, bude to pro vás jedině dobře. Nic tím nezkazíte. Jde jen o ten čas a s tím, že byste nevěděli co s ním, s tím si asi opravdu nemusíte dělat starosti...

Ale jestli to chcete slyšet ještě jinak - ne, na biofyzice, lékařské chemii, ošetřovatelství, první pomoci, informatice nebo co to všechno ještě v prváku je, se fakt nevyhazuje. I když... slouží to jako takový úplně prvotní filtr. Pokud to někoho nebaví, kašle na to, byl k medicíně dotlačen protí své vůli etc., tak právě na nějaké z prvních zkoušek (třeba na biofyzice), může pohořet. Pak fakt nemá cenu, aby šel dál. Ale drtivá většina tímhle bez problémů projde a zkouška nervů je to pak až v létě, když jde o anatomii. A když už máte tu, tak vám nikdo kvůli věcem jako třeba latina fakt problémy dělat nebude...

Cau lidi ozvete se nekdo ,kdo nastupuje v rijnu take do prvaku 2.lf ,dik

me icq 196-993-903

budu rad kdyz s eozve nekdo treba i kdo ma naslapnuto do druhaku:o)

to sem fakt nikdo nechodi koukam

Ale chodi, ale prvaku asi zatim moc ne. :-) Kdyz vezmu v potaz, ze nekterym studentum to trvalo nekolik let, nez vubec tyto stranky zacli brat na vedomi... :o)

Buď v klidu Jerry.Prváci sem taky chodí.Mám tvoje ICQ,ale zatím si nebyl online...tak někdy.

lidi.....

Ehm, to se nejak nepovedlo, no neva. Chci se zeptat, nevite nekdo, kdy konci zimni semestr a kdy je zkouskove? Nejak jsem si nekoupila carolinku;) Diky a uvidime se v Dobronicich-teda prvaci.

Vánoční prázdniny jsou 23.12.-1.1. no a zkouškové období je23.1.-17.2.

diky Gaume!

bud mate lepsi vyuziti casu nez travit na netu ale kdyz s enekdo takovej najde.. napiste na icq.. rad poznam nekoho s kym zacnu na medine 2.lf

Jerry: A od čeho jsou Dobronice? Nebo už se do nich nejezdí?

Mat: tam ja nejedu na to nemam cas

Aha, tak na Dobronice cas neni, ale na traveni ho nekde na netu, to jo. :-) To je pak tezky... V Dobronicich to muze byt docela fajn, clovek se aspon trosku rozkouka po lidech, se kterymi (a nebo aspon vetsinou z nich) se pak bude vidat dalsich 6 let... Obvykle se tam potka i s nekterymi, s kterymi se zna uz od prijimacek. Pak kdyz clovek vyrazi prvni den do skoly, neni to aspon takovy stres, uz tam pak prede dvermi poslucharny nepreslapuje sam, ale dava se do reci alespon s nekterymi znamymi tvaremi...

No nic, nechal jsem se trochu unest vzpominkami. Holt nostalgie... :-)