Rok 2006 - březen

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Ne, kalkulačka se ve standartní části užívat nesměla. Na psychologické testy mi povolili tu nejmenší.

No co jsem pocital ty priklady z modelovych otazek 2.LF,tak tam zas tak tezke vypocty nejsou.To spis na ty 1.LF..Takze mi to zas tak nevadi.Jinak na gymplu jsme si o psani na pocitaci nic nerikali a mne to prijde jako dost nepodstatna vec.Mezera nemezera,to preci neni nijak dulezite.Dulezite je samozrejme,co autor pise nebo ne??:))

A jinak dik za informace!

Ahoj, jak hodnotíte medicínu (všeobecnou) v Hradci?

hm ondro jak byse ti libilo cssistto vsehno tak jak to tedka pisu!!!mezera nemezera!!

Ona je totiž velmi krátká cesta od toho, co si říkáš, k tomu, co jsem výše napsal. věci mají mít určitou formu a smiř se s tím, že pokud ji mít nebudou, budou zcela po zásluze ignorovány, i kdybys přinášel lék proti AIDS. Ostatně popisovaný nešvar se šíří internetem přibližně stejně rychle jako výše zmíněná nemoc, až musí člověk čas od času přemýšlet, zda-li ti dotyční vůbec navštěvovali základní školu anebo se vzdělali kdesi bokem,jen tak mimochodem. Tím ovšem nijak neútočím na tvou osobu, pouze poznamenávám, že přílišné bazírování na obsahu není vždy tou nejlepší cestou.

No ja to samozrejme utok na svou osobu neberu.Kdyby tomu tak bylo,tak bych se stejne mohl jen zasmat:))Jinak je to tvuj nazor,ja ti to samozrejme neberu.Ale neni to pro me nic podstatneho.

Ondra: Možná jste na gymnáziu neměli nic o psaní na počítači, ale tohle je věc, kterou se dočteš i v Pravidlech českého pravopisu. A ta by člověk po absolvování střední školy (vlastně i základní) ovládat měl... :-)

Každý někdy udělá nějaký překlep nebo mu třeba občas uteče i nějaké to i/y (i mně :-). Ale v tvém případě jde zřejmě o nějaký špatný návyk, není to chybka, prostě jseš přesvědčen o tom, že je to jedno - tak ti tu říkáme, že není. Změň tento svůj návyk, dokud je čas - jestli tvůj projev má za něco stát. Neber to jako osobní výpad, prostě jako dobrou radu. :o)

Ahoj, měla bych dotaz pro studenty vyšších ročníků 2. lékařské fakulty. Jak velký důraz je dáván na praxi, co všechno si můžete během stáží vyzkoušet a kolik je zhruba studentů na 1 asistenta. Díky za odpovědi

Re:

Dana: Na takovéhle dotazy se neodpovídá zrovna lehce, hlavně proto, že není žádná jednoznačná odpověď. Co přesně by si chtěla slyšet? Že každý musí umět odtransplantovat aspoň ledvinu a na jednoho asistenta je v průmeru 3,141 studenta?

Slyšel jsem názor, že na 2. LF je situace trochu lepší, než třeba na 1. LF - ale nevím, kdo to může srovnávat, to by musel dotyčný vyzkoušet obě fakulty. Ale ani v rámci fakulty to není jednoznačné. Liší se to předmět od předmětu a kroužek od kroužku. A vždycky se najdou určitá "individua", která nechtějí dodržovat předem stanovený rozvrh a chodí si kdy chtějí a kam chtějí - jako příklad uvedu třeba to, že když měl náš kroužek psychiatrii, chodilo nás tam pět (to bylo docela fajn). Zároveň si také pamatuji, jak na vizity na urologii nás chodilo snad 20 studentů (plus normální osazenstvo kliniky). Kroužky jsou normálně dimenzovány po 20 studentech, ale během času se můžou dosti podstatně zmenšit (pak se různe slučují). Třeba na internu se ale pak kruhy dělí myslím ještě na poloviny nebo čtvrtiny. Na gynekologii se chodí po dvou nebo po třech... (taky podle toho kam)

Prostě na to není jednoduchá odpověď.

A co se týče toho "jak moc velký důraz je dáván na praxi" - to dost záleží na konkrétních studentech. Moje zkušenost je taková, že když si někdo chce něco zkusit, tak se k tomu dostane. Někteří studenti jsou ale nějak stydliví či co a do ničeho se moc nehrnou. Občas se ale povede narazit na vyučujícího, který vás donutí vyštřit si každého pacienta, který vleze do místnosti. :-) V pátém a šestém ročníku je jinak naprosto běžné, že si mají studenti na odděleních zkusit roli sekundářů - tzn. dostanou na starosti třeba celý pokoj a mají se o pacienty na něm starati - tzn. dělat u nich vizity, psát ordinace - samozřejmě pod dohledem...

Dával někdo z vás elektronickou přihlášku do HK? Já jsem ji tam posílal 20.2. a ještě mi ji nepotvrdili, je to normální?

pro Jehohovadista..Muzu ti doporucit jen jednu vec a to bud zavolat nebo napsat email na studijni oddeleni.

Posílal jsem 4 prihlášky na LF (Praha + Plzeň). Bylo to 16.2. a potvrdili mi je minulý týden. Nemáš důvod k nervozitě, ale e-mail na studijní oddělení by tě mohl uklidnit.

pro MaT: Ahoj, chtěla jsem se zeptat ohledně atestací co se v poslední době zavedlo? Prý je už jen jedna, ale trvá až 8 let? Trošku se mi to zdá jako nesmysl, tak se ptám :o) na přípravných kursech tím prý takhle straší (odrazují) budoucí studenty...

Ad atestace: No 8 let je fakt trošku moc. Je fakt, že atestace už nejsou dvoustupňové (I. atestace a II. atestace) ale je atestace jakoby jenom jedna, ale ta trvá 5 až 6 let (pro některé obory dokonce 4). Více informací třeba tady: http://www.ipvz.cz/vypis.asp?item=542.

Jsem rád, že jsem tě, MaTe, potkal ráno v autobuse, jinak by mě tahle spásná myšlenka asi nenapadla -> alias announce na fakultní ankety -> totiž do aktualit na chaotický web 2.LF se moc lidí nedostane a pár mailů, co rozesílal spectabilis nezaručilo, že se info dostane k větší skupině studentů.

Tak tedy - na stránce http://anketa.lf2.cuni.cz/ můžete přispět svým hlasem, časem snad bude možnost se přes tohle rozhraní přihlašovat ke zkouškám.

hasta luego!

Ahoj medici, hlásím se letos na 2.LF a chtěla bych se zeptat studentů, jak funguje kreditní systém na této fakultě? - je to jako jinde, že na postup do dalšího ročníku stačí např. 40 kreditů ze 60 ??..přijde mi trochu divné, že by to tak bylo i na medicíně. Že by člověk třeba v prváku nemusel udělat zkoušku z anatomie a i tak by ho pustili do druháku, když by měl dostatečný počet kreditů..a tu anču by si dodělal až na konci druháku. Vysvětlete mi prosím někdo, jak to funguje...dík

Přesně jak píšeš, jelikož to přišlo divné více lidem, tak pokud vím, na kredity se zatím na 2. LF moc nehraje. Resp. za nás sice každý předmět už měl určenou hodnotu v kreditech (jako třeba anatomie 12, biofyzika 4 etc. - hodnoty už si nepamatuji). Ale nebyl stanoven limit na to, kolik kreditů musí mít, aby se dostal do dalšího ročníku - ale prostě musel mít všechno. :-)

Myslím, že to teď bude podobné - jestli někde kredity mohly trochu nabýt na významu, tak leda u tělocviku a povinně volitelných předmětů (což jsou věci, které fungovali už dávno i bez kreditů).

Když tak ať se tu taky vyjádří někdo ze současných studentů. :o) Případně můžete někdo i napsat, jak je to na jiných fakultách. Výsledek tohoto průzkumu bychom pak mohli zase shrnout ve wiki...

Ahoj všichni!

Nemáte někdo nějaké dobré odkaz na radiologii? Nebo nějaky materiály doma na toto téma? Moc by mi pomohly. Díky.

Neco je wiki v zobrazovacich metodach, kdyztak se jeste podivam, jestli mam neco v pocitaci.

ad prijimacky: ve druhem kole se bude mozna losovat jen jedna otazka a druha bude nejaka motivacni (proc medicina,... atp). Zdroj: doc. Hrusak, resp. on to rikal bez "mozna", ale mne pak prislo divne, ze by to menili, takhle pozde...

2 Bára: s kreditama je to pořád stejně jak psal MaT, u předmětů je sice napsaná jejich bodová hodnota, ale jaksi kdoví k čemu..., prostě musíš mít všechno.

Docela by me zajimalo,jak to tedy bude s tema prijimackama.Jestli novy dekan udela jiny ustni pohovor,jak zde nekdo zminil a zda-li se ten test bude tvorit z modelovych otazek ci ne.Jestli nekdo mate vice informaci,tak kdyztak napiste.Dik moc

Test bude urcite podle modelovych otazek (potvrzeno z nekolika zdroju, vcetne dekana) O te zmene v ustnim vim jen od dekana...

Nazdarek, letos se hlasim po dvou rocni odmlce na medicinu..Muze mi nekdo rict jestli se to da zvladnout..Nejsem zadny genius,a prece jenom dvou leta pauza ze skoly udelala sve. Rikali mi ze medicina je dost velky zahul..uceni, uceni, a jenom uceni.. Je to pravda?

...Co se bude měnit na ústnim pohovoru??

Pro Honzu: diky moc za informace. No prijimacky se blizej a clovek je cim dal vic nervozni:))

Brbliček: klid ja mam pauzu 7 let ;-)

Bara: abych citoval sam sebe:"ad prijimacky: ve druhem kole se bude mozna losovat jen jedna otazka a druha bude nejaka motivacni (proc medicina,... atp). Zdroj: doc. Hrusak, resp. on to rikal bez "mozna", ale mne pak prislo divne, ze by to menili, takhle pozde..."

Taky jsem se divil, že se Bára nepodívá o těch pár příspěvků - to snad bylo i na jedné obrazovce. :-) Brblíček bude asi muset zapátrat trochu víc do minulosti, ale myslím, že už jsme to tu také párkrát řešili...

MaTe, ja jsem to hledala, ale nejak jsem to nenasla:-))..

->MaT: neslo by udelat pridavani prispevku na te same strance, jako prispevky? Nee, ze by to bez toho neslo, ale bylo by to pohodlnejsi...

Šlo, ale pro mě je zase celkem pohodlnější současný stav - protože popravdě řečeno, častěji se sem dívám, co je nového, než píšu. :-) Sice je taky pravda, že když něco píšu, tak se často chci kouknout, na co reaguju, ale to řeším tak, že na odkaz "přidat příspěvek" kliknu prostředním tlačítkem, čímž se mi otevře další panel - a píšu v něm - a v případě potřeby [ctrl]+[page up] se přepnu na stránku s příspěvky a [ctrl]+[page down] zase zpět. Ale předpokládá to samozřejmě používat jakýkoliv jiný prohlížeč, než Internet Exploder. :-)

Už hodně hodně hodně dlouho se chystám to tady celé přepsat, budu tenhle požadavek brát v potaz. V zásadě by neměl být problém mít tu obě verze, stejně jako je to s řazením (k tomu antichronologickému mě kdysi dotlačil Roman No. 13 :-).

Prosim Vás, neporadil byste někdo, jak přeložit správně z angličtiny "hip instability" (u novorozenců)

Subluxace? Do zpráv se většinou píše "jamka mělká, stříška nedostatečně vytvořena" a tak...

Dík moc!

Pripadam si docela legracne: ucit se na prijimacky potaji v praci - pod jedny ucebnice schovavam druhy ;-))

Honzíku, kolik Ti je let? Pokud to tedy není tajné :o) ? Proč si se vlastně rozhodl jít na medicínu?

Asi bych to uz pomalu zacit tajit mel...;-)) 26, ta druha otazka by si asi vyzadala hlubsi psychoanalyzu :-)) (v podstate se uz deset let presvedcuju, ze studovat medicinu je kravina a nejak se mi to nepodarilo)

Zvláštní, mě je 21 a už nějakou dobu se snažím přesvědčit, že začít studovat v tolika letech kravina není...:o))) aspoň doufám :o)

Co blaznis? 21 je podle me presne idealni vek - clovek uz aspon vi, co chce.

Ja na druhou stranu k tomu, co delam potrebuji znat jen relativne uzkou cast mediciny, takze ciste logicky vzato medicinu studovat nepotrebuji. Ale nejak proste chci :-)) a asi bych se proklinal, kdybych to nezkusil.

Nevite nekdo proc patri He mezi p6 prvky? - otazka 111 ;-)) Je to konvence? Nebo to maji spatne?

He patří mezi vzácný plyny, tedy p6 prvky, v tom nevidím problém. Spíš by mě zajímala bižule, otázka:

Co platí pro T lymfocyty?

a)mají specifické receptory

b)podílejí se na buňkami zprostředkované imunitě

c)podílejí se na protilátkami zprostředkované imunitě

d)podílejí se na ničení cizorodých látek

Správně mají být všechny, není mi ale jasné, proč i za b), to by měly dělat B lymfocyty, ne? Nebo nám na gymplu a v učebnicích něco zatajují???

B lymfocyty delaji primarne pritolatkovou imunitu a T lymfocyty bunecnou.Ale B lymfocyty nejsou samostatne a Tecka jim pomahaji v premene na plazmaticke bunky,ktere pak produkuji protilatky.Takze T jsou soucasti i protilatkove imunity

Jenze elektrony v Heliu vubec p-hladinu neobsahuji (natoz aby jich tam bylo 6) - ale jestli se vzacnym plynum rika p-6 prvky, tak jsem spokojen, a s klidnym svedomim to zaskrtnu

"neobsazuji" jsem chtel rict

No je to trosku nelogicke,ale co se da delat.Jestli rikaji vsem vzacnym plynum p6 prvky,tak tam asi patri i to helium.I kdyz doslova vzato,to pravda neni.Jelikoz ani zadne p orbitaly nema.

Hlavním znakem vzácných plynů je, že mají zcela zaplněné orbitaly, a to helium splňuje (má el. konfiguraci 1s2 - sice jen orbital s, ale zaplněný). Jinak to byl od Honzy dobrej dotaz, nikdy jsem nad tím vůbec takhle nepřemejšlela...

Budoucí ekonom zdraví budoucí mediky :-) Doufám, že můj příspěvek nebude brán jako spam :-)

S kamarády z gymplu jsme si pronajali super byteček 3+kk na Jižním městě (metro Chodov, přímo naproti tamější VŠE). Zařízený (mikrovlnka, myčka, nábytek), internet.

Dva obytné pokoje - 2 kluci + 3 holky /ten holčičí je MNOHEM větší a s balkónem/ + společný obývák.

Sháníme náhradu za dvě holky, které od nás v červnu 2006 odchází. A to na tato obdbobí:

ČERVEN '06 - ZÁŘÍ '06 ... vhodné pro mimopražské, kteří chtějí přes prázdniny pracovat v Praze. Mám zkušenosti kolem brigád a prac. agentur, takže můžeme pomoci si již teď předem nějakou brigádu zařídit.

ZÁŘÍ '06 - cca ČERVEN '07 ... pro lidi, co tu studují.

(samozřejmě je možné bydlet s námi obě období, dokonce to i vítáme)

Cena srovnatelná s kolejemi (2.700 - 3.000 se vším všudy - s poplatky, internetem atd.)

S ohledem na výpovědní dobu (pokud nikoho nesežeme, tak končíme) sháním vážné zájemce již nyní. Máte-li zájem, ozvěte se na xhalm12@vse.cz

Jsme normální parta VŠ, věk 20-21, občas se rádi pobavíme, ale bordel neděláme :-), takže myslím, že s námi vyjdou jak horkokrevné "pařmenky", tak vyloženě studijní typy.

Pokud máte zájem, nebo víte o někom, komu by tato nabídka pomohla se ubytovat, budu rád, když se mi ozvete.

Díky moc, Michal

Spam snad ani ne, inzeráty se tu objevují běžně, zvlášť když pořád nemám čas naprogramovat nějaký speciální systém pro inzeráty, až se na to chystám už asi druhým rokem. :-) Ale psát do kolonky "Email" něco jiného než e-mail už mi jako moc dobrý nápad nepřijde...

Hehe :) To není kolonka email ... jen jsem (náhodou a bez úmyslu) použil ve jméně stejné ohraničení <> jako ty používáš pro e-mail :-)

Tak to jo, to se smí. :-)