Rok 2006 - červenec

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Prostě každá fakulta má svá specifika a jestli je někdo považuje za výhodu nebo nevýhodu, to je dost individuální. Hlavní je, aby všichni zájemci o těch fakultách měli co nejvíce informací a podle toho se pak mohli kvalifikovaně rozhodnout (pokud to za ně nerozhodne štěstí či smůla u přijímaček :-).

jsem ráda, že jsi pochopil, jak sem to myslela:o)

Tak, kdo chce chatovat, tak vlevo v menu přibyl jeden odkaz. :-) Jak se připojit s IRC klientem, to už tu bylo popsáno (podrobnější a blbuvzdornější návod snad bude taky), ale komu se to nechce řešit a chce si pokecat jen s webovým prohlížečem, tak stačí kliknout na odkaz "Chat" vlevo v menu. Přihlášení chvíli trvá, ale vlastní pokec je pak rychlý až až. :-) Akorát já tam teď odpoledne asi nebudu, chci vyrazit do lesa. :o)

Janinka: tak to u nás tam zas studoval taťka... :o) takže taky zvažuju studium tam. nevím, až na ten stres a počet studentů mi pŕipadá, že má dost výhod... a hlavně dost nabídek na nějaký ten semestr na partner. univerzitě v zahraničí...

Kdybys chtěla, tak můj mail je: s.h.a.n.n.o.n@centrum.cz

to janinka: špatně jsi to pochopila, měl jsem na mysli, že když jednička vezme 500-600 lidí, je mezi nima dost těch, co na to studium nemají, a proto jsou vyhozeni, a pak o ní tyhle lidi rozhlašují, že je nejtěžší. na druhou stranu je ale fakt, že snížit počet studentů nějak musí a zkoušení se občas stává loterií... ale pravděpodobnost, že budeš mít 3x u koušky smůlu, zas tak velká není

zdravim, já bych se chtěl zeptat, která kolej by byla v Praze nejlepší, pokud bych chodil na Motol...já už sem se tady, ptal, ale nějak už nemůžu najít odpovědi..

Tak než se zeptáš, tak se podívej do wiki. :-) Z Motola je to asi nejlepší na Kajetánku, i když Hvězda a Větrník jsou o něco blíž. Proč je to lepší, to jsem asi před týdnem do té wiki taky psal...

Mate Neslo by nejak zaridit, aby se v tom chatu udrzeli priszpevky treba hodinu zpatky? Takhle tam clovek vleze - prazna stranka - a tezko se zapojuje a vlastne ani nevi, jestli se tam nekdo bavi...

Nechci tu dělat reklamu ,,konkurenci", ale dnes sem narazil na tenhle web - http://www.mujweb.cz/skolstvi/lfup/ - kohosi z LF UP a jsou tam docela zajímavý informace, který by mohl někdo se svolením autora hodit do wiki :)

Ad staré texty - pokud zůstaneme na IRC, pokusím se nějak zařídit, aby na webu byl kompletní log. Pokud přejdeme na Jabber, tam vždycky asi posledních 20 zpráv je...

Ad ty olomoucké stránky: Už jsem na ně taky narazil, před časem. Snad na ně někde tady je i odkaz. Jinak design koukám pořád příšerný. :-) Zkuste tedy někdo autory kontaktovat, určitě by to bylo fajn, dát to někam, kde se to bude lépe číst a hledat. :-) Taky kdo ví, třeba už je to dlouho neaktualizované...

Tak jsem zprovoznil chatovací místnost na serveru Netlabu. Co a jak se dozvíte po kliknutí na odkaz chat tady vlevo. Někdy během zítřka asi zruším irc server na charon.medik.cz a hlavně tu IRC webbránu... S Jabberem se pracuje přeci jen snáz. Webbrána funguje taky, navíc mnohem rychlejší... Najdete jí když tak na adrese http://chat.medik.cz/ - po připojení uvidíte i poslední komunikaci. I když přes webbránu bez časových značek... Navíc jsem schopný místnost docela jednodušše spravovat (IRC už jsem za ty roky nějak zapoměl :-). Když někdo bude zlobit - poletí, případně dostane ban. Můžu delegovat další správce. Místnost nemůže nikdo ukradnout. Etc.

Doufam, ze zprovoznenim chatu neni zapovezeno sem psat:) Jen mam takovy dotaz - na jake urovni se uci v Motole anglictina? Koukala jsem se do seznamu literatury a byla tam knizka "New Success at First Certificate".. No, nechci, aby to znelo nafoukane, ale mam pocit, ze kdyby se ucilo vazne na urovni "priprava na FCE" bude to docela ztratovy a asi bych se i zapsala treba na nemcinu, kterou sice moc nezvladam, ale aspon to bude nejaky prinos. Mam tedy dotaz na jiz studujici - je lepsi si nekomplikovat zivot a chodit na lehkou anglinu, nebo je lepsi vyuzit jedne z poslednich sanci, jak se zdarma zlepsit v nemcine za cenu, ze bych se to musela treba i trochu ucit? A jeste k te urovni - existuje tam i level "priprava na CPE"...nebo alespon to CAE? Dekuju moc.

Samozřejmě se sem může dále psát, ono ne každému se bude chtít vysedávat na chatu, tady se dá odpovídat pěkně offline na otázky, co se tu nahromadí. :-)

Tak tedy nejprve jen něco stručně o mém vztahu k jazykům a pak přejdu na to, jak vypadala výuka na 2. LF... Angličtinu jsem potřeboval už dávno před tím, než jsem jí měl ve škole - i když na trochu slušnou úroveň jsem se dostal až na gymplu (a asi taky díky tomu, že jsem si psal s lidmi ve světě a pořád něco luštil z angličtiny etc.). Nechtělo se mi vyhazovat peníze za nějaké státní zkoušky nebo nějaké certifikáty (zvlášť když za dva roky abyste to dělali znovu). Němčinu jsem začal až na začátku gymplu (byl jsem na čtyřletém) a díky učitelce, co jsme měli, jsem si k ní vybudoval docela negativní vztah (ta nám dávala pětky i za zívnutí). (Ten negativní vztah je tedy myšlen jak k učitelce, tak k němčině... :-)

Po příchodu na 2. LF jsem se dozvěděl, že budeme mít v podstatě celkově 3 jazyky. Latina - pro všechny, v prváku a jednou týdně. Zkouška do konce prvního ročníku. To teď myslím je pořád stejně. Na gymplu jsem latinu spíš neměl než měl (pár lidí to pořád chtělo, gympl nám to ne a ne zařídit, až když jsem byl ve čtvrťáku, tak sehnali jednoho faráře, mělo to být jednou týdně, ale často to nějak odpadlo, nezačlo to v září, ale až někdy v listopadu a pak zase jak byla maturita, tak to taky pořád odpadalo - prostě z latiny jsem uměl sotva pár slovíček). I kdyby tou latinou byl někdo úplně před LF nepoznamenaný, tak v pohodě (pokud nějak zvlášť od těch dob nepřitvrdili).

Další povinný jazyk - angličtina. Výuka taktéž v prvním ročníku, ale zkouška se mohla odložit i do druháku. Také 1x týdně. Předpokládalo se, že anglicky každý umí a že si rozšíří slovní zásobu o "medicínské výrazy" a možná, že si i trochu pocvičí angličtinu jako takovou. No, kdo angličtinou moc poznamenaný nebyl, tak to taky absolvoval v pohodě (v nejhorším dostal dvojku nebo trojku a co jde se dál - kvůli jazyku nikoho z fakulty vyhazovat nebudou).

Fakt ale je, že mi nepřišlo, že by ten rok mé angličtině něco dal. Spíš jsem viděl, že zapomínám. A za těch dalších pět let to bylo ještě markantnější...

No a pak jsme si ve druháku měli vybrat nějaký další jazyk. Němčina, francoužština, španělština. Možná ještě něco. Možná jsem měl zvolit třeba španělštinu a aspoň trochu si rozšířit obzory. Ale někdo mi řekl, že se nejede úplně od začátku, tak mi to přišlo jako blbý nápad, když jsem jí v životě neviděl a šel jsem na němčinu. Ta se určitě od začátku nejela. Ale jen jsem si potvrdil, jak jsem v ní blbý. :-) Asi díky negativistickému přístupu, co jsem získal na gymplu, jsem celé ty 4 roky z gymplu zapoměl. Ten rok na LF tomu taky nijak zvlášť nepomohl. Na zkoušku jsem šel navíc až v páťáku (dřív nějak nebyl čas - a až do páťáku ta zkouška šla odložit).

Moje hodnocení je tedy takové, že výuka jazyků je na 2. LF (ale co jsem slyšel, tak i na jiných LF) celkem k ničemu. Ale je to zadarmo, tak tím snad nic neztratíte. I když spoustě lidí (nejen mě) přišlo, že jejich jazykové znalosti za těch 6 let šly dost dolů. Asi jediné, čím to můžete trochu zvrátit, je třeba nějaká stáž někde v cizině...

A teď posledních pár let pokud vím, tak je povinně jen ta latina a jeden další jazyk, ne dva, jako dřív...

No, co se jazyků týče, fungovalo to tento rok tak, že se na začátku napsal test, a kdo byl pod cca 100 bodů, tan měl anglinu povinnou, jednou týdně. ostatní dostali do indexu ůZápočet splněn testem" a do konce prváku se nemuseli na jazyk albionu ani podívat. To ale většině stejně moc dlouho nevydrželo, protože většina inteligentní studijní literatury je psaná právě tímto jazykem - na druhou stranu, odborná angličtina je něco trošku jiného než G. Eliot v originále...

Jirka: 100 bodu z kolika?

No možná to bylo devadesát, už si tak přesně nevzpomínám. Horní hranice byla snad 150. ale ten test nebyl nijak hroznej, dvě třetiny až tři čtvrtiny ho napsaly.

Nové vedení fakulty prý hodlá výuku jazyků do budoucna omezit.Alspoň takovou informaci jsem zaslechl na ústavu jazyků.Nevím,jestli je to už nějak oficiální a jestli to bude platit(tak prosím tuhle informaci podle toho berte:)Ale nějaký zvěsti tam kolují.Takže kdo ví,jak to budete mít...

jojo, o angličitinu se nikdo bát nemusí, mais les amis de republique francaise auront un petit probléme.

Co jsi tim chtel rict? Ze se nemam hlasit na francouzstinu? :-)

Tak nějak. I když ono by to už vlastně ani nemělo jít.

napadlo mě - má 2.LF i nějaké oficiální, případně další neoficiální diskuzní fórum?

jak je to s tou francouzstinou? ja bych ji taky mozna chtel...

Měla bych ještě jednu otázku k výuce TV - někde na netu jsem četla, že prý v prváku musí všichni splnit nějaký limit v plavání..co je na tom pravdy?

francouzština i němčina by se měly zrušit a jejich výuka by byla studentům poskytována jen jako osobní placený kurz, projevili-li by o to zájem. Tak nějak myslím znělo usnesení děkana a spol. nad tímto problémem.

Plavání bohužel zrušeno nebude, ale je to vcelku jedno, neboť jediným výsledkem mého nezaplavání povinného limitu bylo doporučení, abych si plavání napsal.

A jeste jedna otazka ohledne TV.Jak je to s uvolnenim z vyuky TV? Jsou s tim nejake problemy?

Tak to nevím

Tak to nevím

Ahoj ! Mám takový malý dotaz. Pro rezervaci ubytování na koleji jde použít jenom "mašinka", jako elektronický rezervační systém, nebo je i nějaká jiná cesta ? Mějte se skvěle

a nevadilo by, pokud by sis plavání i přes doporučení nezapsal, protože bys, dejme tomu, toužil po fotbale?

Prvnimu zajemci venuji modelove otazky k prijimackam na lf2. K vyzvednuti v rijnu v motole. Odpovezte mi na mail a i rovnou sem, aby se neozyvali dalsi ;-)

Ad diskusní fórum: Oficiální asi těžko, o jiných neoficiálních nevím... Jinak existuje v Motole e-mailová diskusní konference, ale tam je celkem minimální provoz a ani bych vám nedoporučoval řešit v ní nějaké blbiny, protože je tam přihlášena půlka Motola, často dost vytížení lidé - takže plky si radši nechte sem. :-)

Ad tělocvik - k osvobození asi bude potřeba doporučení od lékaře - a nejsem si tím jistý, jak je to teď, ale kdysi to snad zpřísnili tak, že to doporučení muselo být od lékaře ze Studentského zdravotního ústavu ve Spálené (pokud stačilo od jakéhokoliv lékaře, asi to bylo příliš easy). Ale tělocviku se fakt nebojte, je to aspoň nějaký pohyb dalších svalových skupin při té neustálé tvorbě mozolů na musculus gluteus maximus (překlad pro ty, co ještě nerozumí: prostě mozoly na pr...i :-).

A limity na plavání jsou opravdu čistě formální záležitostí, buď to zaplavete v limitu, nebo ne. To doporučení možná ani závazné nebude a i kdyby, tak vám do plavání doporučí tak možná na semestr, na dva, ale ne na celé 3 roky...

A na ten limit se plave po návratu z Dobronic. A určitě to není podmínka zápisu do prváku, ani podmínka jeho úspěšného absolvování... Takže asi tak...

Ad rezervace ubytovani skrz Masinku: fakt to uz jinak nez Masinkou nejde. Ta aplikace uz udelala vsecky chyby co udelat mohla, takze se to hodi pomalu a peclive vyplnit a pak uz to nechat konovi a brat to jako zdroj prijemneho vzruseni kam te soupne..

Hele k čemu byly ty fotky co se hromadně vybíraly u zápisu? Myslel jsem, že na studentské průkazy, ale po tom co čtu stránky cuni.cz/prukazy mi to tak nepřipadá...

Nevite někdo jestli jsou v anglické literatuře ,,mast cells" bunky DNES?Díky

Mast cells? To jsou snad mastocyty, žírné buňky. Ale uvažovat o tom, jestli jsou sočástí difúzního neuroendokrinního systému, to mě nikdy nenapadlo. :-)

Ad fotky - už před lety měl člověk k zápisu do prváku přinést fotky dvě. Jedna se nalepila do indexu a ta druhá se dávala do složky, kterou má každý student na studijním oddělení. To kdyby vás třeba někdo unesl a nebyla žádná fotka, která by se dala použít pro pátrání, tak by něco měla aspoň fakulta. :-)

Jinak ty nové průkazy z fotkou se dělají teprve asi 2 roky, a dvě fotky se na zápis nosily dávno předtím. Na průkazy si vás budou fotit digitálně přímo při výrobě těch průkazů a fotka je pak na nich natištěná. Kdy přesně a jak se průkazy budou vyrábět, to nevím, ale určitě se to zavčas dozvíte. Nám je zaváděli v průběhu roku a museli jsme kvůli tomu do speciálního výdejního centra, které tehdy bylo jen na Hostivaři. A to bylo pro všechny studenty UK. Tehdy říkali něco v tom smyslu, že centra budou nakonec asi 3 a snad i na dostupnějších místech (ale dalo se to třeba spojit s cestou na tělocvik).

Jo presne tak.na normalni studentskej prukaz nebo na ten s licenci isic se foti digitalem primo ve vydejnim centru.jinak info na www.cuni.cz/prukazy

Jeden mozna lehce dementni dotaz (ale treba si nekdo vzpomene) - chtel jsem se jen tak trosku podivat na zaklady latiny a vsimnul jsem si ze ve studijnich materialech se u deklinaci uvazuji jen 4 pady (nom gen ak abl) kdyzto v nekterych ucebnicich plnych 6. co me tedy od rijna opravdu ceka a co se zkousi?:))4 nebo 6?

A v jakých studijních materiálech? Je fakt, že pro medicínu (zvlášť třeba pro patologii) jsou důležité především vazby s akuzativem a genitivem. Co bude chtít konkrétní vyučující latiny, toť otázka, ale především - není na to trochu brzo? Však ono od září do června (nebo kdy budou zkušení termíny) je myslím docela dlouhá doba na to, aby člověku řekli, CO po něm budou chtít u zkoušky... :-)

Mast cells rozhodně nejsou součástí difůzního neuroendokrinního systému, ani v literatuře české, ani v literatuře anglické. DNES buňky většinou pocházejí z crista neuralis, zatímco mast cells se vyvíjejí z prekurzorových buněk myeloidní řady v kostní dřeni a do tkání migrují následně.

JE TO PRAVDA??? z http://lf1.xhosting.cz/forum/viewtopic.php?t=154

No tehdy se na 2.LF chlubili, že je tam základem výuky praxe + rodinný typ fakulty (že jsou nejmenší LF) a podobný věci. Zas tolik mi tam ta praxe předtim nepřišla (asi že první co jsme povinně museli, byla půlroční ošetřovatelská praxe každý týden na LDN - dost otřesnej zážitek pro prváka hned na začátku studia) (ale zase tři propedeutiky ve třeťáku (I,CH,P) byla dobrá věc - proč na 1.LF chybí děti??), ale teď po pár letech to je myslim úplně stejný jako kdekoliv jinde (možná i horší). Berou poslední dobou co nejvíc lidí ta malá fakulta "unese" (taky jsou tam problémy se někam vejít), praxe víc než my taky moc nemají (naopak si vyšší ročníky stěžujou, že mají praxe moc málo!) a nějaký ty rozvrhy taky mají občas divný (zrušení chirurgický propedeutiky, patologie a farmakologie společně ve třeťáku, histola co byla tehdy v zimě ve druháku je společně s anatomií v prváku, takže výsledek - druhák a čtvrťák jsou příšerně nevyvážený (lehký) oproti prváku a třeťáku). Nevim co říkají teď před, při a po přijímačkách, každopádně "nejlepší" fakulta, to bych tak jistě už netvrdil

to Jitka: Brat jedno subjektivne zamereny hodnoceni jako relevantni mi neprijde moc od veci.

Jitka: Nemám teď čas číst to tam celé, ale z toho, co si napsala sem... Já tu LDNku považoval docela za výhodu, člověk aspoň hned na začátku pozná, do čeho jde. A i když pak ve své praxi nemocným zadky utírat nebudou muset, naučí je to aspoň vážit si práce sester a dalšího ošetřovatelského personálu.

Jinak pokud vím, tak poslední asi 4 roky ošetřovatelství neprobíhá jen jeden semestr, ale snad v celém prváku (ne-li i ve druháku) a nechodí se jen na LDN, ale po všech možných odděleních. Tohle na 1. LF určitě nemají, to leda snad na 3. LF...

Ad propedeutika - my jsme zrovna měli všechny tři propedeutiky, tedy i chirurgickou. Před námi se chirurgická propedeutika brala v rámci chirurgie až ve čtvrťáku. Pak se tím asi chirurgové nechtěli zdržovat, tak že se to zvládne v rámci propedeutiky (asi takový experiment). Jenže to se zase asi zjistilo, že toho učiva v rámci chirurgické propedeutiky zase tak moc není, takže si některé kruhy stěžovali, že to stojí za houby, protože dotyční chirurgové neví, co s nimi, co je mají učit...

Takže se chirurgická část klinické propedeutiky zase zrušila. Může vám to přijít jako "experimentování na studentech", ale často je to o tom, že si podobné změny (jako třeba s tou farmakologií, histologií) žádají sami studenti, prostřednictvím akademického senátu. Třeba ta histologie - posuňte histologii, je moc těžká. (My ji zrovna měli posunutou, celkem mi to vyhovovalo.) Pak zase někdo jiný si začne stěžovat: Zkouška z histologie nemůže být po zimním semestru, to je krátké zkouškové a je toho moc. Tak se to zase posunulo do prváku. Občas to vypadá, že studenti sami neví, co chtějí. :-)

Co se týče počtu přijímaných studentů - ano, od dob, kdy jsem nastoupil já se počet zvedal, ale teď to šlo opět zase dolů a nový děkan je v tomhle také myslím docela pevně rozhodnutý. Letos je prostě limit 150 lidí, to je ještě méně, než před 7 lety...

Takže - abych to nějak uzavřel - nemá asi cenu zjišťovat, která fakulta je nejlepší, protože je to dost subjektivní. Pro každého bude nejlepší nějaká jiná fakulta. Pro mě třeba to byla právě 2. LF a asi nejsem sám. Pokud si někdo chce jít na 1. LF, nikdo mu nebude bránit (jestli pořád někdo slyší na ty slova jako "prestiž" a "tradici" - tak je akorát vidět, že o historii výuky lékařských věd moc neví, a to o těch kapacitách - si myslíte, že na 2. LF a 3. LF žádné "kapacity" nejsou?). Já (a několik dalších) tady jen odpovídalo na otázky, co se nám na našich fakultách líbilo, takže finální rozhodnutí ať si každý udělá sám... :-)

ahoj, na jednom foru jsem četla, že plzeňká fakulta ještě po zapisu volala lidem těsně pod čarou a nabidla jim misto, nevite, jestli dvojka tohle dělá taky_?popř. myslíte si, že to bude dělat i letos, s novým děkanem? žádost o přezkumné řízení podávat nechci, protože nevim, co bych měla "napadnout". leda tak komisi, ale to by mi stejně nikdo neuznal:-) diky

Už se to tu také psalo víckrát, pokud jsi těsně pod čarou, tak odvolání podej tako jako tak, tím nic ztrati nemusíš. Na "co" se odvoláváš není důležité, důležité je, že se odvoláváš a když se místa uvolní...

Jinak kontaktovat lidi pod čarou fakulta možná může, ale to asi nebude záležet ani tak na děkanovi, ale spíš na tom, kolik jich na ten zápis nepřišlo. :-) Děkan prostě určil, že se přijme 150 lidí. Jestli jich k zápisu dorazilo jen 120 (myšleno tedy celkem k prvnímu i náhradnímu termínu zápisu), tak je dost pravděpodobné, že těch dalších 30 lidí kontaktovat budou...

Plzen je prej lehci.Alespon v tech teoretickych predmetech.Pokud chces ale delat pediatrii,tak je Motol lepsi

nene, pediatrii 100% dělat nechci... jenže se bojím, že v plzni se bude víc vyhazovat.. přijali totiž určitě víc studentů. kolik vás přišlo na zápis, nevíš?

Vyhazovani kvuli kapacite bych se bal jedine na 1.LF. Tam je to na dennim poradku

Já myslím, že Motol je dobrá volba i když člověk nechce dělat zrovna pediatrii. :-) Ale je to na každém z vás, jak se rozhodnete...

->Janina: Bude nas urcite do 150. Dekan rikal, ze nechce riskovat, ze by nas bylo vic, takze dobirali relativne malo lidi.

Chtěla bych se zeptat, jaký je průměrný plat lékaře po škole ve státní nemocnici? Sice jsem našla na naetu nějaké tabulky, ale vůbec se v tom nevyznám:-/