Rok 2006 - duben

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Nevite nahodou,jaka je skutecne pravda ohledne tvoreni vodikovych mustku atomem chloru??Ja mam pocit,ze atom chloru vodikove mustky s H nevytvari,jelikoz rozdil elektronegativit je jen 0,6.Jenze v otazkach na 2.LF je odpoved,ze vytvari a v otazkach na 1.LF,ze nevytvari,takze mi to trosku popletlo hlavu:-))Diky za odpoved

Google rika tohle: "Vodíkové můstky jsou síly, jimiž nejčastěji kyslík, méně síra, dusík a chlor přitahují vodík vázaný v jiné sloučenině nebo na jiném místě téže sloučeniny." Ale je to jediny odkaz, kde se o chloru v tehle souvislosti mluvi, co jsem nasel.

Dik.No co ja vim,tak vodikove mustky dela jen dusik,fluor a kyslik.Ale muzu se mylit.A trochu me stve,ze v tech modelovych otazkach se to lisi.Asi bude nejlepsi si pamatovat,ze v Motole se chlor s vodikem maji radi,ale na albertove se k sobe moc nemaj:-))

ahoj, nevíte někdo, proč krátkozraký člověk ve vodě nepotřebuje brejle?

Protoze index lomu vody je vetsi nez vzduchu,tak je opticka mohutnost lidske cocky ve vode nizsi.A kratkozrakost je projevem prilisne opticke mohutnosti lidske cocky,tudiz ve vode se obejde bez tech rozptylek.Doufam,ze je to alespon trosku k pochopeni:-))

jak souvisí optická mohutnost s indexem lomu?

To mas v tom vzorecku na optickou mohutnost..je tam ta cast n2/n1 - n1 je to okolni prostredi,kdyz je to vzduch,tak je to 1 a ve vode je vetsi a tudiz cely zlomek ma mensi hodnotu a pak i ta mohutnost je mensi..

Jinak ten vzorecek je: opticka mohutnost=1/f=(n2/n1 - 1)(1/r1 + 1/r2)

Vy mladí na to jdete moc složitě. :-) Krátkozraký člověk ve vodě nepotřebuje brýle, protože vidí stejně prd, podobně jako člověk bez myopie. Zvláště v našich rybnících a řekách. :o)

:-))))

Taková odpověď by měla být vždycky za e). Vyřešila by spoustu problémů :)

Nevite,jestli se v testu z biologie u prijimacek casto vyskytujou ty otazky z evoluce??

Ahoj, mám prosbičku..neznáte prosííím někdo nějakou net stránku, kde by bylo nějak hezky popsané PTCA? Potřebovala bych, ale aby to bylo psané jako pro studenty ve zdravotnictví a ne pro laiky (pacienty), těch jsem našla spoustu. Děkuji moc předem..hezký den!

Re:

Mluvila jsem ted nedavno s clovekem, ktery se hlasil minuly rok na medicinu a prosel druhym kolem - ustnim pohovorem. Pry se ho ptali na takove veci jako kolik ma motolska nemocnice oddeleni, kolik ma jejich budova pater a tak !!...copak se ptaji i na tohle??..jestli jo, tak to teda abych se naucila nazpamet kolik ma Motol zamestnancu, jake maji prumerne platy, kolik jim tam projde pacientu a tak...:-)))) prijde mi to mirne crazy...

Nevymýšlel si ten člověk trochu? Pokud by na tom trval, tak by mě fakt zajímalo, koho měl v té komisi. A to by se dalo zjistit...

Zrovna kolik má Motol oddělení nevím ani já, i když už jsem v Motole sedmým rokem a dost těch oddělení jsem sám prošel. V Motole je spousta klinik, některé z nich mají několik oddělení - ale sčítat to zrovna na oddělení? Já ani nevím, kolik je těch klinik. Asi bych jich většinu vyjmenoval, ale nikdy mě nenapadlo to počítat...

Fakt se mi to nějak nezdá... Pokud by si při tom pohovoru o tom povídali, budiž, to spíš někdo z té komise může přihodit jako zajímavost, ale ptát se na to uchazečů o studium a chtít po nich odpověď, to se mi fakt nechce věřit. Když někdo chce studovat v Motole, něco by si o něm předem zjistit mohl, ale zrovna tohle...

Taky jsem slysel,ze jsou u tech pohovoru nekteri kantori dost neprijemni a maji docela drsny otazky:((

No, spíš než kantoři to asi někdy budou doktoři. :-) Pokud někdo takové zkušenosti budete mít, klidně je sem pište... Pokud možno co nejkonkrétněji - může to pak pomoci těm, co je přijímačky teprve čekají, ale stejně tak se to třeba může donést i na patřičná místa - a lidé, kteří jsou pak za přijímačky zodpovědní, třeba pak členům komisí můžou vydat nějaká doporučení, na co by se radši ptát neměli (pokud to bude fakt nesmysl).

Dal bych si ale také docela pozor na určitou subjektivitu lidí, od kterých tyhle stížnosti slyšíte. Už jsem byl totiž příliš často třeba pak i u zkoušek svědkem toho, že někteří lidé jsou úplně tupí, nevědí základní věci, ti co je zkouší jim dávají snad deset záchraných otázek, fakt bazál - prostě za každou cenu se jim to snaží nějak dát - ale kde nic není, ani smrt nebere. A tenhle člověk pak vyleze ven, vrhne se na něj houf zvědavých spolužáků: "Tak co, jak si dopad?" "No svině je to, celou dobu jsem všechno věděl, ale pak se mě zeptal na takovou hovadinu, v knížkách to ani není..." "No jo, to je ale fakt parchant..."

A takovéhle věci jsem viděl z obou stran - byl jsem třeba zrovna na přípravě, když někoho takového zkoušeli - a pak jsem následně viděl, jakého ze sebe dělá hrdinu mezi spolužáky.

Docela barvitě si dovedu představit, co asi povídala o svém vystoupení ta jedna slečna, kterou si pamatuji ze svých přijímaček (a párkrát jsem to už v rozhovorech s lidmi, co se ptali, co je vůbec na tom pohovoru čeká, zmínil - a nejspíš i tady v této diskusi), která nevěděla, co je eutanázie...

To snad ví každý člověk, který se aspoň trochu zajímá o to, co se děje kolem něj a nebo aspoň o to, co chce jednou dělat. Ale oni tam na ní určitě byli děsně hnusní, chtěli po ní věci, které nemůže vědět ani vystudovaný doktor, etc.

Takže berte všechno s rezervou. Fakt je, že na přijímaček vás chodí čím dál tím víc. Zorganizovat pohovory pro několik set studentů je docela náročné, každoročně se na tom pak podílí spousta lidí jako členové komisí. Často to jsou profesoři nebo docenti z fakulty, odborní asistenti, lékaři... Většina z nich má dost své jiné práce, někteří můžou být trochu unavení - takže nelze vyloučit, že tu a tam třeba nenarazíte na nějakého nevyspalého doktora po dvou nočních službách, který zrovna moc příjemný nebude - ale od toho jsou to snad komise - mělo by jich tam sedět víc, takže případné excesy nějakého takového jedince by měli kompenzovat další dva, kteří by v té komisi měli sedět.

Já už jsem si 2. LF prošel a troufám si tvrdit, že jsem při tom poznal většinu vyučujících - a myslím, že těch opravdu nepříjemných, je na naší fakultě minimum. A i oni jsou většinou spravedliví. Takže i když vám někdo nebude třeba nějak zvlášť sympatický, nevyhodí vás jen tak. Vyhazovat snad nechce nikdo. Vyhazuje se až když to jinak nejde. No a u přijímacího pohovoru by to mělo být podobné... Tam vás navíc nevyhodí, tam dostanete buď víc, nebo míň bodů. A není to jen o nějakých znalostech. Ale když něco nevíte, tak třeba jak z toho dovedete vybruslit, nebo odpověď sami vymyslet. :o)

Ja to nemuzu tolik posuzovat,protoze vsechno vim jen zprostredkovane.Ale jeden muj kamarad ted studuje bez vetsich problemu 1.LF,velice chytrej,ale u pohovoru na 2.LF mu dali jen 63 bodu.A musim rict,ze ve svem okoli neznam moc inteligentnejsich lidi nez je on.Ze by neznal pojmy eutanazie ci neco podobneho,to naprosto vylucuji.A take vim o jedne holcine,ktera si vytahla urazy deti a chteli po ni dokonce presne statistiky,co se tyce tech urazu.Opet to vim jen zprostredkovane,ale zase je to osoba,ktere docela duveruji.Ted studuje se mnou Prirodovedeckou fakultu.Ale je to spise o stesti a s nejvetsi pravdepodobnosti jsou ty komise spravedlive.Ale i tak by se melo co nejvice predchazet moznym subjektivnim znevazeni vysledku.Doufam,ze to letos bude co nejvice spravedlive pro vsechny zucastnene!O tom by preci jenom prijimaci zkousky mely byt.A ne o tom,zda-li je nekdo vyspaly ci nevyspaly.

Jak dlouho vlastně ten pohovor trvá a jakým způsobem probíhá? Zajímá mě hlavně, jestli se budou ptát nebo jestli mám sama mluvit. Třeba vést čtvrthodiny monolog o dětských úrazech není nic jednoduchého. Díky za odpověď

Ja si vytahla pred 6ti lety pojisteni ve zdravotnictvi a lekarskou komoru. A myslim ze o tom se mluvi hur nez o detskych urazech :))

To ja bych zas komoru a pojisteni bral vsema deseti!A nebo bych taky bral neco molekularne biologickyho jako klonovani atd..Uvidime,jak to dopadne:-))

Ondra:Já jsem si minulej rok vytáhl klonování a urazy dětí (když jsem ty otázky uviděl byl jsem v poho.Klonování jsem si přál.A o urazech dětí se dá povídat taky dobře.)Utonutí,popálení,autonehody atd.Je toho dost o čem se dá mluvit na toto téma.A k těm statistikám.Jediný na co se mě zetali bylo to , jaký asi jsou nejčastější urazy u dětí.

Jinak přeju hodně štěstí u přijmaček.

pro LifePLus: Diky,snazim se,tak snad to dopadne dobre.A jestli se muzu zeptat,kolik si mel bodu z toho pohovoru??Klonovani bych taky chtel,jako soucasnej studujici molekularni biolog bych mel o cem povidat:-))) Ale mam z toho vseho cim dal vetsi strach,nechci totiz skoncit na 1.LF.No uvidime jak to v cervnu dopadne

Můj názor je ten, že komise se při té čtvrthodince nesoustředí na to, co říkáte, ale hlavně jak to říkáte, jak se cítite a hodnotí i vaší schopnost prezentovat svoje názory (je tedy potřeba nějaké mít). Proto bych nižší bodové hodnocení i pohovoru neviděl jen z jednoho úhlu pohledu.

No, nevím jak teď, ale za nás snad bylo za pohovor buď celkově jen 30 bodů, nebo za každou z těch dvou otázek 30 bodů, takže celkem 60. Nebo taky možná celkově jen 40. Už si přesně nepamatuji. Kdybych měl tehdy 63, považoval bych to za nad očekávání dobrý výsledek. :-)

:-)) To verim,myslim,ze bys prekvapil i vsechny zkousejici:-) Ted je to mam pocit 100 bodu,coz mi prijde prilis vzhledem k tomu,ze to je ta nejsubjektivnejsi cast prijimaciho rizeni.Myslim,ze kdyby za to dali 50 bodu,tak by vsechno bylo o.k.. Ale takhle je to prilis na nalade zkousejicich i na vylosovane otazce.Ale na to ma asi kazdy nazor trosku jiny.

před dvouma rokama sem si vytáhl Klinický výzkum a Integraci postižených (nebo něco takového). Dostal jsem 95 bodů ze 100, takže si nemůžu moc stěžovat. A ani nebudu, myslim si totiž, že přesně tahle, sice subjektivní, část dává šanci například lidem, kteří přicházejí z horší školy (a tím pádem možná i s horšími znalostmi), ale mají zdravý rozum. Btw. když sem si to připravoval, matně si pamatuju na nějakou slečnu, která nedokázala říct smysluplnou větu, i když do druhého kola evidentně postoupit dokázala. Ona znalost přesných hodnot elektronegativit všech prvků taky neznamená všechno... :-)

No, co se tyce pohovoru - ono je to pro ne vyhodny v tom smyslu, ze se proti tomu neda odvolat. To jim dava moznost vybrat vetsi mnozstvi tech "chytrych" a pak si vybrat jen ty, co se jim libi a nikdo jim na to nemuze nic rict.

Souhlasím s názorem, že u toho pohovoru hodně záleží i na tom, jakým způsobem své myšlenky prezentujete. Já jsem si před šesti lety vytáhla Týrané dítě a Integraci duševně nemocných. S komisí jsem se pohádala, protože můj názor na věc byl diametrálně odlišný od názoru zkoušejícího. Odcházela jsem odtamtud strašně naštvaná a o předsedovi komise jsem si myslela samé nepěkné věci :-) A výsledek - dali mi plný počet bodů. Až s odstupem mi došlo, že jim zřejmě šlo o to mě vyprovokovat a pak sledovat, jestli si za svým názorem dokážu stát a uhájit si ho. Takže na znalostech opravdu zase tolik nezáleží. Ne, že by nebylo potřeba o daném tématu něco vědět, ale fakt si myslím, že tu jde spíš o to ukázat, zda kromě nabiflovaných informací o tématu taky uvažujete :-)

Mat: Děkuji, jen takový malý detail, jsou tyto stránky i v češtině (anglicky neumím ani píp)? Nějak jsem to tam nenašla..nejsem moc zdatná přes počítače, tak se omlouvám, že tak otravuju..

Ellis: Wikipedia má i českou variantu, ale je v ní daleko méně článků. Zrovna o angioplastice/PTCA tam ještě nikdo nic nenapsal. Ne že by se na internetu nenašlo nic v češtině (stačí jít na www.google.com a hned pod těmi tlačítky na vyhledání nastavit "stránky pouze v češtině"), ale psala si, že chceš něco aspoň trochu odbornějšího...

Český internet není tak velký, takže často když budeš chtít o něčem trochu odbornější informace, tak se bez nějakého dalšího jazyka neobejdeš. Ne že by neexistovaly odbornější texty o angioplastikách v češtině, ale s těmi si někdo dal práci a za tu chce taky zaplatit - tudíž je to v nějakých knížkách a ne na netu...

Na netu člověk dneska najde leccos, ale holt ne všechno v češtině. :-) Taky občas musím některé informace dolovat z němčiny, francouzštiny nebo italštiny, protože nejsou třeba ani v angličtině...

Ahoj, nevíte prosím někdo, jak se tyhle jmenujou latinsky?

ohybače, napřimovače hlavy

hluboké svaly krku-mají spojovat krční obratle s týlní kostí

zdvihač hlavy

řemenový sval

zevní dlouhý natahovač zápěstí

dlouhý sval dlaňový

zevní ohybač zápěstí

vnitřní natahovač/ohybač zápěstí

červovité svaly-mají být na dlani

val palcový, malíkový

Pokud davas prdnost rychlosti nad kvalitou: ;-)

zdvihač hlavy - m. sternocleidomastoideus

hluboke svaly krku -m.longus capitis,m.longus colli,m.intertransversarii anteriores cervicis,m.rectus capitis anterior,m.rectus capitis lateralis

zevni dlouhy nat. zap -m. extensor carpiradialis longus

dlouhy sval dlanovy - m. palmaris longus

zevni ohybac zapesti - flexor carpi radialis

vnitrni oh. zap -flexor carpi ulnaris

vnitrni nat. zap - extensor carpi ulnaris

cervovite sv - m. lumbricales

val palc - thenar

val malik - hypothenar

Zbytek nevim, pockej si na nejakeho medika

Nevzpomenete si nekdo, kdy tak asi chodi pozvanky k prijimackam? Dik!

Jo s tema pozvankama by me to taky zajimalo.Sice je to malo pravdepodobny,ale cloveku se porad v hlave honi co kdyby..

Ja je vyhlizim kazdy den. Nevim proc, je to jenom kus papiru... :)

Ja uz zacinam byt nervozni, ze jim ta moje prihlaska neprisla..nebo ze ji mam blbe vyplnenou...jo, zacina mi z toho hrabat;)

Sice jenom kus papiru.Ale na druhou stranu docela podstatnej kus papiru:-))

No kdyz jsme ho zatim nikdo nedostal, tak neni duvod byt nervozni, ne? :-)

No doufam:-)) Az prijde,jestli teda prijde,tak dam vedet:)

Každý, kdo někdy posílal přes dva tisíce dopisů, jistě ví, že to není žádná legrace :-)

Pokud si dobře pamatuju, tak mi přihláška došla zhruba měsíc před termínem. Ale taky už jsem z toho byla patřičně nervózní :-)) Klid, času je zatím dost. Je teprve polovina dubna :-)

Máte zájem zúčastnit se lékařského výzkumu s možností určitého výdělku? www.quinta.cz/dobrov.html

Máte zájem zúčastnit se lékařského výzkumu s možností určitého výdělku (4000-9000 Kč)? www.quinta.cz/dobrov.html

mně dneska přišla Plzeň, tak ostatní snad přijdou taky :)

Ahoj, myslíte, že se jde za necelé dva měsíce naučit na přijimačky na 2.LF ? jsem na gymplu,...

2Guru: nejspíš jo, já se ani specielně na přijímačky nepřipravoval (resp. trochu fyziku), maturoval jsem z chemie a biologie a stačilo mi to celkem s rezervou... Neříkám abyses neučil, ale zvládnout se to myslim dá.

to Adam: připravoval ses nějak speciálně na pohovor?

Já myslim, že neni moc jak se připravovat. Možná číst noviny, koukat na zprávy, sledovat co se děje okolo. Pak taky přemýšlet a umět svoje názory slušně prezentovat. To můžu říct teď. Před dvouma rokama sem neměl moc ponětí, co by tam mohlo být, nijak sem se nepřipravoval a bylo to v pohodě.