Rok 2006 - leden

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

to Gabule: troufam si tvrdit, ze na 90,3% se letos nic zasadniho s prijmackama delat nebude. Preci jen uz jsou relativne blizko, takze by se to asi ani nestihlo. A jiste tomu bude predchazet bourliva diskuze mozna i presahujici fakultni pudu :))

Souhlasím s Michalem, že

Souhlasím s Michalem, že na letošní přijímačky se už v tom asi nikdo šťourat nebude...

Jinak pokud to někdo ještě neví, tak celá tahle sranda s modelovými otázkami je kvůli podvodům, co se děly Právnické fakultě UK. Tam totiž někteří zainteresovaní prodávali otázky předem. No a aby se tomu zabránilo, nějaká chytrá hlava vymyslela, že aby měli všichni stejné podmínky, tak prostě dají otázky předem všem. A pro jistotu se to rozšířilo na celou UK (nebo aspoň skoro na celou). Jinak na 1. LF měli modelové otázky pro testování makaků už dávno před touto aférou v manufaktuře na JUDráky. :o)

Takze odpoved od pani Lupacove:

"Dobrý den,

přijímací testy z biologie, fyziky a chemie budou sestavovány z modelových otázek, které si může každý uchazeč zakoupit jako přípravu pro přijímací řízení. Tedy, v testu z biologie, fyziky, chemie se vychází pouze z těchto otázek."

Ahoj. Moc rád jsem si přečetl celou Vaší diskuzi, snad až rok zpátky, a našel jsem tady velkou spoustu informací, které se mi hodily. V letošním roce se také chystám na přijímací řízení a stejně jako všichni ostatní uchazeči jsem nervózní a mám strach z toho, co mě čeká. Získal jsem jednu informaci, která vás jistě zaujme a rozřeší leckterou polemiku, kterou jste tady rozvinuli. Nuže, odpověď proděkana Václava Peloucha na mojí otázku ohledně skladby přijímacího řízení zní: "Plati, ze otazky (fysika, chemie a biologie), ktere fakulta vydala vr. 2003 jsou v zasade otazkami pro prijimacky - nic netajime...." snad Vám to ušetří práci, stejně jako profesoru Pelouchovi. Samozřejmě jde o 2. lékařskou fakultu. Mějte se krásně a přeju nám všem štěstí !!

Oj oj oj kdybych si všiml, že už tady odpověď je, tak bych to nepsal :-) a já si myslel, kdovíjak nepomůžu :-)

Lepší dvakrát, než vůbec. :-) Aspoň to máme ze dvou zdrojů... Jestli to chce někdo dopsat do Wiki, tak klidně může. Jestli ne, tak to tam snad někdy během víkendu doplním sám...

Tak o tom nepochybuje snad nikdo :) do Wiki jsem se to pokusil dát, snad dobře.

Mohl by mi nekdo pls osvetlit jak funguje osmoticky tlak? K prijimackam mi sice staci vzorecek, jenze mu nerozumim a to me hnete.

Co zpusobuje koncentracni spad? Proc vzorec pro osmoticky tlak vypada jako rovnice idealniho plynu? Diky moc!

Jo jo, už jsem na to ve wiki koukal, díky. :-) Trošku jsem to tam ještě doupravil a taky něco dopsal. Samozřejmě kdokoliv bude mít další nápad na zlepšení, šup tam s ním. :-)

Ad osmotický tlak - vidíte, já už si zase ani nepamatuju, že je na to nějaký vzorec. :o) Ale pro velmi velmi zjednodušené pochopení osmotických jevů by mělo stačit vědět asi tolik (a ze zkušenosti ani to někteří lidé po gymplu nevědí) - takže pěkně polopaticky: mějme tzv. polopropustnou (semipermeabilní) membránu. Polopropustná je proto, protože molekuly rozpouštědla (třeba vody), které jsou maličké, přes ní pěkně prolezou. Molekuly toho, co je v ní rozpuštěné (co já vím, třeba nějaký cukr), jsou větší a přes membránu neprolezou. Dejme tomu, že máme nádobu, která bude takovou membránou rozdělena na dvě části. A do jedné části přihodíme nějaký ten cukr. Co se bude dít? Koncentrace toho cukru v obou částech (tedy před membránou i za ní) se budou snažit vyrovnat. Jenže cukr přes tu membránu nebude moci "prolézt". Jak jinak koncentrace vyrovnat? Snažit se v místě, kde ten cukr je, ředit roztok tak dlouo, dokud se koncentrace nesrovnají. A jak se bude ředit? Tím, že rozpouštědlo (voda), která membránou prolézt může, jí také prolézat bude. Takže pak v jedné polovině té nádoby (v té s tím cukrem) bude celkově více tekutiny. O kolik? To nám práve určujě osmotický tlak. Konkrétně tam ta voda bude proudit tak dlouho, dokud bude osmotický tlak větší než hydrostatický...

Tak. Snad jsem tu neplácal úplné blbosti a snad to bylo pochopitelné. :-) Kdyby to byla blbost, tak mi to někdo dejte vědět a já to odsud vymažu, ať nejsem za idiota. :o) A jestli je to dobré, tak bychom to možná taky mohli hodit do wiki. Ideálně k tomu ještě udělat nějaké obrázky. :-)

Blbost to neni, ale tohle samozrejme vim. Potiz je s vetou:

"Koncentrace toho cukru v obou částech (tedy před membránou i za ní) se budou snažit vyrovnat." Proc? Resp. jake sily nuti tu vodu redit cukr? Kdyz se nto zeptam chemika, tak mi rekne, ze chemicky potencial... samozrejme si najdu, ja je definovan... jenze ja tu definici nechapu (proste netusim proc to je zrovna tak a ne jinak)

ad ten vzorec: p=RTc (a jelikoz c=n/V je z toho stavova rovnice), treba se nekomu bude u prijimacek hodit.

Jo ten tlak je treba jeste prenasobit disociacnim koeficientem, samozrejme.

Ted jsem se koukal do wiky na ten potencial...tam je ta definice zatim nejrozumejsi. Jeste si to promyslim. Ale kdyby nekdo chytrejsi vedel, budu rad.

Takze si sypu popel na hlavu. Ve wikipedii to samozrejme je. ;-))

Ano, v té anglické určitě. :-) Do české jsem se nekoukal... Jestli někdo spáchá ještě něco v češtině, víte kam s tím. :-) Chemický potenciál? Já bych řekl osmotický nebo koncentrační gradient... :)

Koncentracni gradient = chemicky potencial vzhledem ke koncentraci (jestli jsem tu definici dobre pochopil) ;)