Rok 2006 - listopad

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Rad bych, aby studenti vyjadrili vetsinove svuj nazor na arogantni a naprosto nesmyslne jednani FN. Zitra bych rad sesbiral podpisy pod peitici od studentu prvniho rocniku.Ale chtelo by to, aby se pridali i studenti z vyssich rocniku. Abychom vyjadrili nesouhlas s jednanim FN a podporu dekanovi a vedeni fakulty. Timto tedy apeluji na studenty z vyssich rocniku, aby se do nasi petice pridali. Cim vic nas bude, tim silnejsi bude nas hlas. Kdyztak se ozvete na darrell@seznam.cz

ahoj, prosím vás, nemá niekto materiál na tému hernia, resp.inguinálna hernia??? Príp. odkúpim.... Dakujem!!!!

Teda, četli jste to prohlášení ředitele FN Motol? (www.lf2.cuni.cz) Jsou tam velmi pěkné pasáže, např. cituji: "Vedení FN Motol požaduje přestěhování knihovny ze stávajících prostor do pavilonu U s odůvodněním, že knihovna, byť je společným zařízením, je z více než 90% využívána studenty, nikoli zaměstnanci FN a že vedení FN Motol potřebuje do jejích stávajících prostor umístit nového náměstka s jeho aparátem." Chtěla bych vidět toho náměstka i s jeho aparátem:)

Mozna bys tedy mohl tu petici (nebo vice kopii) rozvesit po nastenkach a studenti se budou podepisovat, tim by odpadlo shaneni podpisu po rocnicich.

vila amalka: dobrej napad. Vytisknu to ve vice kopiich a dam na nastenky vsech rocniku.

Kdyby šlo jen o knihovnu... Pragmaticky vzato, kdyby se mělo něco šoupat, tak radši někam přesunu děkanát, tam jsem přeci jen asi nechodil tak často, jako do knihovny (obvykle jen někdy v období kolem zápisu). Ono s myšlenkou "fakultní nemocnice bez fakulty" se koketovalo už v minulosti. Ale za těch asi 7 let si nepamatuji, že by se to vyostřilo až takhle moc... Fakulta možná bude muset za některé prostory platit nájem, případně vypadnout. Také se možná budete moci rozloučit se stravováním studentů v Motole... A kdyby se to 2. LF náhodou nelíbilo, tak prý se mileráda do uvolněných pozic uvelebí 1. LF...

Je mi z toho smutno. :-(

prosím vás.na stránkách prvního ročníku se to celkem řeší a lidem to rozhodně lhostejné neni. S myšlenkou na petici nebo jakýkoliv jiný projev nesouhlasu jsem se zaobíral ale přijde mi že momentálně by to bylo dost zbrklé. Momentálně je na pořadu mimořádná schůze AS a pak se uvidí. Proč zbytečně plýtvat munici!?A v případě že by přituhlo, pak by to chtělo akci CELOSTUDENTSKOU protože věci jako sloučení s jinou fakultou/změna špitálu se týká myslím všech.samozřejmě rád uvítám vaše názory.

Vitek ma asi pravdu. Bude lepsi vyckat dalsim krokum a nehrotit situaci. Tudiz moje petice na zitrek odpada

Re:

Mám takové obavy, že z podobných akcí si někdo nemusí vůbec nic dělat. Příklad. Zrušíme stravování studentů v Motole. Zeptáme se studentů, jestli s tím souhlasí... He he a proč asi - copak by s tím souhlasili? To je jasné, že ne, takže se jich ani ptát nebudem. Takže jestli se někdo rozhodne, že studentům tuto možnost zruší, tak ho asi těžko názor studentů bude zajímat...

Mě spíš překvapuje, že by to stravování měla dotovat nemocnice, já měl za to, že to nějak dotuje fakulta (nebo přímo univerzita). Pokud tomu tak není, tak bych měl i pochopení, že se to nemocnici zase tak moc nelíbí...

Jinak co se týče té knihovny, tak tam mi to přijde jako hodně blbý nápad. Studenti tam jsou možná nejvíc vidět, ale zaměstnanci potřebují knihovnu taky. Když bude někde pryč, kdo tam bude chodit - zvlášť teď v zimě... :-(

to MaT: stravovani studentu v Motole dotuje nemocnice? To slysim poprvy. Mel jsem za to, ze fakulta. V tomto pripade bych samozrejme take chapal, ze tim neni nemocnice nadsena. To ale ovsem v zadnem pripade neomlouva ty dalsi ultimativni podminky, ktere si Ludvik kladl.

ne, stravovani v Motole dotuje ministerstvo skolstvi mladeze a telovychovy

No mě to bylo taky divné... Možná, že informovanost pana ředitele bude stejná, jako s tím označením studentů a stážistů visačkami s fotografií - to už taky přeci dávno existuje...

vila amalka: no, myslim, ze sa pozname, ale podla toho nicku fakt neviem...

to Calva: taky mam na tebe tip:)

to calva: ale jen od videni, osobne se asi nezname:)

Jedna historická pravda: Často se stává, že kdo chce vše nakonec nemá nic. A jak se říká historie se opakuje :o).

Ptejme se raději cui bono? Na první pohled to skoro vypadá jako Severní Korea, kde má Kim natolik silný pocit, že ho lidé ignorují, že kvůli tomu staví rakety země-země. Chce si L udělat místo pro nějaké další vyjednávání, vykonstruoval si záminky a nasadil cenu tak vysoko, aby se dala dosmlouvat někam, kam si přeje? Nezdá se. Jako by chtěl před účetní uzávěrkou vylepšit nějakým netušeným způsobem portfolio nemocnice, aneb platí ještě Rathovo „kdo bude nemocnici zadlužovat, tomu uřízneme mandáta“? Evidentní je, že to myslí vážně, protože jinak by neobcházel komplement nemocnice s lukrativními nabídkami do náruče baťušky Zimy. Takže 1.LF v tom asi také bude mít prsty, neboť L mi nepřijde příliš kompetentní na to, aby jen tak ze své kapsy nabízel fůzování fakultních pracovišť. Pravdou je také, že L stále nese, ať se to někomu líbí či ne, pečeť své strany a to mnohem více, než se může zdát. A nakolik ta je v tom zapletená můžeme jen hádat.

Každopádně o osudy nového náměstka bych se příliš neobával – bude-li totiž potřebovat pro svou kancelář rozlohu naší knihovny, můžeme mu bez obav vyvěstit jepičí život zakončený vítězoslavným infarktem, iktem a případně dalšími milými zpestřeními chronické obezity. Jen ať se pak modlí, aby ho měl vůbec kdo léčit.

Duvodu a vysvetleni muze byt hned nekolik. Presne jak zminil ortochromaticky erytroblast. Za nejmene pravdepodobne take vidim to, ze se L snazi nejprve predhodit neprijatelne podminky a pak se slavou o velkem kompromisu vlastne nahrabat vse co chtel. Nehlede na obrovskou velikost "aparatu" namestka. Zda se, ze svuj sexualni zivot namestek nema jednoduchy. Napada me take msta 1.LF. Jednak za to, ze jejich zelizko v ohni, prof. Svacina protrpel velky debakl pri volbe rektora. A vzhledem k jeho hystericke nasledne reakci se zda, ze svou prohru psychicky neustal. Vsak ono byt jen prednostou do konce zivota, to jest urcite nepekna budoucnost. Zvlast pro takove karieristy, jakym prof. Svacina dozajista je. Ci snad 1.LF vadi, ze jsme o tolik lepsi? Ze k nam chodi kvalitnejsi studenti? Tezko rict. A nebo je ta hra daleko dumyslnejsi. Z mist nam neznamych. Vsude se toci penize, moc a karierismus. Ale stejne si myslim, ze pan L je jen pouhou figurkou, bezpaternym pravnikem ve hre, ktera se diriguje z mist od Motola hodne vzdalenych.

Ja mam na situaci na fakulte tenhle nazor: Za poslednich 8 let v Cechach vladla CSSD, jejimz dobrym kamaradem je Mirek "eunuchoidni hlasek" Ludvik. Ale nyni, sice pomalu, ale jiste, se obraci politicke rozlozeni a hrozi, ze na ministerstvo prijde novy ministr, ktery uz nebude takovej kamarad, co hraje s jejich tymem hru "ja na brachu, bracha na me". A protoze na ministra zdravotnictvi je porad tlak kvuli penezum, tak bude chtit nejak verejnosti ukazat, ze s tim bude neco delat a tak udela audit hospodareni statnich nemocnic...a nejvic sezere ta nejvetsi...a v tuhle chvili se uz zidle pod Ludvikem setsakrametsky kejva, protoze "bracha" novyho ministra si samozrejme brousi zuby a aby si L zachranil kejhak, tak predlozi dukaz, jak se za posledni rok snazil usetrit, kde to slo, jak i s fakultou se snazil dohodnout, ale ze proste na nej byl moc velikej tlat a ty uspory nemohl delat tak veliky....a delal to z vlastni nezistny vule, protoze je kvalitni reditel a uz s vedenim nemocnice ma zkusenisti a tohle a tamhleto a preci neni potreba me nahrazovat... Ale stejne mu to bude prd platny a pude do kopru:-D

Nejsem zly clovek, ale panu L preju cestu do kopru z celeho elektricky aktivniho srdce!! Je jasne, ze pan L byl blizkym clovekem za ery socanskych ministru. Ovsem netusil jsem, ze muze dojit az takhle daleko. Za posledni mesice se ukazalo najevo, jak moralne poklesla socialni demokracie po tech 8 letech u moci. A dokud bude jejim clenem clovek jako pan L, tak je pro me stane nevolitelna. Tim ovsem nerikam, ze odska je lepsi. A prislovi na zaver : Casna kastrace nici charakter!!!

ahoj, studuji medicínu prvním rokem a chtěl bych si koupit lékařský slovník.....v úvahu připadají dva, Velký lékařský slovník od Maxdorfu a Lexicon medicum od Kábrta a Kábrta.....který z nich byste mi doporučili, popř. znáte nějaký lepší? podotýkam, že chci spíše klasický latinsko-český slovník, než výkladový slovník....díky

vila amalka: hmm..porad aspon cislo kruhu, budem hadat:)

ahoj, filipe, ak chceš klasický latinsko-český slovník, tak myslím, že Lexicon je vhodnejší, ale to je len môj subjektívny názor; inak, slovník od Maxdorfu je prístupný aj online na http://maxdorf.cz (to len keby sa to náhodou k Tebe ešte nejak nedostalo)

filip: Mám-li soudit z hlediska prodeje obou těch knih, tak medici v Praze si v drtivé většině případů berou Velký lékařský slovník od Maxdorfu. Lexicon medicum jsem párkrát prodal taky, ale myslím, že to bylo prakticky jen do Brna (a celkem asi 4-5 kousků, ve srovnání s nejméně 50 kusy, co jsem prodal Velkého lékařského slovníku). No ale je možné, že o tom Kábrtovi prostě akorát nevědí. :-) Je fakt, že jsem ho nijak podrobně (narozdíl od Velkého lékařského slovníku) neprohlížel. Ten Velký lékařský slovník si lidé docela pochvalují, prý třeba když se učí patologii a podobně. Já ho využíval také - právě v té online podobě. Bohužel pak nějak udělali omezení na asi 15 vyhledaných slov deně, čímž se užitná hodnota té online verze trochu snížila...

Nazdar lidi, chtel bych vas poprosit o jeden skromny dotaz. Pristi rok se chystam k prijimacim zkouskam na 2.LF a zajimalo by mne, jak je to s materialy ke zkouskam, zda jsou to jen proste otazky s odpovedmi nebo jestli se odpovedi musi samostatne dohledavat, coz je lehce na delsi dobu, popripade, zda existuje nejake reseni tohoto problemu. Dik moc za jakekoli rady. Mejte se, ahoj, Ondra.

v knížečce, co si můžeš koupit na děkanátu, jsou vzdadu ke všem otázkám odpovědi

Uz jsem tu jednou nabizel, ze svoji sadu otazek na prijimacky venuji... nikdo nemel zajem ;) K predani v Motole.

p.s. Je tam i reseni

myslim, ze boli v plane nejake zmeny ohladom otazok, ale mozno je to len zdanie; nevie o tom niekto viac?

No já bych modelovky zrušil nejradši úplně, biflovat se zpaměti nějaké stovky/tisíce otázek, o takové studenty mají zájem hlavně na 1. LF a měl jsem takový dojem, že názírání nového vedení naší fakulty na tuto problematiku koreluje s tím mým, tak se nechme překvapit, co se s přijímačkami bude dít. :-)

ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli náhodou někdo nechce prodat anatomický obrazový slovník od feneise. nikde už ho zdá se nemají a další vydání chystají na únor, to už ale asi nebude tak potřeba....

Tezko rici, zda-li se napriklad nevydaji otazky nove. Neco v tom smyslu jsem se docetl ze zapisu zasedani kolegia. Ale kazdopadne modelove otazky loni byly a letos snad take budou vybornou pomuckou ke zvladnuti prijimaciho rizeni.

myslim, ze uzitecne budou porad... zas tak moc zmenit to nejde

dekan ma v planu to zmenit (obmenit aspon 1/3 otazek)... ale to musi byt schvaleno rektoratem docela vcas... imho to uz nestihnou

to mat: imho to nebiflovani muze byt docela dobre zastoupeno v jinych castech prijimaciho rizeni a rekl bych, ze ty otazky testuji uzitecnou vec - je-li student schopen se neco nabiflovat (na lf uzitecna schopnost) a chce-li se nabiflovat neco konkretne pro lf2 (dukaz motivace)

Kdyby šlo jen o biflování, tak můžou jít zájemci studovat do Košic, tam je prý snad na každý předmět asi 5 tisíc otázek. :-)

Nevím no, možná, že na začátku studia vám to přijde, že medicína je hlavně o memorování. Ale to je jen ten začátek. Později je to víc o souvislostech - a pak lidi, co umí jen memorovat, můžou pohořet... Mě prostě přijímačky, kdy nikdo otázky předem neznal, přišli spravedlivější a s větší vypovídací hodnotou.

To, že jsou modelové otázky výbornou pomůckou ke studiu, to nepopírám. :-)

ad biflovani: myslim, ze biflovani je blbost, ve skole si ho este uzijete. A ty veci z gymplu, no nevim, pripada mi, ze sem se stejne vetsinu veci musel ucit znovu a jinak. Tedy jen at se zrusi jakykoliv modelovky, je to material pro papousky, ne pro myslici lidi.

Grigorij ma pravdu. Cele studium mediciny je prevazne o biflovani, sprtani a memorovani. Tudiz i takovato vec se timto zpusobem muze castecne otestovat

Nehlede na to, ze i letos se u prijimacek pomerne znacna cast otazek lisila od tech modelovych

Když se některé otázky lišily, tím lépe. Ideálně by žádná nebyla stejná - byly by to fakt jen "modelové" otázky... Pro inspiraci...

A s tím, že studium medicíny je jen o biflování bych si dovolil nesouhlasit. V prváku to lidi posuzují jen podle anatomie nebo histologie - ale to je jen začátek...

Jinak je fakt, že schopnost se takhle bez pochopení něco zpaměti nabiflovat se párkrát ještě hodila - na zápočtové/zkouškové testy na biofyziku, biochemii a fyziologii. :-)

Zdravim!Mel bych jeden dotazek!Jsem na gymplu ve ctvrtaku a chci to zkusit na medinu.Nemohli byste mi poradit nejake efektivni zpusoby jak se ucit,popr. jak rozvrhnout pripravu?Diky!Medicine zdar:)!!!

No doporucuju se podivat na modelove otazky. Mne osobne prijde naprosto zbytecny se ucit z biologie zoologii a botaniku. Je tam na to malo otazek vzhledem k casu, ktery uceni techto "nesmyslu" stoji. Ale dulezite je nepodcenit fyziku. Na te se vetsinou lame chleba. Nejde o to spocitat slozite priklady. Ale chapat zakladni souvislosti a umet si odvodit vzorecky..

Tak to se na ni muj chleba asi zlomil ;)

Doporucuji nepodcenit nic... ale jinak uceni z modelovek zcelpodporuji!

hlavne zacit vcas...a ne az po mature...

To Majk: Tak kdyz se budes ucit na maturu bio a chem, tak by to melo stacit...(pokud budes maturovat z klasickyho dvojboje:) bio a chem) Po mature se doucis fyziku a nemel by to byt takovy problem. Samozrejme modelovejma otazkama muzes nahnat spoustu bodu...urcite se vyplati si je aspon jednou projit...pak te tam nic moc neprekvapi. Ale mluvim z vlastni zkusenosti, takze to neber jako universum.

Ja osobne doporucuju maturitu z fy a ch. To je pro prijimacky na medicinu nejlepsi kombinace

já taky nevim, kde se vzala ta mylná představa, že pro ty, kteří chtějí jít na medicínu je ideální kombinace bi - che. mam pocit, že ze středoškolský bi se hidí maximálně tak genetika, ale ta se bere ve čtvrtáku, takže z ní snad něco v hlavě zůstane, ale učit se ty příšerný systémy rostlin a živočichů (snad leda jako budoucí trénink pro memorování telefonních seznamů - ale je zbytečný si tim zaplnovat hlavu už na sš), chemie se hodí - pokud byl člověk dobře připraven na maturitu, máv klidu přijímačky i biochemii v prváku. a rozhodně doporučuju maturovat z fyziky - ta se pak taky uplatní v biofyzice, fyziologii, ... ale zrovna fyzika v modelových testech je jen o tupém naučení vzorečků, na které mohly být u maturity tabulky a pak různý převody jednotek a to i starých - takže maturita z fyzoky se hrozně hodí, ale zrovna ne moc do testů. myslim, že pro přípravu na přijímačky stačí nepodcenit maturitu z ch a fy (bi nebo ev. ma)a pak si po maturitě projít 3 knížečky modelových otázek a mělo by to vyjít. je zbytečné utrácet za drahé přípravné kurzy, které jsou většinou jen ztráta času - myslim, že se kvalitněji připraví člověk sám. a na test všeobecných předpokladů se stejně nedá naučit (těžko se učí prostorová představivost, odečítání z grafů, ...)

Ahoj!Nemate nekdo nejakou osvedcenou metodu jak se ucit a zapamatovat si to?.Zajimalo by me jestli neznate nejake efektivni triky,jak na uceni vyzrat...Diky!

to Dhg: chce to nadhled, nemyslet si, ze si zapamatujes uplne vsechno, kdyz pojedes do nejmensi podrobnosti, budes mit sice pro ten okamzik pocit, ze k danemu tematu/otazce vis vsechno, ale az takhle nestudujes tech okruhu 200, tak zjistis, ze o prvni stovce stezi neco reknes. Utopis se v tom a zapadnou ti nejdulezitejsi souvislosti. Zkus si precist 2 stranky, zaklapni knihu a zkus si rict, co z toho vis, zkus si vybrat 5 nejdulezitejsich slov, ktere kapitolu charakterizuji, jake doplnujici otazky, ktere bys mohl dostat, te nepadaji? Kazdy chce na zacatku umet vsechno 100%, jenze u nekterych obsahlejsich predmetu to nelze a ani zkousejici netrvaji na kazdem detailu, jde jim o to, jestli danemu predmetu rozumis. Rekni si, ze se nejdriv vsechno naucis, tak, abys byl schopny smysluplne pohovorit o nejdulezitejsich vecech k danemu problemu a az tohle budes bezpecne umet, tak se doucis podrobnosti, uvidis, ze budes rad, kdyz zvladnes to prvni:-) Hlavne, hledej ve vsem logiku, jen malo predmetu je pouze memorovacich, vetsinou se da spousta veci odvodit, kdyz tomu spravne porozumis. Zadne jine triky necekej, je to holt drina a o zadnych zazracich nevim. Vim jen to, ze nezalezi na tom, jak dlouho nad tim sedis, ale jak efektivne se ucis. Dost lidi, co nad tim stravili nedprumerne casu nakonec neuspeli.

Hodne uspechu, kdyz vidim ve 167 prvaky, jde mi mraz(ina:-) po zadech a uz bych se zanic do prvaku nevratila:-)

Prváků je jen 148..

a neni 167 spis cislo busu kdyz je tam predlozka "ve"?:)

Tož Vítek má pravdu.

Přesně tak, 167 je číslo autobusové linky, která jezdí z Anděla (případně z Knížecí) nahoru do Motola. Já s ní jezdím už pár let, mediků v ní bývá opravdu dost a někdy je to dost dobře vidět/slyšet. Ale ve 174/180 shora to bývá podobné. Si aspoň dávejte bacha, koho v autobuse pomlouváte, oni ti vyučující taky musí něčím jezdit do práce a ani zdaleka ne všichni jezdí do Motola autem, takže abyste se pak nedivili... :o)