Rok 2006 - září

Původní diskuse ze stránek Medical Underground. Už pouze pro čtení, k dalšímu diskutování využijte nové diskusní fórum. :-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

to Mat: no kdyz to nevidis, tak je to mozna jen u me. Mam podtrhany vsechno, na co se da kliknout - napr. (hned na hlavni strance) - zde, studijni materialy, podle predmetu, soudni lekarstvi... vsechno. Jeste dneska rano jsem to tam nemela.

a na strance posledni zmeny mam podtrhana vsechna slova.

diky moc, uz to zmizelo:)

Ahojte,nevite,kdy se na telaku objevi rozvrhy? Slidim tam den co den a fuuurt nic:) A co treba rozvrh z praktickeho lekarstvi? Mejte se pekne!

telak tam ma pry byt posledni tyden v zari, ale zapisuje se stejne asi az od 2.10. a to prakticky bych taky rada vedela ...

Pruvodce do prvaku od pana Peliska:)

http://www.lf2.cuni.cz/Studium/pruvodce.htm

jinak doporucuju nastavit si zasilani aktualit ze stranek 2.lf na mail. zde

http://www.lf2.cuni.cz/Internet/listserv.htm#a

To se Michalovi docela povedlo... :-)

raining: V Dobronicích nám slibovali, že rozvrhy tělocviků budou na netu 25.9. Ale nevypadali moc přesvědčivě :-)

Ahojte , Chcela by som niekoho poprosit o radu, pretoze mam velku dilemu, som prijata v LF Hradec Kralove, ale aj na 1.LF v Praze, a naozaj neviem, co je lepsie a ako sa mam rozhodnut. Ako mesto jednoznacne Praha vyhrava...:-) Ale co sa tyka fakulty naozaj neviem. Nemam dostatok informacii o pripadnych rozdieloch medzi fakultami, tak by som chcela poprosit niekoho, kto ma prehlad, alebo skusenost s jednou z nich, ako by sas asi rozhodol? Dakujem

to luci: urcite zkus zalistovat v tehle diskusi do minulosti, je tam toho spousta.

Nebo se take mrkni na forum na www.studentin.cz... taky se to tam mockrat resilo, ale je to stejne neprehledne jako tady ;-)

Ja bych jednoznacne volil hradec, nebyt z Prahy...

Ja myslim, ze tve dilema je naprosto jednoznacne. Volil bych Hradec. 1.LF je oskliva, je tam strasna rivalita a prvni rok tam velmi vyhazuji. Skoro se mi chce rici, ze je to nejhorsi fakulta v Cechach..

Tak to rekni ;-)

Mezi Hradcem a 1.LF fakt neni co resit, jednoznacne Hradec. Pokud teda nejsi totalni vedator a karierista v jednom:)

Doplnim sunninga;).. A jeste silenec k tomu :)

jj:-) Vdaka za odpovede, necakala som, ze to bude take jednoznacne...:-) Viete, ked si pomyslim na ten spolocensky zivot...:-) Tiez to vnimam,ze je to asi viacej komornejsie a ludia sa viac poznaju v HK . Ale ako potom vyriesit ten studentsky zivot v Prahe.. .:-))) A mozno ked uz niekde studujes, tak sa prisposobis. Este raz diky a idem rozmyslat...hmmmmm tazkeee:-) Ale keby vas este nieco napadlo, tak sem s tym!:-))))) bye

No nevim. Pokud chces mit vedle sebe v rocniku dalsich 600 lidi, z nichz vis, ze pulka skonci.Pokud mas rada stare opslucharny a chces mit skolu rozstrkanou po cely Praze a neustale splhat, hlavne v lete, dlouhy albertovsky schody. Pokud chces sve klinicke predmety travit v "prekrasne" Vseobecne Fakultni Nemocnici, tak myslim, ze vyber je jednoznacny, 1.LF!!

Chtěla jsem se zeptat, co je to "kolokvium"? Je to totiž jedna z podmínek ke zkoušce z histologie, na stránkách ústavu je napsáno, že student musí mít minimálně jedno platné kolokvium, aby mohl být přupuštěn ke zkoušce.

Normálně to znamená nějaký rozhovor či rozmluvu. Nebo vědeckou disputaci. :-) Co přesně si pod tím představují na Ústavu histologie a embryologie, mi není úplně jasné. Tipoval bych, že každý musí mít za sebou aspoň jedno ústní vystoupení (přednesení nějakého referátu či tak). Jinak je ke zkoušce také třeba mít zápočet...

to Lucka: oni vám to vysvětlí, ale stručně, na histologii jsou přednášky, kde se probere nová látka a z té je potom na cvičeních zkoušení. praktika z histologie tedy probíhají jako zkoušení. na stránky ústavu vyvěsí témata na každé cvičení (asi 10) a z každého z nich pak jednoho člověka vyzkouší. někdy se může člověk přihlásit dobrovolně, jiný vyučující si sám vyvolává. hodnocení je +,0 a - a na konci semestru člověk musí být v plusu (mít alespon 1 plus)

Shagy: děkuju za vysvětlení, teď už to chápu:-)

ahoj,poraďte prosím jaký fonendoskop si mám koupit...(dvouhlavý,kardiologický,jak dlouhý...vůbec netuším) Děkuju

dobry kompromis mezi cenou a kvalitou je douchobotovy fonendoskop, myslim, ze ho prodavaji i v Motole ve zdravotnickych potrebach

chtela bych se zeptat, jestli ma smysl jit hned 1.den do knihovny...jestli mi vubec neco pujci na cely semestr a jestli tam nejsou treba jen 2ks.... Moc diky

Eva: pokud jdes do prváku a nemáš a nechceš si kupovat všechny knížky sama, smysl to určitě má. vloni půjčovali 1. 2 díly čiháka, histologický atlas, latinu a biofyziku (která je teda ponekud starší). já určitě nebyla mezi první 30 a všechno na mě vyšlo, takže tam spíš jdi hned ráno a určitě na tebe vyjde.

myslíte, že když se přijdu ubytovat na kolej o dva dny dřív, než je oficiální nástup, že mě nevyhodí??? mám i rezervovaný pokoj..

a ještě něco: do té knihovny mi stačí průkaz ISIC nebo si musím vyřizovat ještě nějakou další kartičku?? dík!

Shagy, ty už máš asi prvák za sebou, viď? Měla bych ještě dotaz (vim, že na tohle se ptá často kde kdo) - kolik lidí neudělalo prvák nebo opakuje a na jaký předměty se mám nejvíc soustředit a na co třeba v prváku chodit nemusim?? Třeba se mi moc nechce na večerní přednášku z humanitních základů lékařství, ale zas na druhou stranu nevim, jestli to neni důležitý...dík...začínám teď týden před nástupem do prváku mít trochu obavy ze všeho :-/

pozdravujem diskutujúcich:) rozmýšľam, kto je Vila Amalka a neviem...

nenajde se tu nějaký ten fyzioterapeut??? (viz. starší příspěvek v diskusi)

Lucka:ahoj,odpovim misto shagy,snad to nevadi (prvak uz mam taky par let za sebou:-) ).prednaska z humanitnich zakladu rozhodne nepatri v prvaku mezi stezejni (nota bene vecer, kdy ma clovek obvykle lepsi zabavu - treba anatomii :-) ).zajdi si na prvni z nich(tam te informuji o celem prubehu).dalsi prednasky muzes absolvovat spis ze zajmu (obcas se diskutuji zajimava temata k zamysleni,obcas nuda a sed), i kdyz je urcite dobre zajit alespon na jednu dalsi - po 1.semetru se k zapoctu odevzdava nejaka prace a obvykle je dobre vedet, co se na dane tema prednaselo (tedy pokud to stale tak je).

zdravím. mám dotaz ohledně výpujček v knihovně na 2.LF. V pátek je termín pro půjčování knih pro první ročník. četl jsem si nějaké podmínky a tam je řečeno, že potřebuju průkaz UK. Nejsem z prahy a tak si tento průkaz budu vyřizovat až tam přijedu. Tzn. že mi v knihovně v pátek nic nepůjčí?

Knihovna dřív měla skutečně vlastní kartičky, nejsem si tím úplně jistý, ale nejspíš nám je dávali právě ten první den. Asi před dvěma roky se ale tyhle kartičky likvidovali a od té doby se student prokazuje právě studentským průkazem. Proč jsem ale napsal tu první větu - jestli nám ty kartičky nevydali hned ten první den, tak je ještě chvíli vyráběli a znamenalo by to, že nám napoprvé některé ty knížky půjčili ještě bez kartiček - a tudíž by to možná i letos šlo vydat i těm, co si ještě nebyli pro studijní průkaz. :-) Ale berte to jako neověřenou informaci, jen můj dohad. :-)

I když i dnes to hádám je tak, že knihovna má v databázi stejně všechny studenty, takže by to teoreticky mohli půjčit proti jménu (které prokážete třeba občankou, nebo nějakým jiným průkazem s fotkou), osobně bych si radši nejprve vyřídil průkaz. :-)

K těm přednáškám - jasně, že některé jsou méně důležité (i celé předměty) než jiné. Ale víte co bych vám všem doporučoval? Choďte si aspoň ze začátku pěkně na všechno a udělejte si o tom vlastní obrázek. Každý má trošku jiný styl učení a zájmy. Někdo třeba z určitých přednášek vytěží hodně, někdo nic. Jak víte, že zrovna ten, koho se ptáte, má stejný styl učení, jako vy? (Tím nevylučuji, že na zbytečnosti některých přednášek se neshodnou skoro všichni... :-)

Už jsem bohužel zažil i takové lidi, kteří ještě než začli studovat, tak se začali pídit po tom, "kde, jak a co můžou o**cat", kam nemusí chodit, etc. Upřimně řečeno ve mně tento přístup vyvolává trochu rozpaky. Jestli šli na vysokou školu s tím, jak tam co nejvíc nechodit... Kdo ví, třeba zabírají místo někomu, kdo by o to měl větší zájem. A nebo ještě jinak - víte kolik stojí student na lékařské fakultě? Skoro 100 tisíc ročně. Možná, že kdyby si to všichni platili sami, jako školné, tak hned chodí na každou přednášku. :-)

No, konec moralizování. Některé přednášky byly opravdu jen zabitým časem. Ale prosím, buďte aspoň trochu zodpovědnými, udělejte si obrázek sami - a to tím, že tam třeba aspoň jednou půjdete (ale pozor, někdy to klame, první přednášku má někdo, kdo přednášet neumí a pak 10 přednášek má někdo jiný, to už je risk toho, když se někdo fláká :-), ne na základě toho, že se vám nějaký předmět zdá zbytečný podle názvu, nebo se vám nelíbí, že je v pátek odpoledne...

A ještě k té knihovně - pro Evu. Co myslíš tím prvním dnem? Jestli jdeš teď do prváku a chystáš se tam jít teď v pondělí, tak to fakt cenu nemá, to tě pošlou do háje. Jestli myslíš v pátek (tedy jako první den, kdy tam mají přijít prváci), tak to smysl má, viz výše. Aspoň něco takhle dostaneš (na celý semestr, s tím, že si to pak můžeš prodloužit i na další, takže to máš celý rok). No a co ne, to pak sháníš jinde... Jsou i tací, kteří asi mají dost peněz (nebo jejich rodiče :-) a už během léta si u mě objednají všechny možné knihy do prváku třeba za 8 tisíc... It's your choice...

Lucka: co tady píše MaT je určitě pravda, každý má jiný způsob učení a přednáčky mu něco dají nebo ne. opravdu doporučuju alespon první týdny chodit všude a udělat si pak vlastní náhled. kolik lidí bude opakovat opravdu nevím, ale myslím, že dost málo. jinak pokud chceš nějaké podrobnější info o prváku a napíšeš mi na sebe nějaký kontakt (nejlíp e-mail), můžu ti toho napsat víc

Shagy: Až budeš posílat Lucce to "podrobnější info o prváku", mohla bys mito, prosím, poslat taky? :) Děkuji ;)

No forum se docela rozjizdi :)) Tak doufam, ze nam za tyden zacne uspesny semestr!! A uzijte si poslednich 7 dni prazdnin!

ahoj. díky za užitečné informace, které jsou tady k nalezení. ještě by mě zajímalo, jestli neexistuje nějaká hromadná burza učebnic, kde by studenti z vyšších ročníků prodávali těm z nižších. opravdu se mi nechtějí kupovat nové, v knihovně půjčí jen krátkodobě.. taky nemám představu, jestli budu potřebovat všechny učebnice z povinné literatury. to se asi ukáže, že?

můžu taky poprosit o informace pro prváky? budu ráda.

dík

Ad knihy: Všechno ze seznamu doporučené literatury fakt potřeba není. To tu padlo už mnohokrát, když tak se podívejte i do wiki, část o doporučené literatuře. Burza - chystám se naprogramovat sem, jestli to stihnu do týdne, to nevím. :-) Každopádně sledujte nástěnky (platí pro všechny fakulty). Tam je vždy spousta inzerátů...

Skutečná burza (ne virtuální) - vloni se to na můj popud studentskému spolku 2. LF (Laterna medica) povedlo uspořádat, dokonce snad 2x. Zkusím zase trochu intervenovat. :-) Dělalo se to na Kajetánce, podle mě by to přímo v Motole bylo lepší, uvidíme. Každopádně s tím počítejte, až se všichni trochu usadí (škola, kolej, etc.), takže až tak 2-3 týdny po začátku výuku.

Ad info o prváku - jestli tam není nic tajného, nechcete to hodit na wiki? :-)

Chtěl bych se zeptat na tělocvik- máme mít 2 hodiny týdně (to je předpokládám 1,5 hodiny čistýho času). Většina sportů ale trvá jinou dobu- třeba jen 1 nebo 3/4 hodiny. To si jich mám teda zapsat víc aby součet dělal požadovanou dobu?

já jsem ještě nic nesepsala, ale když je o to takový zájem, pokusím se o nějaké objektivní shrnutí všech předmětů pro 1.semestr a ostatních info podle letošního roku a uvidím, co z toho vyleze, když to bude použitelné, pokusím se to dát do wiki ;)

Kuba: stačí jeden sport. Je jedno jak moc časově je dotovaný

Shagy, to bys byla moc hodná. Můj mail je lucyba@seznam.cz, jinak urcite by info o prváku pomohlo více lidem, takže dát to do wiki je super nápad!!

to calva: no ja jsem ja, to je jasny:) zname se?

Jasne!rozhodne info o prvaku poslete prinejhorsim MATovi at to vlozi do wiki:)predem dekuju:)

ahoj,

zajimalo by me, je v poslucharnach nekde moznost pripojeni na zasuvku, treba kvuli nb?

Zásuvky jsou, ale většinou si do nich zapojují vyučující počítače a projektory:) lze použít jedině těsně před přednáškou.

Mohl by mi někdo, prosím, objasnit, z čeho se píše ve druháku ta práce na zápočet z praktického lékařství? díky moc

jo, jeste bych rad vedel, jestli na prednasky/seminare se musi nosit i treba ucebnice anatomie, pripadne nejaka dalsi skripta, nebo staci jenom blok na poznamky?

stačí blok na poznámky - jen na anatomii se většinou všichni nosili čiháka nebo nějaký atlas, protože je dobrý se zároven dívat na obrázky a já jsem si třeba ani nepsala při anatomii poznámky do bloku, ale jen jsem si vpisovala poznámky, které říkal navíc přímo do učebnice

Na prednaskach muzes klidne i spat. To je jen tve rozhodnuti. Na seminarich vetsinou take staci jen papir a tuzka. Mozna nekdy je treba nejaka knizka "prekticka cviceni" atd..