Hodnoceni studia a problemove orientovana vyuka na 3. LF

Ahoj,

tento dotaz je urcen predevsim medikum na 3. LF.

Rozmyslim se mezi obecnou fyzikou a naslednym magisterskym oborem biofyzika na MatFyzu, kde je podle vseho vyuka na vysoke urovni, a medicinou na 3. LF, kde je pry zpusob vyuky mnohem provazanejsi a logicteji poskladany, nez na jinych lekarskych fakultach.

Chtela bych se zeptat, jestli:
a) ma vubec cenu si davat prihlasku na medicinu, kdyz o tom vubec premyslim. Nejsem zadny altruista a vylozene mne nepritahuje vidina toho, ze budu pomahat ostatnim, spis je to pro mne bonus. Co mne laka nejvice je kvalitni vzdelani, ktere mi umozni pochopit, jak veci funguji, urcitou moznost volby dalsiho zamereni, pripadne dalsiho studia na PhD. a zaroven mi da ruzne prakticke dovednosti, diky kterym bych byla schopna nekomu pomoct. Rekla bych, ze jsem hodne empaticka, jen mne moc netrapi cizi problemy, treba mi to prijde zajimave, ale ze bych z toho byla smutna, to ne.
b) by se dal zpusob vyuky predmetu na 3. LF prirovnat k prednasce "nanecisto" z biochemie na dni otevrenych dveri, ktera mne nadchla. Samozrejme vim, ze zalezi na vyucujicim, tak bych se chtela ujistit, jestli o to studium stojim. Jestli mi neco na skole opravdu vadilo, tak to bylo memorovani se zbytecnych informaci bez nejakych souvislosti. Stredni jsem delala v zahranici, i v biologii byl uplne jiny pristup. Vzdy byla na zacatku popsana nejaka situace a studenti museli nejprve definovat problem a nasledne navrhnout, jak by ho resili, jak by dokazali, ze ma neco souvislost s necim, a az potom byla "klasicka hodina" kde bylo shrnuti toho, co si studenti uz sami zjistili + neco navic. Takhle nejak si totiz predstavuji problemove-orientovanou vyuku, kterou ji jen tezce prdstavuji v Cesku. Jestli je to ale na 3. LF neco podobneho, tak bych studium mediciny dale zvazovala.
c) moje predstava o praci lekare neni nejak zcestna. Vylozene si uzivam analyzovani situace a reseni problemu, ale zaroven jsem na ruznych forech cetla, ze medicina je spis rutina, coz je zase neco, co mne dost desi a chci se tomu co nejvice vyhnout.

Kazdemu, kdo venuje cas memu dotazu a odpovi na nej predem dekuji!! ^o^

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

No když už se někdo takhle

No když už se někdo takhle rovnou zajímá o fyziku a biofyziku - tak jsem měl spolužáka, co současně s medicínou (ale na 2. LF) studoval právě i ten MatFyz. A vystudoval úspěšně obojí, dneska snad dělá nějaký výzkum kolem magnetické rezonance někde ve Francii...

Jako lékař by měl člověk trochu univerzálnější uplatnění, biofyzik už může být vázaný jen na nějaké větší nemocnice (třeba jen fakultní, resp. rovnou fakulty). Tzn. když člověk zjistí, že ho ty "biofyzikální věci" už tolik nebaví, vždycky se může vrátit k té "obyčejné" medicíně.

Práce lékaře nemusí být vždycky jen rutina. Hodně záleží na oboru a konkrétním pracovišti...