Latina

Nějakou náhodou jsem našla Vaše stránky. Jak jsem je tak celé prošla, tak vidím, že Vám sem momentálně nejvíce píšou zvědaví prváci. I já nebudu výjimkou. Mám neskutečný strach z latiny. Na gymnáziu jsem neměla možnost navštěvovat jakýkoliv seminář a doučování jsem nesehnala. Možná to jsou jen mé optimistické a nerealistické představy, ale ráda bych s tím alespoň něco přes prázdniny udělala. Můžete mi doporučit nějakou literaturu ? Já koukala na tu doporučenou a tam je toho hrozně moc - nevím, co vybrat.

Děkuji moc za odpověď, Andrea :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Re: andrea

Latiny se určitě bát nemusíš. Je naprosto zbytečný se ji učit dopředu, radši užívej volna :-) Učí se tady podel Kábrta, toho půjčujou v knihovně, ale latinu se dneska na gymplu už moc lidí neučí, u nás (z našeho kruhu) ji uměli tak 3 lidi a stejně jsou nejvíc důležitý slovíčka, který jsou převážně z lékařský terminologie, takže byly nový i pro ty, kteří se ji učili už dřív. Gramatika se sice taky bere, ale jen základy a ty se během roku naučíš i tak, latina fakt neni stěžejní ani eliminační předmět ...

Re: Latina

Jak už bylo napsáno, latina je na lékařských fakultách hlavně o odborné terminologii (takže se do toho trochu motá i řečtina), spíš než o nějaké gramatice. Navíc kde dnes na gymnáziích mají latinu - takže žádné obavy, latinou netknutých vás pak v ročníku myslím bude převaha. :-) Tím pádem nemá smysl kvůli tomu nějak plašit během léta (to ale platí i o ostatních předmětech, miluju ty, co se chlubí, jak ještě o prázdninách se budou učit třeba anatomii - bez nějakého výkladu JAK se to učit a případně také CO vlastně se přesně učit to je myslím také celkem k ničemu.

Ale co jsem ještě hlavně chtěl napsat - nenechte se zastrašit tím, že u každého předmětu je v doporučené literatuře uvedeno třeba 10 položek. To neznamená, že musíte všechny přečíst. To znamená spíš "alespoň něco z toho si sežeňte", v některých případech dokonce spíš i "sežeňte si cokoliv, kdybyste náhodou nevěděli co, tak jako inspiraci můžete vzít něco z tohoto seznamu".