Pár otázek z fyziologie

Dobrý den,
studuji bakalářské studium, obor všeobecná sestra a chci se zeptat, zda by jste mi mohli odpovědět na čtyři otázky, co jsem měla v testu fyziologie a nemohu odpovědi v knize nalézt.
1) kde je v srdci nejrychlejší přenos vzruchu a frekvence?
2) kde je největší objem krve? (srdce, vény, arterie, kapiláry)
3) kdy se uplatňují mezižeberní svaly
4) který srážecí faktor se nemusí aktivovat při krevním srážení? ("který jediný je volně v krvi aniž by se musel aktivovat")

Moc děkuju za odpověď, s pozdravem, Fialová Jana

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Re: Pár otázek z fyziologie

A v jaké knize konkrétně? V učebnicích fyziologie (Trojan, Ganong, Guyton) myslím tyhle věci běžně jsou...

  1. Nejrychlejší rychlost vedení vzruchu má Hisův svazek a Purkyňova vlákna. Nejvyšší frekvence generování vzruchu je v primárním pacemakeru - sinoatriálním uzlu.
  2. Vény.
  3. No, obecně, při dýchání. Konkrétněji - musculi intercostales externi při inspiriu, musculi intercostales interni pak při expiriu (usilovném, normální expirium je pasivní).
  4. Nejspíš se myslí ionty vápníku. Když odeberete krev do zkumavky a nechcete, aby se zrazila, musíte přidat buď EDTA nebo citrát - právě aby se vychytaly kalciové ionty.

Re: Pár otázek z fyziologie

Moc děkuju za odpovědi! Ve škole nám doporučili knihu od Rokyty a kolektiv-Fyziologie pro bakalářské obory. Myslím, že pro všeobecné sestry to stačí. Ať jde studium!

Re: Pár otázek z fyziologie

Není zač. Jestli vám dávají takovéhle testy, tak ten Rokyta možná stačit nebude. :-) A díky za přání, ale já už mám dostudováno.