Trojan, Ganong, Guyton?

Zdravim. Mam dotaz, ktery mozna uz nekdy resen byl, takze se predem omlouvam, ze s tim zase otravuju, ale snad vysledky a nazory, ktere tato diskuze prinese, poskytnou rady nejen me, ale i ostatnim studentu...zajimalo by me, kterho z autoru ucebnice fyziologie uvedeny v nadpisu tohoto prispevku (Trojan, Ganong, Guyton)pripadne i nejakych dalsich, byste doporucili ke studiu? Ten Gyuton asi ani nema preklad do cestiny, ze jo? Take jsem slysel, ze existuje jakysi Atlas fyziologie od autoru Silbernagla a Despopulouse, je to dobre? Pomohlo vam to pri studiu?...Vyplati se vubec kupovat ucebnici fyziologie? Najde uplatneni i ve vyssich rocnicich?...predem dekuji za vase nazory a komentare

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Re: Trojan, Ganong, Guyton ?

O českém překladu Guytona jsem zatím nikde neslyšel, takže asi opravdu nebude. :-) Ganong byl přeložen už dvakrát - před lety v nakladatelství H+H a nedávno vyšel novější překlad v Galénu. Kdysi jsem někde slyšel, že ve světě se fyziologie a patologická fyziologie učí najednou a Ganong tomu prý odpovídá, Trojan je oproti tomu "čistá" fyziologie. V posledním vydání značně nabobtnalá.

Atlas fyziologie člověka (a případně Atlas patofyziologie člověka) můžu jen doporučit. Doporučuji si ale stejně "na první čtení" opatřit (ať už koupit, nebo aspoň půjčit) ještě nějaký "základní text" z výše zmíněných a "atlasy" používat pak spíše na opakování a rychlý přehled. I když našli se i tací, co se spoléhali jen na atlasy...

Re: Trojan, Ganong, Guyton ?

Na fyziolu určitě doporučuju atlas a ten se pak hodí i na patfýzu a přijde mi lepší než atlas patfýzy, jsou tam super schémata a obrázky, akorát ten text nevysvětluje všchno detailně, je to stručnější, takže pro lepší pochopení doporučuju nějakou jinou knížku na 1. čtení a pak stačí jen atlas. Ještě jsou na fyziolu taková skripta, která napsal Herget a kol., 1. díl se snad dá ještě koupit v Motole, jmenuje se Poznámky k přednáškám z fyziologie, je tam dýchák, kardio a nervák - různé grafy a text, který většinou u zk třeba Hergetovi stačí, když z toho člověk umí ještě něco vyvodit a přemýšlí. Pak je ještě 2. díl, ale ten se snad už neprodává, ale dá se to sehnat někde okopčený a občas to prodává někdo z vyšších ročníků - tam by měl být travák a ledviny, ale už mi nepřijde tak nezbytný. Jinak Ganong mi přišel dobrý, bylo tam dovysvětleno spousta věcí, ale už je dost podrobný a neni nutné si ho kupovat - já ho měla půjčený - sice jsem se z něj docela učila, ale jen na fyziolu, doma bych ho mít nemusela, na patfyz jsem ho nepotřebovala. Někdo se do něj koukal jen na pár věcí a řekla bych, že většina lidí si vystačila s Hergetem a atlasem. Trojana jsem taky měla jen půjčeného, ale přišel mi dost hrozný, na to, jak je tlustý, tak v něm spousta věcí nebyla nebo to bylo děsně roztahaný, docela v němu ušlo jen kardio, třeba dýchák by z něj u zk ale asi moc nestačil, ten tam byl snad jen na pár stránek a protože se na něj na ůstavu specializují, tak bych ho nastudovala podrobněji. Takže závěr - koupila bych si určitě znova atlas a asi Hergeta, do obojího jsem koukala i na patfyz, ale to ostatní bych si jen půjčila ev. se obešla i bez toho. Ještě na stránkách ústavu mají nějaké materiály, docela se hodí si je projít a ještě si na přednášce nebo od někoho, kdo tam byl, stáhnout Hamplovy přednášky, na netu jsou jejich nějaké zkrácené verze, má je super udělané.

Re: Trojan, Ganong, Guyton ?

Ty Poznámky k přednáškám z fyziologie se dají koupit i u mně, i když je fakt, že to se dá vlastně taky považovat za "v Motole"... :-)

Ten druhý díl ale asi opravdu jedině někde okopírovat, k novému vydání se žádné nakladatelství momentálně nemá, takže myslím, že by ani autoři pak neprotestovali, že je takto šlapáno po jejich autorských právech (koneckonců, jde o vzdělávání budoucích lékařů, že... navíc na skriptech asi fakt nikdo nezbohatne...).

Jinak existovalo myslím ještě pár skript, zaměřených na konkrétní část/orgánový systém fyziologie, i když teď si nejsem jistý, jestli to nebylo všechno až na patofyziologii. A to byla skripta třeba také přímo od někoho z Motola. Minimálně takhle existují skripta Patofyziologie dýchání (prof. Paleček). Pak existovalo něco na nervový systém, od prof. Brožka, ale nejsem si jistý, jestli to byla fyziologie, nebo patofyziologie... A pak snad ještě existovalo něco o oběhovém systému, ale opět si nejsem jist, jestli na fyziologii nebo patfyz... No časem to člověk stejně upotřebí... Zvláště jestli se s patfyz začíná ještě než skončí fyziologie, jak to teď nějaké roky myslím také bylo...

A také časem zjistíte, jak se všechno v těch knížkách opakuje. Nejdřív se učíte anatomii a fyziologii, fajn. Pak se učíte patologii a jsou pak třeba na začátku kapitol "anatomické poznámky". V patofyziologii se zase občas opakuje něco z fyziologie (nebo se na to alespoň odkazuje). Pak si vezmete učebnici interny a "anatomické poznámky", "patofyziologické poznámky"... :-)

Re: Trojan, Ganong, Guyton?

BTW před otazníkem (podobně jako před vykřičníkem, tečkou a jinými interpunkčními znaménky) se nepíše mezera. V původním příspěvku jsem to opravil, v tom nadpisu to nějak tlouklo do očí (i když divné je, že jsem si toho všimnul až teď :-).

Re: Trojan, Ganong, Guyton?

Ty jednotlivý knížečky jsou na patfyz, na fyziolu o ničem nevim, kardio je od Oštádala a Vízka, ale je fakt, že je tam spousta věcí z fyzioly taky, třeba plicní hypertenzi tam psal Hampl s Hergetem a je to tam podobný jako v poznámkách k přednáškám z fyziologie, akorát je to tam podrobnější. Od letoška byla patfyz celá až ve třetáku, takže je zbytečný si kupovat učebnice na patfyz spolu s fyziolou, akorát je fakt, že si myslim, že by se tyhle 2 předměty měly nějak zintegrovat, protože se to pak líp chápe.

Re: Trojan, Ganong, Guyton?

Toho Vízka a Ošťádala mám vlastně v nabídce také...

Prý třeba ve Státech se to takto integrovaně učí... Tady u nás v Evropě je ale asi spíše klasičtější pojetí: "nejdřív se nauč, jak to funguje (má fungovat) normálně, pak se nauč, jak to funguje, když to nefunguje". Vidět je to na vztahu anatomie → patologická anatomie, fyziologie → patologická fyziologie...

Je fakt, že pro některé je toho už v samotné fyziologii až až, tak je možná lepší, když si vystačí nejdříve jen s materiály na fyziologii a nemotají si zatím zbytečně hlavu. :-) Zase ale u patfyz pak člověk čím dál tím silněji vnímá, že to, co se zrovna učí, pro něj bude mít i nějaký praktický význam...

Re: Trojan, Ganong, Guyton?

Ahoj! V knihovně jsem dostal atlas fyz. od silbernagla a despopolouse, ale je celkem stary..vydani z r. 1984 :-)..myslite,ze to staci nebo bych mel investovat do novejsiho??rika se,ze s tenhle atlasek hodi i na patfyzu...jinak trojana mam 4.vydani v papirovce a taky ganonga(cesky) i guytona na kompu a taky par starejch papirovejch skript..

Re: Trojan, Ganong, Guyton?

1984? Ten mám myslím taky, má to ještě takové tvrdé oranžové desky? Bych ho klidně i za nějakou lidovou cenu prodal, kdyby se někomu nechtělo platit za ten nový... :-)

Trojan ani v jiné vazbě než v tom šitém paperbacku k dispozici není, aspoň co si pamatuji 2. a 3. vydání... Je fakt, že tomu Atlasu fyziologie by pevné desky taky neuškodily, zvláště když Atlas patofyziologie takhle trvanlivěji být udělán může.

Abych ale odpověděl na otázku - myslím, že to je výbava na tento předmět více než slušná, stejně to pak člověk nestačí všechno přečíst. A ten atlas možná stačí i ten starý, ono zase tak moc se toho v té fyziologii myslím neobjevilo, sice asi víc, než v anatomii, ale snad nic až tak zásadního...Možná něco kolem role NO, to byl myslím hit 90. let, takže to ve starším ještě nebude...

Re: Trojan, Ganong, Guyton?

Moc diky za vaše odpovědi... Jj, je to přesně on, ten oranžovej:-D. To nove vydani mám taky v elektronické podobe, ale anglicky:-)..Jěště to pokoumám a možn koupím ten českej:-)

Re: Trojan, Ganong, Guyton?

Já mam atlas z roku 2004, myslim, že je to ten nejnovější, řekla bych, že těch 10 let je ve fyziole dlouhá doba, takže tam bude asi spousta věcí zastaralých ... Jinak taky záleží, na který LF jsi (koukala jsem, že se ptáš i na fóru 1. LF), na 1. LF se spíš drží Trojana, na 2. LF je lepší Herget a atlas, ale myslim, že investovat zrovna do atlasu se vyplatí, já se z něj učila i patfyz a taky jsem to z něj pořádně pochopila až ve třetáku, jinak si ale myslim, že se hodí i ve vyšších ročnících na rychlé připomenutí nějakých základních fyziologických principů ... Já si normálně učebnice zas tolik nekupuju, ale do atlasů fyzio i patfyz jsem investovala.