zábava

Genetik a balíček karet

Na konci minulého roku jsem na těchto stránkách zveřejnil odkaz na jedno veselé video na serveru YouTube. Cílem bylo, abyste se trochu pobavili a viděli, že i takový obor jako genetika se dá pojmout veselým způsobem. Nyní se blíží začátek dalšího akademického roku, pro některé to bude první rok na lékařské fakultě, pro některé poslední a možná se najedou i tací, kteří budou splňovat obě tyto podmínky...

Až tedy budete mít kdykoliv v průběhu roku melancholickou náladu, ať už to bude před zkouškou z genetiky, anatomie, patologie či státnicí z interny, zabrouzdejte na tyto stránky a pusťte si toto video...

Názvosloví genetické národa českého v Čechách a na Moravě

Blíží se závěr roku a právě na Silvestra nás naše televize často zásobí různými humornými pořady. Pobavit bych se vás rád pokusil i na těchto stránkách. Je to něco, co jste zde ještě neviděli - video! Jde o záznam jedné přednášky ze 14. celostátní konference DNA diagnostiky, která se konala 25. a 26. listopadu 2010 v Brně. Řeknete si nejspíš, že pro mediky je něco takového už přeci jen vyšší dívčí, ale uvidíte, shlédnutím této přednášky se mohou pobavit skoro všichni, kteří se kdy třeba jen otřeli o medicínu, genetiku či biologii...

Názorně se tak můžete také přesvědčit, že genetika není jen suchou vědou a že i vědci si dokáží ze své práce dělat legraci. Zbytek konference byl ale jinak naprosto seriózní. :-)

Red Bull Paper Wings

Red Bull Paper Wings logo

„Křídla mají moc malou plochu, směrovky jsou příliš ohnuté,“ nebo „trup musí být kratší, aby letěla výš a dolétla dál.“ Tyto a další podobné připomínky znějí z vysokých škol z různých koutů světa již podruhé. Poprvé se nadšenci papírových vlaštovek sešli v roce 2006, aby bojovali o účast na světovém finále v hodu vlaštovkou v nadčasovém Hangaru-7 v rakouském Salzburgu.

Píše se rok 2009 a kvalifikace Red Bull Paper Wings jsou v 85 zemích po celém světě v plném proudu. Studenti se snaží zapojit své mozkové buňky, složit kus papíru tak, že se udrží co nejdéle ve vzduchu nebo najít takový způsob, aby vlaštovka udělala ve vzduchu několik lopingů a čistě dosedla na zem. Registrace Red Bull Paper Wings trvá zhruba stejně dlouho jako poskládat kus papíru a vytvořit z něj vlaštovku, tedy pár sekund.

Předpromoční bál 2. lékařské fakulty

Po příznivých ohlasech z minulého roku i letos Laterna medica, studentský spolek 2. lékařské fakulty, pořádá v rámci Letních promočních slavností na parníku Čechie Předpromoční bál 2. lékařské fakulty. Vyplouváme 15. července 2007 v 19.30 z Dvořákova nábřeží (u Štefánikova mostu, tzn. asi 100 metrů od Nemocnice na Františku, docela dobře se dá na místo dojít například ze stanice metra B Náměstí Republiky). Předpokládaný návrat ve 23.30. Stejně jako v loňském roce parník Čechie popluje proti proudu Vltavy až k Vranské přehradě a zpět. Cestou bude zpříjemňovat živá hudba, která zahraje téměř na co si vzpomenete, takže se jedná spíše o takový neformální bál, než ples.

Letní promoční slavnosti 2. lékařské fakulty

Hola, šesťáci – a nejen vy – už se vám to chýlí k závěru, věnujte nám kapku pozornosti! A ti, kdo nepromují, nebo jsou třeba našimi učiteli, rovněž čtěte dále. Stejně jako pro loňský šestý ročník, a koneckonců pro nás pro všechny, je tu pro vás malý dáreček – od nás, co už jsme skončili, či nás to ještě nějakou dobu nečeká a v neposlední řadě od naší fakulty.

  • Předpromoční bál 2. lékařské fakulty na parníku Čechie
  • a koncert v Karolinu „Napříč stopami letokruhů“

Vědecká konference 2. lékařské fakulty

Říkal jsem si, jestli i na těchto stránkách zvát na Vědeckou konferenci 2. lékařské fakulty by asi bylo nošením sov do Atén, neboť propagace této akce byla v posledních týdnech v Motole opravdu nepřehlédnutelná. :-)

Nemohl jsem se sice zúčastnit všech přednášek, ale to, co jsem měl možnost shlédnout musím povětšinou hodnotit velmi kladně a na úrovni. Často šlo o zajímavá témata a nejen o "suchou vědu". Hlavní částí konference byly přednášky našich postgraduálních studentů, doplněné i několika vyzvanými přednáškami na nejrůznější témata (chřipkové viry, možnosti uplatnění absolventů lékařských fakult).

Syndikovat obsah