studium

Rukověť bojovníka s přijímačkami

Několik studentů 2. lékařské fakulty se dalo dohromady a vytvořili letáček, který by měl usnadnit život zájemcům o studium medicíny, konkrétně pak zájemcům o studium na 2. lékařské fakultě. Naleznete zde odpovědi na nejčastěji se opakující otázky studentů. Sám jsem se vždy i na těchto stránkách snažil odpovídat na podobné dotazy a mohu říci, že spousta těch dotazů je i po letech stále stejných...

Maraton začíná

Tímto týdnem začíná maraton přijímacích zkoušek na lékařské fakulty. A já bych tímto rád popřál všem, kteří se tohoto závodu chystají zúčastnit, hodně štěstí. Ať se vám podaří dostat se na vysněné fakulty (třeba 2. LF UK v Praze :-) a ať také tyto fakulty splní to, co od nich očekáváte, i když to bude ještě běh na dlouhou trať. A těm, kterým se to nepovede – nezoufejte, třeba se dostanete na jinou fakultu, kterou jste původně ve vašem žebříčku měli níž a nakonec zjistíte, že to vlastně nakonec bylo dobře – podobně jako se to kdysi stalo i mně.

A pokud se letos nedostanete na žádnou z fakult, nevěšte hlavu, svět se kvůli tomu nezboří a za rok to můžete zkusit znovu…

Zapisování povinně volitelných předmětů na 2. LF UK

Tak informační technologie opět dobyly další metu – na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy se právě spouští online systém pro zapisování povinně volitelný předmětů (PVP). Snad se tím trochu odbourají každoroční zmatky a shon kolem celého tohoto procesu (který si tedy já alespoň ještě pamatuji). Právě spouštěný systém naprogramoval můj bývalý spolužák Aleš Lukš, který stojí i za některými dalšími online aplikacemi na fakultním webu (např. ankety pro hodnocení výuky). Rád bych mu na tomto místě vyjádřil poděkování za tuto záslužnou činnost.

V blízké budoucnosti by mělo být spuštěno i online zapisování na zkoušky, ale to už nebude v režii fakulty, ale poběží pod celouniverzitním informačním systémem. Snad se také máme na co těšit. Když si vzpomenu, jak jsem na téma online přihlašování před lety diskutoval s některými zkoušejícími… :-) Tehdy asi ještě nenazrála ta pravá doba, dnes, penetrace internetu mezi studenty je daleko větší a kdy navíc podobné systémy už nějaký ten rok úspěšně fungují na jiných fakultách (a dokonce i lékařských) už si snad dají říct i ti, kdo před lety byli proti.

Jak se vybavit studijní literaturou?

Podobně jako v předchozích letech, množí se touto dobou dotazy studentů nastupujících do prvních ročníků, jakým způsobem si mají zajistit učebnice a skripta. Spolehnout se na knihovnu, na starší spolužáky, nebo vykrást banku a nakoupit za deset tisíc, nebo i víc, všechno, co se dá? Pokusím se vám v následujícím článku situaci ohledně studijní literatury trochu objasnit a zpřehlednit.

Syndikovat obsah