Co se starými inzeráty?

Již nějakou dobu na těchto stránkách existuje možnost inzerce. Už když jsem tuto funkcionalitu zaváděl, přemýšlel nad platností inzerátů. Považoval jsem za jednu z hlavních výhod inzerátů takto na webu možnost pro jejich zadavatele je kdykoliv a odkudkoliv zase zrušit, hned jak třeba knihu, které se chcete zbavit, prodá. Při inzerci na nástěnkách na fakultách a kolejích můžete i zapomenout, kde všude jste svoje inzeráty vyvěsili, případně se na dané místo nemusíte hned dostat.

Kdokoliv, kdo inzerát zadá jako přihlášený uživatel, může tento inzerát, když se opět přihlásí jako stejný uživatel, upravovat a případně i úplně vymazat. Odkudkoliv, kde má internet. Když mu tedy někdo odpoví na inzerát, že má o prodávaný artikl opravdu zájem, třeba v době zkouškového, kdy se prodávající ve škole moc nevyskytuje, stačí se třeba z koleje, či z domova přihlásit na www.medik.cz a inzerát zrušit.

Trochu složitější je situace u inzerátů, které zadají nepřihlášení uživatelé. Je sice možné, že kvůli spamu bude v budoucnu tato možnost nepřihlášeným uživatelům odepřena, obdobně jako u komentářů. Ty mohl původně také psát kdokoliv i bez přihlášení, ale vzhledem k množství spamu (celkově za pár měsíců asi desetitisíce) byla tato možnost před časem zrušena. Bohužel už se jeden spam objevil i v inzerátech, pokud by jich mělo přibývat, bude nutno takto omezit i zadávání inzerátů. Zatím tedy ale můžete zadávat inzeráty i jako nepřihlášený uživatel a v takovém případě, když inzerát chcete odstranit, stačí mi poslat zprávu a vymažu ho já (aby vám ho nemohl kdokoliv jen tak smazat).

Inzeráty sice stále přibývají, což je jistě fajn, ale co mi dělá trochu starost je fakt, že zase tak moc neubývají. Očekával bych, že pokud někdo shání na inzerát nějakou učebnici a povede se mu ji koupit, tak inzerát zase zruší, když kvůli ničemu jinému, tak aby ho s nabídkami prodeje dané učebnice nebombardovali další a další zájemci o prodej. Další důvod je, aby v databázi zbytečně „nezacláněly“ inzeráty, které již nejsou platné.

Převážná většina inzerátů je zadaná nepřihlášenými uživateli, zatím jsem ale rušil jen asi dva. A při tom některé inzeráty už jsou v databázi pěkných pár měsíců. Jak tedy předejít tomu, aby se sekce inzerátů nestala doslova „smetištěm“ starých inzerátů, které již neplatí a na které ti, kteří je zadávali, dávno zapomněli?

Jedna z možností je omezit platnost inzerátů na určitou dobu. Buď napevno například na 3 nebo 6 měsíců (lísteček na nástěnce by asi neměl delší životnost). Nebo by si platnost inzerátu mohl určit rovnou ten, kdo ho zadává, i když asi s tím, že možnost „neomezená“, by v nabídce nejspíš nebyla. Možná by ještě stála za úvahu možnost, že přihlášení uživatelé by měli možnost zadávat inzeráty s o něco delší platností a také by měli možnost po čase inzerát prodloužit. Po uplynutí platnosti inzerátu by se ten buď rovnou sám vymazal, nebo by se například týden předem mohl zadavateli odeslat automaticky vygenerovaný mail s odkazem, kde by bylo možné inzerát „prodloužit“.

Než se pustím do implementace čehokoliv, zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy, návštěvníci, resp. uživatelé, těchto stránek. Koneckonců ty inzeráty jsou tu hlavně pro vás. Vyjádřit se můžete v komentářích hned pod tímto článkem, případně mi můžete poslat zprávu (to i tehdy, když nejste přihlášení).

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Re: Co se starými inzeráty?

Ach jo, nikdo k tomu nemá co říct? Jak když jsou tyhle stránky úplně kaput... Hlavně že si tu pořád další a další lidi žádají o účet... Přitom mnozí z nich se s těmi údaji pak ani nikdy nepřihlásí...

Re: Co se starými inzeráty?

Tak mně se zdá jako nejoptimálnější varianta omezení platnosti inzerátu na 3-4 měsíce, přičemž registrovaným uživatelům by byl třeba 10 dnů před ukončením platnosti jejich inzerátu vygenerován upozorňující mail a měli by v případě stálé aktuálnosti inzerátu možnost jeho platnost prodloužit.

Aby si neregistrovaní uživatelé mohli sami volit nějakou extra dlouhou dobu platnosti, se mi nezdá 'vhodné', neb se domnívám, že by velká část z nich automaticky volila právě co nejdelší dobu platnosti, ale zároveň by na inzerát bez odpovědi zájemce časem zapoměla (a i kdyby zájemce našla, inzerát by tedy už nebyl platný, představa, že by tě většina o tom informovala a požádala o smazání, se mi zdá poněkud utopická ;).
Ale třeba se pletu :), nicméně vložit inzerát znova není zas taková dřina.

Re: Co se starými inzeráty?

souhlas, nikdo sem imho nebude chodit to mazat

Re: Co se starými inzeráty?

Asi to tak opravdu udělám - Drupal má přímo modul pro expirování určitého obsahu, tak to nasadím na inzeráty, nastavím 3 měsíce a bude po legraci...