Vnitřní lékařství a Gynekologie - nejvíce poptávané knihy

Často se mě v poslední době lidé ptají na dva tituly – Gynekologie a Vnitřní lékařství. Původní Gynekologie (Citterbart et al.) je vyprodaná asi od léta, ale už nějakou dobu se připravuje nové vydání. Hlavním pořadatelem má prý být tentokrát pan docent Lukáš Rob z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN v Motole. Bohužel, jak už to tak bývá, vydání této knihy se pořád posouvá. Původně se hovořilo o září 2007, pak že kniha bude snad do Vánoc, pak snad v lednu – teď už je vám jistě jasné, že ani jeden z těchto termínů se nestihl. Bohužel, dříve jsem měl právě takové informace a takové jsem také předával dál. Podle posledních informací, které mám, by kniha měla být v březnu. Prý už opravdu. :-) Nezbývá tedy než čekat a doufat. Objednávat můžete samozřejmě už teď.

A teď k druhému titulu – Vnitřní lékařství od pana profesora Pavla Klenera momentálně na trhu „je i není“. Totiž – kniha existuje ve dvou verzích – buď jako jeden díl v pevných a tvrdých deskách (vázaná), nebo rozdělená do dvou dílů, v deskách měkkých. Vazba jako taková je myslím relizována i v té druhé variantě kromě lepidla i šitím, takže kniha by se jen tak rozpadnout neměla. Původní myšlenka byla vyjít vstříc například na koleji bydlícím studentům, kterým se například když jedou domů na víkend nechce vláčet s celou „bichlí“. Takhle stačí vzít si jen půlku. Navíc je tato verze o pár stokorun levnější (doporučená cena 2200 Kč místo 2500 Kč). Prostě taková studentská verze. Ale zase kdo chce za ty peníze něco „solidnějšího“ do své knihovničky, ať sáhne po verzi v tvrdých deskách. Každý ať si vybere, Problém je, že momentálně si nevyberete, už od podzimu je verze v pevných deskách vyprodána. Počítá se ale s dotiskem, ale opět to nejde tak rychle, jak by všichni chtěli. Takže pokud potřebujete učebnici interny co nejrychleji, budete nejspíše odkázáni na dvojdílnou verzi v měkkých deskách. Pokud můžete chvíli počkat – podle posledních informací tak do března či dubna – bude opět k dispozici i verze v tvrdých deskách. Jinak pozor, dvojdílná verze začíná také docházet…

No a kdyby snad náhodou vnitřní lékařství od pražských autorů nevyhovovalo, objevilo se pár kusů Základů vnitřního lékařství od hradeckých autorů (Bureš et al.; jinak už dávno vyprodaná kniha). A nedávno vyšlo také Vnitřní lékařství z pera brněnských autorů – pořadatelem jen prof. Petr Dítě. Na této knize je sympatická hlavně cena – doporučená 1200 Kč.