Pár slov do nového roku

Ti z vás, kteří tyto stránky navštěvujete pravidelněji, jste si jistě všimli, že tu zrovna mnoho článku nepřibývá. Je to tak, času na psaní není zrovna mnoho a zase tak moc významného se přeci jen neděje, aby mě to donutilo si i z toho mála času najít ještě nějaký na psaní. Ale je tu pár věcí, o kterých bych se přeci jen rád zmínil...

První věc, která pro vás asi nebude novinkou, je rok 2009. Většinu mediků teď brzy čeká zkouškové období - ti starší z vás již jistě ví, o co jde, ale pro prváky je to něco, s čím se budou muset poprat poprvé. Strategie ke zvládnutí jsou nejrůznější - někdo chce začít těmi nejsnazšími zkouškami, někdo naopak těmi nejtěžšími (jen ať už to mám za sebou). Každopádně oproti například maturitě jsem považoval za výhodu fakt, že ke každé zkoušce se člověk připravoval jen na ten jeden předmět. A mezi jednotlivými zkouškami můžete mít třeba týden času...

Já vím, teď si můžete říct - tomu se to mluví, když už to má za sebou. K jednomu se musím také přiznat - u některých zkoušek jsem byl také pěkně vystresovaný a mnohokrát jsem si říkal: "Proboha, tohle je zdaleka to nejhorší, co jsem zatím zažil..." Říkal jsem si to před první zkouškou na vysoké, pak jsem si to říkal před zkouškou z anatomie (a s tím, že horší už to být nemůže). Ale znovu jsem si to říkal třeba před zkouškou z patologie. A pak opět před některými státnicemi. Buď je to proto, že vždycky může být ještě hůř, než je - a nebo to souvisí s tím, jak lidský mozek rád vytěsňuje negativní vzpomínky a pamatuje si dobře spíše to, co je spojené s pozitivními emocemi.

Ale ať už budete vystresovaní sebevíc, uvědomte si alespoň to, že neudělat nějakou zkoušku není vůbec žádná tragédie či ostuda. Máte přeci dva další pokusy (případně i víc, pokud budete prodlužovat studium).

Na tomto místě bych ale všem, kterých se to týká, rád popřál, ať jim všechny zkoušky vyjdou na poprvé a nemusí se s nimi trápit zbytečně déle, než je nezbytně nutné. A když už jsem se dostal k těm přáním (což jsem měl právě v úmyslu, když jsem začal psát tento článek :-), rád bych popřál všem co nejúspěšnější rok 2009.

A teď ještě několik věcí, ke kterým bych se rád vyjádřil, ale před koncem roku jsem to nějak nestíhal.

Studentské spolky

Někdy na začátku akademického roku jsem se trošku s překvapením dozvěděl o vzniku nového studentského spolku 2. lékařské fakulty. Proč s překvapením? Možná to zase naopak překvapí některé z vás, ale 2. lékařská fakulta už jeden spolek měla - a co měla - pořád má. Jmenuje se Laterna medica. Ano, stránky moc aktualizované nejsou, ale byl to právě tento spolek, který poprvé uspořádal popromoční ples na parníku. Dále se povedlo organizovat burzy učebnic, různé koncerty a dokonce celé festivaly.

Teď před vánoci jsem na nástěnkách narazil na letáčky, hledající další účastníky pro akci "vánoční zpívání na LDN". Na těchto letáčcích byla mimo jiné napsáno něco ve smyslu "zúčastněte se této již tradiční akce". Co mi přišlo trochu líto, že vůbec nikde nebylo zmíněno, kde se tato tradice vlastně vzala.

Oprávněnou výhradou proti Laterně je to, že lidé, kteří ji zakládali, už mají dostudováno - a má-li jít o studentský spolek, měli by se v něm přeci spolčovat právě studenti. Dobře si ale pamatuji, jak bylo obtížné do Laterny "nahnat" další lidi a pokud už se to povedlo, jaký problém občas byl donutit je také k nějaké aktivitě.

Nerad bych, aby si těchto pár řádků někdo vykládal jako že jsem nějak zaujatý proti novému studentskému spolku - právě naopak. Rád bych na tomto místě popřál všem zúčastněným hodně úspěchů. Zatím se zdá, že i v náboru nových členů bude Motolák úspěšnější. :-) Pokud bych i já mohl být něčím nápomocen (třeba prostorem na těchto stránkách - i kdyby mělo jít jen o umístění nějakého odkazu), rád tak učiním, i když už také nejsem studentem.

A proč jsem se tedy o tom všem vlastně rozepsal? Přišlo mi totiž škoda, že se Laternu nepovedlo trochu "omladit" a bylo nutné zakládat nový spolek. A o Laterně nikde ani zmínka. Domnívám se, že by bylo bývalo lepší, kdyby byla zachována určitá kontinuita a nemuselo se se vším začínat odznova. Takhle to pak totiž vypadá, jak kdyby akce, které uspořádala Laterna, byly organizované špatně a měly raději upadnout v zapomenutí...

Mefanet

A nyní ještě zmínka o Mefanetu. Před vánoci jsem si se zájmem na fakultních stránkách přečetl o nově zřízeném portálu 2. LF pro studijní materiály. Tyto stránky kdysi také začínaly jako místo pro shromažďování různých studijních materiálů. Nejdřív mi přišlo, že to vyznívá jako "Tak, od teď všechny studijní materiály pěkně sem... Udělali jsme vám pěkné stránky, na ostatní zapomeňte..." Ono to bylo ale také tím, že stránky sice byly pěkné, ale z těch studijních materiálů tam nebylo nic (tedy alespoň za 2. LF). Jak jsem se díval teď před chvílí, už se to trochu zlepšuje... :-)

Samozřejmě je to tak trochu konkurence jak pro www.medik.cz, tak pro wiki.medik.cz. Obojí také aspirovalo na univerzální úložiště studijních materiálů napříč lékařskými fakultami. Ale sám už jsem toho v posledních letech moc nepřidával a nikdo další se do toho také zrovna nehrnul. Ale tak už to na světě chodí. Mě alespoň těší, že u spousty věcí jsem byl tak trochu průkopníkem. Například takové rozvrhy - byly časy, kdy jste je na oficiálních stránkách 2. LF hledali marně. Proto jsem rozvrhy pro všechny ročníky na své stránky začal dávat. Bylo s tím spousta práce, ze začátku jsem je musel dokonce skenovat. Dnes už to naštěstí není potřeba.

Přeci jen trochu opomíjené mi ale přijdou možnosti wiki (například zrovna wiki.medik.cz). Ono nahrát na server hotovou prezentaci je jedna věc, ale úplně něco jiného je mít nějaký studijní materiál zpracovaný jako webové stránky - tzn. s možností se odkázat na nějaké jiné heslo, používat fulltextové vyhledávání... Wiki navíc přidává možnost, aby kdokoliv, kdo narazí na nějakou chybu, tuto opravil, případně text doplnil. Problém je, že takové stránky někdo musí dát dohromady. I když si třeba nějaké téma zpracujete ve Wordu, není to jen o "cut'n'paste" na web. A zde se opět dostáváme k problému, který stojí za vším - nedostatek času. :-) A tak nezbývá, než být vděčný i za ty hotové prezentace nebo soubory ve Wordu či v PDF.

Nyní jich snad bude dost na jednom místě - a co je fajn, přidávají je tam i samotní vyučující. Na to asi tyto stránky byly příliš "neoficiální"...