Několik dlouho očekávaných knih

Je tomu již rok, kdy jsem se tu naposledy zmínil o připravovaných či nových knihách a jelikož právě teď některé zajímavé tituly právě vyšly a na některé se opakovaně ptáte, je na čase, abych tento deficit dohnal. Nejprve tedy ke knihám, které právě vyšly:

Potřebu nějaké aktuální učebnice patologie si ze svých studií pamatuji i já - čtvrt století staré "salátové" vydání patologie od profesora Bednáře nebylo to pravé ořechové. Vypadalo to, že se blýská na lepší časy, když se v roce 2007 objevila kniha Speciální patologie, kde hlavním autorem byl profesor Ctibor Povýšil. No jo, řekli si studenti, ale co obecná patologie? Nyní, po 4 letech tu od stejných autorů konečně máme i chybějící díl této složité skládačky - nakladatelství Galén právě vydalo knihu Obecná patologie. Doporučená cena je 990 Kč, zde si jí můžete objednat za 795 Kč.

Dalším velmi dlouho očekávaným titulem je třetí vydání Speciální chirurgie od profesora Hocha a docenta Lefflera z 2. lékařské fakulty. Předchozí tři vydání byla právě mezi studenty motolské lékařské fakulty velmi populární, myslím, že i díky své stručnosti a přehlednosti. Bohužel, druhé vydání bylo vyprodané už několik let, nejprve se hovořilo o dotisku, pak o novém vydání - ale stále se odkládalo a odkládalo - a nyní je kniha konečně tu. Kniha trochu (trochu víc) nabobtnala, bohužel i cena je podstatně vyšší, ale zase na druhou stranu, co jsem jí zatím tak běžně listoval, jsou v ní dokonce i barevné obrázky. Doporučená cena je 995 Kč, na Medik.cz si jí můžete objednat za 850 Kč.

A do třetice všeho medicínského, Farmakologie od Jiřího Slívy a Martina Votavy. Kniha se stejným názvem vyšla již vloni, mezi studenty 2. LF šla docela na dračku. Nyní se vrací, tentokrát v rámci edice Lékařské repetitorium. Kniha opět trochu ztloustla a trochu zdražila - doporučená cena se z původních 199 Kč zvýšila na 349 Kč, na Medik.cz to znamená 160 a 280 Kč. Pokud by pro vás novější a podrobnější verze byla až moc podrobná, či moc drahá, tak i té předchozí knihy tu ještě pár kusů mám - a zastaralá určitě nebude, vyšla v prosinci 2010...

A nyní pár slov ke knihám stále zatím jen očekávaným a připravovaným. V Galénu se chystá nová učebnice pediatrie, bude se jmenovat Klinická pediatrie. A i když původně měla vyjít už dokonce v říjnu, bylo vydání později odloženo na listopad - no a dle nejčerstvějších informací z nakladatelství Galén to vypadá, že se jí dříve než v lednu nedočkáme. Pokud je pro vás pediatrie lákavým oborem, dříve se nejspíše dočkáme dotisku knihy Preklinická pediatrie. Ten by měl být dostupný už v prosinci. Docela poptávaný je také Atlas patofyziologie člověka. Tady prý nepůjde o dotisk (který by asi už i dávno byl), ale připravuje se údajně nové vydání - ale kdy vyjde, to zatím v nakladatelství Grada nechtějí prozradit.