Syndrom vyhoření u studentů medicíny

Aby to nevypadalo, že se o stránky vůbec nikdo nestará (ale stará, zase jsem teď promazával spoustu spamů), tak bych si opět dovolil upozornit na jeden článek z portálu iDnes. O syndromu vyhoření už se toho napsalo dost, že jde navíc o něco, co ohrožuje právě třeba pracovníky ve zdravotnictví asi zrovna tady také nemusím zdůrazňovat. Ale v tomto případě se několik (dnes už asi bývalých) studentek Masarykovy univerzity rozhodlo zaměřit se na tuto problematiku již u studentů medicíny. A nejen přímo na možnost vyhoření, ale vůbec i na psychickou pohodu.

Medici hrotí biflování a problémy tají, upozorňuje projekt proti vyhoření (1. 9. 2018)

Pravdou je, že studium medicíny patří k těm náročnějším. Vztahy jsou při nich také velmi důležité - jak vzájemné vztahy mezi studenty a vyučujícími, tak mezi studenty navzájem, ale samozřejmě i vztahy mezi studenty a jejich dalšími blízkými. Já docela rád vzpomínám na první roky studia a na naši studijní skupinu (kruh), myslím, že vztahy zde byly dobré a vzájemně jsme se podporovali. Nemuselo to tak být i v ostatních kruzích (a tím spíše na jiných fakultách) - odjinud jsem slyšel samozřejmě i příběhy o daleko více kompetitivním a někdy až nepřátelském prostředí. Vždy jsem považoval za jednu z výhod 2. lékařské fakulty i to, že je taková komornější a i vyučující tu mají spíše šanci si studenty (alespoň některé) zapamatovat.

Myšlenka "Buddy systému" v rámci studia zní zajímavě - byť samozřejmě mně tehdy asi víc pomohla podpora od lidí, kteří se zrovna aktuálně potýkali s tím samým, co já (například anatomie). Aby mě při tom někdo třeba uklidňoval tím, že patologie bude ještě horší - nebo naopak jednodušší, protože už v ní možná bude více logického odvozování, než biflování - tak to nevím jestli by mi nějak zvláště pomohlo. Ale zase kdo ty nižší ročníky má už za sebou, může mladším poradit na co se přeci jenom soustředit o něco víc a co je důležitější a co případně méně...

Každopádně držme kolegyním palce, ať jejich projekt pomáhá nejen studentům, ale třeba i pak začínajícím lékařům. Ale samozřejmě držím palce i všem současným i budoucím studentům, aby to zvládali pokud možno i bez vyhoření. A absolventům, tzn. "čerstvým lékařům" - ale i těm "ostříleným harcovníkům" taktéž.