Fyzika a medina?

Zdravím všechny ve spolek. Chtěla bych se zeptat jak moc důležitá je fyzika na medicíně a hlavně co zní se tam uplatňuje. Nebo jak moc mi pomůžou znalosti fyziky ze střední při studiu díky :)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Tohle je také docela vděčné

Tohle je také docela vděčné téma - docela bouřlivě se o tom diskutovalo třeba i před deseti lety. :-)

Spousta lidí z gymnázií totiž nemá moc rádo matematiku a fyziku. A myslí si, že budou-li se věnovat biologickým vědám, že by jí už pak po gymnáziu ani "nemuseli vidět". A pak jsou překvapeni, že skoro všechny lékařské fakulty mají přijímací zkoušky z biologie (tu tak nějak očekávají), chemie (no, dobře, když to musí být - ale chemie je také ošklivá, jsou tam občas také různé konstanty, vzorečky a výpočty) a fyziky (cože?). Ono to ale logiku má. Středoškolská biologie je docela dost zaměřená na systematiku - ať už "zvířátek" nebo "kytiček". Lidskému tělu a některým základních biologických procesům se sice také věnuje, ale ne úplně tolik, jak by pro budoucí lékaře bylo potřeba. Dělat na medicínu přijímačky z kytiček, to je blbost - to se snad většina lidí shodne. Nějakou systematiku využijete tak možná ještě v rámci mikrobiologie a infekčního lékařství. Ale pro studium biochemie, patobiochemie a farmakologie potřebujete mít nějaké základy v chemii. A znalosti s fyziky se uplatní jak třeba hned v prvním ročníku při studiu biofyziky, tak i později - fyziologie, patofyziologie, zobrazovací metody...

Mně navíc vždycky přišlo, že biologie (zvláště ta středoškolská) je víc o "našprtání se" a fyzika je víc o porozumění různým procesům a zákonitostem, o schopnosti nad některými věcmi analyticky přemýšlet, odvozovat si některé vztahy... No a lékařské fakulty by rády ke studiu přijímaly lidi, co jsou schopní právě trochu víc přemýšlet a ne se jen něco "nabiflovat"...

Díky za odpověď jo já právě

Díky za odpověď jo já právě nejsem z gymplu takže jsem ráda, že i jiní lidé mají podobný názor na lidi z gymplu jako já. No jak jsem se nedávno dozvěděla děcka z gymplu se neučí např. u člověka vůbec latinské názvy a my třeba jo stím, že si myslím, že i něco z té fyziky a odborných předmětů mám navrch.

A pro zajímavost, z jaké to

A pro zajímavost, z jaké to tedy chcete zkoušet školy?

Abych ještě trochu rozvedl svůj předchozí příspěvek - ano, je dost lidí z gymnázií, co nemá rádo fyziku a chemie a přesto jde na medicínu. Ale pravda je, že na těch gymnáziích se přeci jen snaží studentům tu fyziku a chemii do hlav natlouct, i když se jim to nelíbí - a něco tam těm lidem i zůstává - případně se snaží to pak nadřít ještě na přijímačky.

Psal jsem si a bavil jsem se i s pár lidmi, co šli na medicínu z jiných středních škol, než gymnázia a někteří si stěžovali, že něco na střední škole neprobírali vůbec a museli si to pak na přijímačky doplnit - třeba ze středních zdravotnických škol to obvykle byla ta fyzika... Ale ne vždycky to je ze zdrávky - zažil jsem i někoho, kdo šel na medicínu z průmyslovky. :-)

No a ty latinské názvy - asi jak kde. My se je na gymnáziu sice učili v češtině, ale naše tehdejší profesorka to vždycky doplňovala: "No a pro ty z vás, které by to zajímalo, nebo kteří jdete na medicínu, se ta stehenní kost latinsky jmenuje femur..." A nejsem si jistý, jestli to po nás chtěla slyšet i při zkoušení, nebo ne. Nebo možná jen po některých...

No právě

No jo, ale ono záleží na zdravce na jakém jsi oboru já jsem Zdravotnické lyceum a my tu máme za ty 3 roky se mi zdá víc fyziky jak na gymplu a máme fakt dobrou učitelku takže bych řekla, že nás přípraví aj v tom semináři, já jsem chtěla spíš vědět jestli tu fyziku využiju či ne a te´d vidím, že jo. No a taky k těm gymplákům příjde mi, že když má někdo na gymplu stěží 4 a je rád že má z chemie za 3 tak jako nevím zkusit to může, ale jak dlouho tam pak vydrží že? jestli se tam vůbec dostane

Ale jo, fyzika se určitě

Ale jo, fyzika se určitě využije... Ale právě na různých středních zdravotnických školách jí moc nemají a obvykle ani ne tu chemii a pak když už se někdo z těchto škol rozhodne jít na medicínu, má to docela těžké.

O zdravotnickém lyceu jsem zatím moc neslyšel. Obecně lyceum jsem bral, že je něco jako gymnázium. Zvláště oblíbená jsou lycea ve Francii, tam je snad ještě dělají jako internátní školy.

Pokud se tam studuje 4 roky a zaměřují se na tyto předměty (chemie, fyzika, biologie), tak to může být dobrá příprava na přijímačky na medicínu rovněž. Ale zajímalo by mě, jak moc se tam zaměřují také na další předměty...

Úkolem gymnázií je nacpat do studentů takové to "všeobecné" vzdělání a připravit je na studium na vysoké škole (resp. na různých vysokých školách). Tzn. kromě výše zmíněných tří předmětů také dějepis, matematika, literatura, zeměpis, jazyky... Tak jestli na tom lyceu třeba tyto další předměty nějak nešidí. :-)

Dříve platilo, že lékaři vždycky byli ve společnosti ti nejvzdělanější, nejen v různých oborech medicíny, ale právě i ve spoustě jiných oblastí - viz třeba prof. Vladimír Vondráček...

No jo ono v podstatě je to

No jo ono v podstatě je to jakdyž zdravotnický gympl když to řekneme až takhle blbě :D oproti gymplu třeba jsme měli jen rok zeměpis dva dějepis a máme různé odborné předměty latina, psychologie, první pomoc, klinickou propeudetiku,seminář z patologie a patofiziologie atd... takže si myslím že budeme v celku aj dobře připravění potom na studium s tím že s biologie maturovat musíme a fyziku máme počet hodin jak na gymplu a chemii myslím víc dokonce a je pravda, že oni počítájí stím, že půjdeme všichni na medinu takže některé ty předměty fakt drtí pěkně teda. :)

No zeměpis jsme také na

No zeměpis jsme také na gymplu neměli celé 4 roky - jen první 2. Ono toho asi víc na probrání nebylo, ten svět není zase tak velký. :-)

Ale dějepis by mi chyběl. Mě celkem bavil, tak jsem chodil ještě na dějepisný seminář - to byl takový "dějepis navíc"... To je prostě to všeobecné vzdělání. :-)

Ono se počítá, že z gymplu půjdou lidé na různé školy - ale i tak se jim ta škola snaží různě vyjít vstříc, třeba v podobě těch volitelných předmětů/seminářů. Takže kdo chtěl jít na něco biologického, nebo třeba na tu medicínu, tak chodil na biologický a chemický seminář... U mě byl akorát problém, že jsem ty zájmy asi neměl tak jednoznačně vyhraněné - takže jsem chodil na volitelnou matematiku, dějepis, programování, biologii, chemii... no a ta učitelka, co sestavovala rozvrh, z toho byla nějaká nesvá. Nakonec ve čtvrtém ročníku už se stejně některé věci z těch, co jsem chtěl, kryly, tak jsem si musel vybrat, co je větší priorita. :-)

Vypracovaná fyzika k přijímacím zkouškám na medicínu

Prodám výpisky z fyziky + souhrn vzorců + vypočítané příklady.Je tam vše, co je potřebné k přijímacím zkouškám na medicínu či zubaře. Více informací na emailu:
materialykmaturite@gmail.com

Inzeráty

Tak na tohle tu snad máme rubriku inzeráty, ne?