medik.cz

Uživatelské účty bez ověřování

Spam je velkou bolestí dnešního internetu. Bohužel už není jen záležitostí elektronické pošty, ale nevyhýbá se ani webovým stránkám. A spamovací roboti se nevyhýbají ani těmto stránkám. I z tohoto důvodu byly dříve všechny žádosti o nový účet na těchto stránkách vyřizovány či alespoň potvrzovány manuálně. Před časem jsem začal zkoušet CAPTCHA. Pro neznalé - jedná se obvykle o obrázky, kde je různě deformovaný text, či čísla, který musíte opsat do textového políčka. Nejprve jsem například znovu umožnil i neregistrovaným uživatelům zakládat nová témata v diskusi. Celý systém se celkem osvědčil, žádný spamovací robot ho zatím při současném nastavení neprolomil (nebo mu to nestálo za to). Proto jsem se rozhodl pro další krok - když si teď budete chtít vytvořit nový přístupový účet, budete ho mít hned a ne až po mé kontrole.

Na závěr jen připomenu, že od zítřka (tedy středy 23. dubna 2008) se na půdě 2. lékařské fakulty opět koná dvoudenní Studentská vědecká konference. Některé přednášky již z programu vypadají myslím velmi zajímavě, takže pokud se budete 23. či 24. dubna vyskytovat mezi 10. a 16. hodinou v Motole, můžete zavítat do velké posluchárny. Ve čtvrtek po skončení vědeckého programu se opět chystá pomalu již tradiční "běh okolo Motola" (oficiálně "Motolská míle"), jenom se obávám, že oproti předchozímu ročníku nebude počasí závodníkům tak příznivě nakloněno.

Co se starými inzeráty?

Již nějakou dobu na těchto stránkách existuje možnost inzerce. Už když jsem tuto funkcionalitu zaváděl, přemýšlel nad platností inzerátů. Považoval jsem za jednu z hlavních výhod inzerátů takto na webu možnost pro jejich zadavatele je kdykoliv a odkudkoliv zase zrušit, hned jak třeba knihu, které se chcete zbavit, prodá. Při inzerci na nástěnkách na fakultách a kolejích můžete i zapomenout, kde všude jste svoje inzeráty vyvěsili, případně se na dané místo nemusíte hned dostat.

Neregistrovaní uživatelé a komentáře

V době, kdy internet vznikal, nejspíš ještě nikoho nenapadlo, že by mohl být tak snadno zneužitelný ke spamu. V poslední době prý už dokonce 95 % všech e-mailů, které putují internetem, jsou spamy.

Bohužel spam není omezen jen e-maily. Dnes už vám nevyžádané zprávy mohou chodit i přes různé instant messagingové služby. A nevyhýbá se ani webu. Abych byl ještě o něco konkrétnější, nevyhýbá se ani tomuto konkrétnímu webu. Jedná se o tzv. komentářový spam.

Změna ve funkcionalitě inzerátů

Upravil jsem způsob fungování inzerátů. Pokud se před zadáním inzerátu přihlásíte, můžete pak inzerát kdykoliv upravovat a případně i celý vymazat. Položka "stav inzerátu" byla úplně zrušena. Původně jsem chtěl všechny inzeráty, i poté, co už nejsou aktuální, nechávat v databázi. Jen s tou změnou, že by byl změněn stav inzerátu na "neplatný".

Viděl jsem výhody například v možnosti se v budoucnu podívat, za kolik se která učebnice prodávala pár let zpátky. Ale jsou tu i nevýhody. Aby tato "elektronická inzertní vývěska" co nejvěrněji kopírovala možnosti klasické nástěnky, je potřeba mít možnost svůj inzerát i beze stopy odstranit.

Nový akademický rok a novinky nejen na tomto webu

Prázdniny na nižších stupních našeho vzdělávacího systému nám již skončili a teď se kvapem blíží i konec prázdnin pro vysokoškoláky. Určitě je na místě přivítat i nováčky v prvních ročnících (tím myslím i na jiných fakultách :-). Přeji hodně štěstí při studiu medicíny.

Zprovoznění diskusních fór a další novinky

Konečně jsem zprovoznil diskusní fóra. Během víkendu se mi totiž konečně povedlo vyřešit přenos dat ze staré diskuse do nového systému. Původní diskuse je tedy součástí nových diskusních fór, i když je zamčená pro přidávání dalších příspěvků. Ale hlavní je, že už se indexuje pro vyhledávání. Ještě zvažuji, zda-li jí nerozdělím do více samostatných témat - třeba po jednotlivých letech, aby bylo možné to trochu přehledněji procházet (takto je tam v jednom vlákně přes 1700 příspěvků - a stránkování je standardně nastaveno po 50 příspěvcích).

Základy lékařské genetiky

Teď bude dále probíhat postupný převod dalších věcí ze starých stránek sem, ale ten už snad půjde celkem plynule, uživatelská konta a diskusní fóra byly asi dvě největší překážky k překonání. Materiály pro Medical Underground už jsou převedeny všechny, naleznete už zde také něco z nabídky levných učebnic - resp. vlastní nabídka už je zde komplet, chystám se na převod a případně poupravení těch dalších textů - jak objednávat, různé otázky s tím spojené etc.

A když už jsem se zmínil o těch knihách - rád bych také upozornil na nově vyšlou publikaci Základy lékařské genetiky. Už se o ní objevila zmínka i na fakultních stránkách a podle všeho to vypadá, že by to mohla být ideální studijní literatura na lékařskou biologii a genetiku do prvního a druhého ročníku. Pokud byste si tuto knihu chtěli pořídit za 360 Kč (doporučená cena je 450 Kč), využijte možnosti objednat si knihu u mně.

Uživatelské účty ze starých stránek

Povedlo se mi naimportovat většinu uživatelských účtů z původních stránek. Zároveň jsem je trochu pročistil - především odstranil duplicity. Některým s uživatelů se nejspíš povedlo dokonce opakovaně zapomenout heslo (nebo možná i přístupové jméno) a tak si zakládali nové účty. Pokud jsem vám náhodou smazal zrovna účet, u kterého si heslo pamatujete, nic se neděje, stránky teď podporují možnost zaslání nových přihlašovacích údajů. Stačí zadat buď přístupové heslo, nebo e-mail.

Registrace a uživatelské účty

Objevily se první dotazy, jak se na nových stránkách registrovat. Nebojte, půjde to, ale zatím je to zakázané, chci totiž nejdříve importovat všechny uživatelské účty z Area 51 na původní stránkách. S největší pravděpodobností by z nich mělo všechno zůstat - včetně přihlašovacích jmen a hesel. Jen to ještě bude chvíli trvat (snad se mi to povede do konce týdne). V další fázi bych se rád pokusil importovat starou diskusi. Pokud se to nepovede, vložím jí sem někam jako statické stránky (rozkouskované třeba po letech, nebo po 100 příspěvcích). To snad během víkendu. Zatím můžete klidně diskutovat na starých stránkách (viz odkaz vpravo nahoře).

Medik.cz v novém

Vítejte na nových stránkách Medik.cz!

Dlouho odkládané a slibované se konečně stalo realitou - Medical Underground se mění na Medik.cz. Vzhledem k mé averzi k hotovým řešením jsem si dlouho myslel, že si nový systém pro provoz těchto stránek naprogramuji sám. Ale když jsem se k tomu několik let nedostal, odhodlal jsem se nakonec k nasazení hotového řešení - konkrétně publikačního systému Drupal. Ten umožňuje spoustu věcí, které jsem už dávno plánoval, ale bez toho, abych je musel sám programovat. :-)

Zatím ne všechno ze starých stránek je převedeno do Drupalu a také ještě ani zdaleka nejsou využity všechny možnosti, které Drupal nabízí. O změnách zde budu postupně informovat.

Přidány otázky z chemie a další věci se chystají

Tak a teď už by tu měly být i otázky z chemie. Tak si je užijte. Ale nesmím zapomenout zdůraznit jeden podstatný fakt - nikde není žádná záruka, že otázky, které zde naleznete, a to jak z biofyziky, tak i z chemie, budou skutečně použity v zápočtových testech.

Syndikovat obsah